Przegląd Zoom H4n PRO. Co to jest Zoom H4n PRO?

image

Miałem to szczęście, że posiadałem cyfrowy dyktafon Zoom H1n: wiedziałem, że mam w swoim posiadaniu urządzenie, które jest w stanie całkiem dobrze rejestrować dźwięk - opcja, która nie była dla mnie nie do pomyślenia przez długi czas. Ale Zoom H4n PRO wywrócił do góry nogami moje wyobrażenia o przenośnych rejestratorach cyfrowych. Malutki korpus (nieco większy od H1n) to prawdziwe "gut studio", które pod względem funkcji i akcesoriów konkuruje z Zoomem F8. Jeśli interesuje Cię temat rejestratorów i zalogowałeś się na tę stronę, to czas rozwiać wszelkie wątpliwości: Zoom H4n jest Ci niezbędny, a teraz wyjaśnię dlaczego.

Dla kogo przeznaczony jest Zoom H4n PRO?

Nie lubię używać takich formuł, ale dla każdego. Tak więc, bez dalszych ceregieli, dla wszystkich. Jeśli Twoim zawodem lub hobby jest produkcja audio i wideo, Zoom H4n jest właściwym "kompasem dźwiękowym" dla Ciebie.

Czy jesteś muzykiem lub grasz w zespole? Z pewnością przyda Ci się funkcja nagrywania wielościeżkowego oraz zintegrowany metronom i tuner gitarowy.

Czy jest pan może dziennikarzem? Jestem pewien, że spodoba Ci się fakt, że możesz podłączyć do trzech wyjść jednocześnie, a Twój partner od aparatu będzie Ci wdzięczny za oszczędzenie mu kłopotów związanych z tworzeniem Twoich melodii.

Czy chciałbyś śpiewać dla siebie, dla swojej duszy? Zoom H4n posiada funkcję "Karaoke" w trybie nagrywania wielościeżkowego: pobierasz ścieżkę dźwiękową do jednej ścieżki i śpiewasz ją do drugiej, lub możesz nawet poprosić przyjaciela, aby zrobił to za Ciebie.

Nadal nagrywasz filmy, ale Twoja kamera nie jest wyposażona w dobrej jakości mikrofon? Nie ma problemu: po prostu przypnij Zoom H4n do stopki kamery i podłącz wejście kamery do wyjścia liniowego.

Czy nagrywasz podcast? Wtedy bardzo poręcznie będzie można zapisywać dźwięk np. z komputera i mikrofonu jednocześnie i podawać go do rejestratora bez użycia dodatkowego oprogramowania.

Czy nagrywasz dźwięk dla kina? Zoom H4n jest idealnym "zabezpieczeniem" dla Ciebie. To nie jest pełna lista funkcji - ale jeśli jeszcze nie zamówiłeś, czytaj dalej.

Dlaczego warto używać Zoom H4n PRO?

Zakres zastosowania urządzenia jest ograniczony tylko przez Twoją wyobraźnię. Trzy metody nagrywania w połączeniu z szerokim zakresem funkcji sprawiają, że Zoom H4n PRO jest idealnym narzędziem do:

  • - nagranie podcastu
  • - nagrywanie prób
  • - nagranie demo
  • - nagrywanie wideo
  • - nagrywanie wywiadów, sprawozdań itp.
  • - nagrania dźwiękowe do filmów (atm, komentarze).

Opcje

W skład akcesoriów wchodzi dyktafon, dwie baterie AA, które pozwalają na natychmiastowe rozpoczęcie korzystania z urządzenia oraz etui, które chroni dyktafon przed uszkodzeniem.

Nagrywane w .

Jeśli nigdy wcześniej nie używałeś dyktafonu, nie masz na co narzekać: instrukcja obsługi Zoom H4n jest tak przyjazna, jak to tylko możliwe, a zasady działania i funkcje są w pełni wyjaśnione dla każdego, umożliwiając wykorzystanie pełnego potencjału dyktafonu w ciągu jednej nocy. Prawdopodobnie nie będziesz musiał nawet sięgać do instrukcji obsługi, ponieważ elementy sterujące są intuicyjnie zrozumiałe.

Zoom H4n oferuje trzy metody nagrywania: stereo, 4-kanałową i wielościeżkową. Cokolwiek chcesz nagrać, trzy opcje wystarczą, aby zrealizować praktycznie każdy pomysł (oczywiście w obrębie 4 kanałów). Rejestrator posiada dwa wbudowane mikrofony XY, dwa combo boxy oraz możliwość podłączenia kolejnego wejścia liniowego poprzez interfejs mini-TRS, które po aktywacji zastępuje wbudowaną parę stereo.

Możesz nagrywać dźwięk w różnych formatach, od MP3 48 kbps do WAV 96 kHz/24bit, a obsługa kart pamięci do 32 GB pozwala na nagranie dużej ilości materiału, nawet w najlepszej możliwej jakości.

Na szczególną uwagę zasługuje opcja "mono sum", która bardzo przydałaby się np. przy nagrywaniu głosu z mikrofonów pokładowych, bo w moim H1n tej funkcji zabrakło.

Nie bez znaczenia jest również obecność limitera, który chroni sygnał przed przesterowaniem i szumem, kompresora, który udźwiękawia zakres dynamiki nagrywanego materiału audio, oraz funkcji "low cut", która już na etapie nagrywania usuwa z sygnału zbędny "szum o niskiej częstotliwości".

Nagrywam audio od ponad pięciu lat i mogę zapewnić, że dźwięk z mikrofonów wbudowanych w rejestrator jest bardzo dobry. Jeśli chodzi o inne metody nagrywania, wszystko zależy od technika.

Jeszcze kilka innych smakołyków

Zoom H4n posiada wyjście słuchawkowe dla łatwego monitorowania oraz głośnik dla szybkiego monitorowania.

W zestawie znajduje się pilot zdalnego sterowania.

System zasilany jest nie tylko bateriami, ale również zasilaczem sieciowym, który jednak nie jest dołączony do baterii.

Zoom H4n wyposażony jest w funkcję "Stamina", dzięki czemu oszczędza energię baterii.

Elementy sterujące wejściem i wyjściem są bardzo elastyczne i przyjazne dla użytkownika - znacznie łatwiejsze w obsłudze niż H1n.

Gitary, zostańcie za ścianą.

Nie mogłem uwierzyć własnym oczom, ale Zoom H4n PRO posiada wbudowany procesor efektów! Oczywiście nie można ich porównywać do dobrze znanych funkcji Guitar Rig i BIAS FX, ale są one w pewien sposób godne porównania. Niezależnie od tego, jaki rodzaj muzyki grasz: od popu do funku, od metalu do psychodelicznego rocka, znajdziesz swój ulubiony efekt.

Wady rejestratora Zoom H4n PRO

Cóż, nawet to wspaniałe urządzenie ma swoje wady.

Po pierwsze, Zoom H4n wymaga zestawu akcesoriów, ponieważ używanie mikrofonów pokładowych bez ochraniacza może powodować wiele problemów.

Po drugie, w porównaniu z Zoomem H1n urządzenie długo się aktywuje, a w niektórych sytuacjach (zwłaszcza przy specyficznym fotografowaniu w terenie) rejestratory trzeba dezaktywować nie tak szybko.

Jednak pierwszy problem rozwiązywany jest za stosunkowo niewielkie pieniądze, a drugi może dotyczyć tylko niewielkiej grupy klientów, więc te wady nie wpływają negatywnie na efekty pracy twórczej.

Hidizs AP100