Jak wybrać subwoofery do kina domowego?

image

Subwoofer jest istotną rzeczą w zestawie kinowym, ponieważ dźwięk wielokanałowy jest integralną częścią każdego filmu, a dla subwoofera są nawet oddzielne kanały z własnymi informacjami.

Subwoofer przydatny w każdym systemie

Subwoofery do kina domowego nie tylko zwiększą długość pasma przenoszenia w dół, ale także znacznie rozładuje zakres średnich i wysokich częstotliwości wzmacniacza głównych głośników, sprawi, że ich dźwięk będzie czystszy i bardziej szczegółowy. Wybierając subwoofer do swojego systemu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na następujące czynniki.

Potencjał głównych głośników.

Jeśli masz kompaktowe kolumny z niższą częstotliwością odcięcia rzędu 60 - 70 Hz, będą one współpracować z prawie każdym, nawet stosunkowo niedrogim modelem subwoofera. Jeśli są to pełnowymiarowe kolumny podłogowe do 30 Hz, to aby naprawdę polepszyć jakość ich dźwięku, będziesz musiał wybrać odpowiedni model subwoofera, ponieważ będzie musiał obniżyć dolną częstotliwość graniczną systemu o prawie oktawę. Przykładem są subwoofery REL. Konieczne jest oszacowanie objętości pomieszczenia, im większa, tym mocniejszy powinien być subwoofer. Producenci subwooferów produkują wiele różnych modeli i zawsze możesz znaleźć taki, który będzie pasować do twoich potrzeb.

Zacznijmy wybierać

Najtrudniejsze jest połączenie z główną akustyką. Subwoofer i główne głośniki muszą pasować zarówno do barwy, jak i dynamiki. Konieczne jest uzyskanie jednolitej tekstury dźwięku, aby żadne ze źródeł nie było wybijane z ogólnego chóru, a do tego ważne jest między innymi zapewnienie płynnego połączenia częstotliwości między subwooferem a głośnikami. Można to osiągnąć na dwa proste i złożone sposoby. Powiedzmy, że jesteś zagorzałym wielbicielem jednomarkowego podejścia do kupowania sprzętów. W takim przypadku decydujesz się na zakup urządzeń zaufanych producentów, takich jak angielski Monitor Audio, niemiecki ELAC czy duński System Audio, które oferują różnorodne rozwiązania dźwiękowe. Oprócz jakości wykonania i dźwięku gwarantowanej przez nazwę producenta otrzymujesz jednolitość projektu i wykończenia, a także, co równie ważne - ten sam ton, dzięki konstruktywnej tożsamości wszystkich elementów akustycznych systemu.

Jeśli nie jest możliwe złożenie całego systemu od jednego producenta (lub po prostu nie stawiasz sobie takiego celu), możesz zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanej firmy produkującej wyłącznie subwoofery.

Określenie projektu

Interesuje nas przede wszystkim liczba i konstrukcja głośników. Jest tu oczywiście morze opcji, ale jeśli weźmiemy wartości ekstremalne, to powiedzmy subwoofer z 8-calowym papierowym wooferem bardziej pasuje do niektórych półek biurkowych, a jeśli mówimy o kinie w dużej sali, to oczywiście powinniśmy mówić o włóknie węglowym o minimalnej średnicy od 10 do 12 cali. Projekt akustyczny określa ilość powietrza, z którym styka się dyfuzor subwoofera w obudowie.

Najbardziej banalną opcją jest bass reflex. Dostajemy tu relatywnie mały głośnik w kompaktowej obudowie basowej, ale trzeba pogodzić się z pewnymi kompromisami dźwiękowymi, przede wszystkim z „puffing” - odgłosami portu, gdy przepływa przez niego strumień powietrza. Radiator pasywny jest rozwiązaniem pośrednim, gdy inny głośnik pełni rolę odwracacza fazy, ale bez układu magnetycznego. Najbardziej zaawansowany subwoofer ma zamkniętą konstrukcję akustyczną, ale jest również najbardziej nieporęczny i kosztowny.

Modele klas AB lub D są najczęściej używane jako wbudowane wzmacniacze subwoofera. Pierwsze są tradycyjne, ta technologia istnieje od kilkudziesięciu lat i być może jedyną jej wadą jest trudność w uzyskaniu bardzo wysokich wartości mocy wyjściowej.

Hidizs AP100