Cechy charakterystyczne mikrofonu M-Audio Uber Mic. Doskonały wybór do domowego studia

image

Produkty M-Audio w pełni zasługują na zaufanie, jakim obdarzają je entuzjaści audio ze wszystkich zakątków świata. Nigdy nie zawiodłem się na jakości sprzętu M-Audio i zawsze, gdy używam któregoś z ich produktów, jestem przekonany, że wycisnę z niego maksimum możliwości.

M-Audio Uber Mic nie jest wyjątkiem. Chociaż, jak każdy inżynier dźwięku, jestem nieco sceptycznie nastawiony do koncepcji mikrofonów USB, Uber Mic wywarł na mnie ogólnie pozytywne wrażenie.

Do czego służy M-Audio Uber Mic?

Uber Mic to mikrofon USB z segmentu profesjonalnego, przeznaczony do studiów projektowych i domowych studiów produkcyjnych. Mikrofon nie jest jednak odpowiedni dla każdego: od projektantów dźwięku po graczy. Ponadto Uber Mic pomoże podnieść jakość treści dla blogerów wideo i osób nagrywających podcasty. Zakres zastosowania jest szeroki, ponieważ praca z Uber Micem jest bardzo łatwa: Wystarczy podłączyć go do komputera, wyregulować czułość za pomocą jednego fadera - i już można zachwycać użytkowników sieci oksymetrycznym brzmieniem swojego głosu; Nawet jak na swoją cenę mikrofon "czyta" język bardzo przyzwoicie - przyczynia się do tego odpowiedź amplitudowo-częstotliwościowa, która jest specjalnie dostrojona do dokładnego nagrywania głosu, oraz stosunek sygnału do szumu, który wynosi aż 110 dB (poważna wartość jak na segment cenowy Uber Mic). Jeśli więc szukasz niedrogiego mikrofonu do nagrywania lub transmisji głosu, nie szukaj dalej, właśnie go znalazłeś.

Wnętrze Uber Mic, tryby nagrywania i elementy sterujące

Główną cechą Uber Mic jest obecność trzech kapsuł w obudowie: najprościej mówiąc - trzy mikrofony w jednym. Taka konstrukcja pozwala na czystą rejestrację dźwięku w czterech trybach kierunkowych, którymi może pochwalić się Uber Mic: kardioidalnym, dookólnym, dookólnym oraz w trybie stereo.

 • - Kardioidalny - mikrofon rejestruje dźwięk ze źródła znajdującego się naprzeciwko niego.
 • - Trójkąt - mikrofon rejestruje źródło dźwięku znajdujące się naprzeciwko i za nim.
 • - Tryb dookólny - mikrofon rejestruje dźwięk przed sobą.
 • - Tryb Stereo - mikrofon rejestruje dźwięk przed sobą i po obu stronach w dwóch kanałach.

Uber Mic posiada również wyjście słuchawkowe, co znacznie upraszcza proces monitorowania nagrywanego materiału. Dzięki interfejsowi USB, który zapewnia zarówno wejście, jak i wyjście, można wprowadzać dźwięk na komputerze i słuchać go na słuchawkach podczas nagrywania. Aby ułatwić proces pracy, Uber Mic jest wyposażony w te elementy sterujące:

 • - Gain - regulacja poziomu sygnału wejściowego.
 • - Pattern - przełączanie pomiędzy czterema trybami kierunkowymi.
 • - Głośność słuchawek - reguluje poziom wyjściowy słuchawek.
 • - Mic/USB - kontroluje stosunek sygnału z komputera do sygnału odbieranego przez kapsułę mikrofonu (np. Twojego głosu), który słyszysz na słuchawkach.
 • - Mute to przycisk, który umożliwia odłączenie kapsuły mikrofonowej bez włączania zasilania.
 • - Wyświetlacz pokazujący tryb kierunkowy i poziom ostatniego modulowanego sygnału.
 • - Możliwe jest zamocowanie mikrofonu na trzecim statywie mikrofonowym.

M-Audio ponownie dołożyło wszelkich starań, aby obsługa urządzenia była łatwa i wygodna dla użytkownika.

Dlaczego warto korzystać z Uber Mic?

