Znalezienie idealnego wzmacniacza do kina domowego

image

Wzmacniacz kina domowego inaczej określany również jako amplituner to urządzenie, które można określić jako serce oraz mózg każdego przygotowywanego systemu jeśli  chodzi o kino domowe. To sprzęt, który będzie odpowiadał za odbieranie i nadawanie sygnału wideo oraz audio w związku z tym jego odpowiednia praca będzie bardzo istotna. Każdego roku na rynku pojawiają się nowe urządzenia o tym charakterze, a producenci starają się dążyć do tego, by każdy kolejny wprowadzany na rynek sprzęt był coraz lepszy. Jednocześnie to zróżnicowanie jeśli chodzi o te sprzęty jest spore, dlatego faktycznie nad wyborem takiego sprzętu warto się dobrze zastanowić. Szczególnie jeśli ktoś jest początkującym użytkownikiem warto sobie to przemyśleć.

Jaki powinien być wzmacniacz do kina domowego?

Parametrem podstawowym, który będzie brany pod uwagę, gdy wybiera się amplituner będzie moc takiego urządzenia. Moc wyjściowa jest tym elementem, który powinno się zestawić z wielkością pomieszczenia, w którym taki system kina domowego będzie wykorzystywany. To jaka moc będzie takiego urządzenia będzie decydowało również o tym jakie kolumny do takiego wzmacniacza będzie można podłączyć. Jeśli chodzi o większość dostępnych urządzeń to posiadają one moc powyżej 80W na każdy kanał. Dlatego właśnie będzie można dzięki temu bez większych problemów podłączyć takie sprzęty, które pozwolą na spokojne nagłośnienie pomieszczeń jakie mamy w domach. Trzeba jednak ostrożnie podchodzić do porównywania tych urządzeń wyłącznie w oparciu o moc, ponieważ jeśli chodzi o moc to dane podawane przez producenta są często oparte o różne kryteria i dlatego to zestawienie nie do końca będzie zawsze dawało odpowiednią wiarygodność.

Istotne będzie również to jakie głośniki do wzmacniacza będą podłączane. Jeśli będzie sie stosować głośniki, które mają niską skuteczność to w tej sytuacji ewentualnie będzie można pomyśleć o tym, by sięgnąć po wzmacniacz, który będzie tą moc miał większą. Takie mocniejsze wzmacniacze będzie trzeba również stosować w momencie, gdy będzie się chciało nagłaśniać pomieszczenia, które mają dużą powierzchnię.

Kanały we wzmacniaczu - ile powinno ich być

Ilość kanałów ma oczywiście kluczowe znaczenie, ponieważ od tego będzie zależeć jakie pojawią się możliwości, gdy chodzi o podłączenia kolumn do takiego sprzętu. Podstawowe rozwiązanie jakie pojawia się w większości wzmacniaczy to pięć kanałów jakie są w tych sprzętach przygotowywane. Jest to tak naprawdę najbardziej popularna propozycja, jeśli chodzi o konfigurację kina domowego. W tym zestawieniu tworzy się ustawienie 5.1 i mamy dwie przednie kolumny, dwie efektowe kolumny, głośnik centralny oraz subwoofer. To bardzo popularna opcja, najczęściej stosowane obecnie rozwiązanie. Jeśli chodzi o inne możliwości jakie się pojawiają to mamy także takie wzmacniacze, które mają 7 kanałów a te najbardziej rozbudowane mogą otrzymać nawet 9 kanałów, ale ten system jeśli chodzi o kina domowe nie jest zbyt często wykorzystywany. Oprócz ilości kanałów bardzo ważne będzie również to jak będzie wyglądać sytuacja ze złączami. Podstawa to oczywiście złącze HDMI w najnowszym standardzie, które będzie pozwalało na przesyłanie audio i wideo. Natomiast oprócz tego podstawowego złącza będzie trzeba również pomyśleć o takich złączach jak USB, złącze gramofonowe czy złącze analogowe, które niekiedy jeszcze też może być wykorzystywane. Przy wyborze wzmacniacza pod kątem złączy warto zastanowić się jakie rozwiązania chce się w takim sprzęcie wykorzystywać.

Hidizs AP100