Recenzja sportowego, wodoodpornego odtwarzacza MP3 Sony NWZ-WS613 / NWZ-WS615

image

Lato, a wraz z nim plaże. Oznacza to, że nadszedł czas, aby doprowadzić swoje ciało do formy i ruszyć z masywnym okresem zimowym. W tym celu należy zacząć biegać, pływać, zapisać się na siłownię itp. Słuchanie muzyki podczas ćwiczeń zawsze dodaje motywacji i inspiracji, ale zwykłe słuchawki nie zawsze spełniają swoją rolę. Z myślą o takich celach firma Sony wprowadziła na początku 2015 roku wodoodporny odtwarzacz MP3 NWZ-WS613 (4GB) i NWZ-WS615 (16GB) z funkcją zestawu słuchawkowego Bluetooth.

Zakres dostawy


W zestawie dwa zestawy słuchawek, jeden do użytku pod wodą, ładowarka, oryginalny pilot, uchwyt, regulowany pałąk i dokumentacja.

Wygląd, jakość materiałów


WS613 wygląda podobnie do stereofonicznego zestawu słuchawkowego Bluetooth z usztywnieniem szyi, takiego jak Plantronics BackBeat FIT. Ma kształt większych słuchawek wewnątrzkanałowych, zunifikowanych silikonowym pałąkiem na szyję.

Model w naszej recenzji jest żółto-szary, ale dostępne są również warianty czarne, białe i niebieskie. Konstrukcja wykonana jest w całości z tworzywa sztucznego, a smyczek z silikonu. Na budowę nie można narzekać, wszystko jest dobrze zmontowane.

Ergonomia


Po znalezieniu wkładek, które występują w 4 parach (normalne i wodne) i zamocowaniu poduszek na uszach zapomina się o tym, że na uszach jest jakaś konstrukcja. Odtwarzacz waży 37g, a biorąc pod uwagę, że nie ma żadnych przewodów ciągnących słuchawki w dół, jest praktycznie nienamacalny.

Zarówno podczas chodzenia, jak i podczas joggingu na siłowni czy w lesie nie dało się wykryć żadnych wad ergonomicznych, ruch jest swobodny.

Do uprawiania sportów wodnych to również jedna z najlepszych opcji, ponieważ model ten posiada ochronę IPX 5/8. Ten ostatni pozwala na słuchanie muzyki pod wodą na głębokości do 2 m przez maksymalnie 30 minut. Dla profesjonalnych pływaków nie jest to idealne rozwiązanie, gdyż ich treningi są znacznie dłuższe, ale Sony WS613 będzie odpowiadał amatorom.

Urządzenie jest dodatkowo zabezpieczone pod wodą dzięki dołączonej silikonowej nakładce na ucho. Odtwarzaczem można sterować za pomocą przycisków na samych słuchawkach lub dołączonego do zestawu pilota w kształcie pierścienia (nie jest on wodoodporny). Ja osobiście nie doceniłem pierścienia, wydaje się być opcją dla leniwych, odpowiadały mi przyciski na samych słuchawkach.

Funkcjonalność, łączność


To co mamy przed sobą to nie tylko przenośny odtwarzacz, ale także pełnoprawny zestaw słuchawkowy Bluetooth z mikrofonem. Otrzymujesz 4GB pamięci na swoją muzykę. W trybie odtwarzacza utwory są odtwarzane w trzech trybach: powtarzanie, odtwarzanie sekwencyjne i mieszane. Do połączenia z urządzeniami mobilnymi dostępny jest Bluetooth z obsługą aptX i NFC. Maksymalny zasięg to 10 m. Jakość mikrofonu jest mierna, wszyscy rozmówcy skarżą się na słabą słyszalność. Również mowa rozmówcy jest cicha i bez wyrazu.

Istnieje aplikacja na urządzenia z systemem Android i iOS, za pomocą której można sterować odtwarzaczem MP3, regulować equalizer itp.

Dźwięk


Dźwięk można określić jako odpowiedni do słuchania muzyki podczas uprawiania sportu. Nie jest to kwestia super jakości, na rynku jest wystarczająco dużo odpowiednich modeli za te same pieniądze do słuchania muzyki w cichym otoczeniu. Ale podczas joggingu czy pływania osobiście trudno jest rozróżnić instrumenty muzyczne na scenie czy rozeznać się jak daleko w dół jest średnica. Podobnie kupujący powinien mieć świadomość, że ćwicząc, nie rozróżniamy wielu dźwiękowych niuansów, na które zwracamy uwagę w relaksującym otoczeniu.

Dobór poduszek usznych jest ważny - dźwięk jest bardzo zróżnicowany. Pod wodą należy używać tylko specjalnie zaprojektowanych poduszek na uszy ze specjalną folią. Do biegania najlepiej wymienić poduszki na uszy na normalne, ponieważ folia na wodoodpornych nausznikach działa jak swoisty filtr fal dźwiękowych i dodaje niskoczęstotliwościowych popów przy każdym uderzeniu o ziemię. Obsługa formatów jest ograniczona do MP3, WMA, AAC i Linear-PCM.

Autonomia

Podczas korzystania z Sony NWZ-WS613 jako odtwarzacza MP3 urządzenie pracuje stabilnie przez 8 godzin, a jako zestaw słuchawkowy Bluetooth przez połowę tego czasu - 4 godziny. Ładowanie odbywa się w oryginalnej stacji dokującej. Odtwarzacz można w pełni naładować z komputera w 1,5 godziny. Wsparcie szybkiego ładowania pozwala na uzyskanie 3 minut energii na godzinę odtwarzania muzyki.

Podobało się:

+ Ergonomia

+ Wodoodporny

+ Wygląd

Jak: + Bluetooth, NFC

Nielubiane:

- Jakość mikrofonu

Wniosek:


Ruch to życie, nie ma co do tego wątpliwości. Sprawmy więc, by nasze ruchy były bardziej rytmiczne i dynamiczne. Z pomocą może przyjść urządzenie takie jak Sony NWZ-WS613. Odtwarzacz jest świetnym rozwiązaniem dla osób uprawiających sport - pozbywa się przewodów i daje komfort w każdych warunkach. Tak, są wady. Na przykład nie było dla mnie jasne - po co jest mikrofon, skoro jego jakość nie wytrzymuje krytyki? Ale plusy przeważały. Po tygodniu biegania i chodzenia na siłownię przyzwyczaiłem się do odtwarzacza i teraz nie chcę wracać do słuchawek przewodowych...