Jak wspomniałem wyżej, Uber Mic służy przede wszystkim do nagrywania głosu, choć jego cztery tryby kierunkowości i możliwość dostarczenia do 120 dB SPL pozwala na wykorzystanie go do innych celów.

Próbowałem nagrać tym mikrofonem gitarę akustyczną i nagranie wyszło bardzo słabo, ale nie mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z efektu. Tak czy inaczej, ten poziom jakości dźwięku był zdecydowanie wystarczający do zrobienia nagrania demo lub koncertu online na YouTube. Ponadto, jeśli grasz na instrumentach akustycznych (gitara, ukulele, flet, pianino, itp.) Uber Mic wystarczy, aby pochwalić się swoim nagraniem znajomym i zwolennikom na portalach społecznościowych.

Należy zwrócić uwagę na...

Podczas pracy z Uber Mic nie zauważyłem żadnych krytycznych wad. W tym miejscu chciałbym jednak zwrócić uwagę na pewne szczególne cechy tego mikrofonu, które nie są oczywiste dla użytkownika biegowego.

Uber Mic jest mikrofonem pojemnościowym. Wszystkie mikrofony pojemnościowe są bardzo wrażliwe na uszkodzenia fizyczne. Oznacza to, że Uber Mic nie powinien być przechowywany w ekstremalnie wysokich lub niskich temperaturach, ani narażony na działanie wysokich lub niskich napięć przez długi okres czasu. Mimo, że producent wziął pod uwagę ryzyko i umieścił całe "nadzienie" w bardzo wysokiej jakości i trwałym etui, to i tak trzeba uważać.

Ponieważ Uber Mic jest mikrofonem USB, należy pamiętać, że konwersja analogowych sygnałów audio na sygnały cyfrowe odbywa się bezpośrednio w obudowie mikrofonu. Ta cecha ma zarówno mocne, jak i słabe strony: dobrą wiadomością jest to, że mikrofon nie wymaga zewnętrznego interfejsu audio lub wzmacniacza, złą wiadomością jest to, że przetwornik analogowo-cyfrowy narzuca pewne ograniczenia: Po pierwsze, maksymalna jakość kodowania cyfrowego zależy od jakości urządzenia konwertującego (w przypadku Uber Mic - 48kHz/16bit; całkiem przyzwoity wynik, ale oczywiste jest, że nie da się nagrać 96kHz/24bit); Po drugie, tracisz możliwość dokonywania jakichkolwiek manipulacji dźwiękiem przed procesem digitalizacji (np. przepuszczanie sygnału przez kompresor analogowy).

Ale jeśli używasz Uber Mic do nagrywania dźwięku do wideo/podcastów/muzycznych demówek, prawdopodobnie nawet nie zauważysz tych ograniczeń. Prosimy jednak o zapoznanie się z instrukcją, aby prawidłowo podłączyć Uber Mic do komputera i uwolnić jego pełny potencjał.

Uber Mic pracuje z własnym sterownikiem audio. Mikrofon jest również używany jako pojedyncze urządzenie wejściowe i wyjściowe podczas nagrywania. Jeśli chcesz nagrywać głos za pomocą Uber Mic, ale słuchać nagrania np. na dwóch monitorach studyjnych, będziesz musiał ciągle przełączać sterowniki, więc monitoring w czasie rzeczywistym nie zadziała. Jest to być może najbardziej pożądana cecha tego mikrofonu, gdyż uniemożliwia jego zastosowanie w profesjonalnych studiach nagrań. Problem ten nie dotyczy jednak "grupy docelowej" Uber Mic.

Uber Mic dostarczany jest z kluczem aktywacyjnym edycji Pro Tools First M-Audio. Chociaż bardzo lubię Pro Tools, uważam, że jest to najbardziej przyjazna dla użytkownika cyfrowa stacja robocza audio. Może to tylko ja, ale na wszelki wypadek przygotuj się na naukę i przyzwyczajenie do Pro Tools, jeśli nie masz alternatywnego programu.

I wreszcie, co nie mniej ważne, rozmiar Uber Mic był tak samo uderzający. Wysokość mikrofonu na ścianie "natywnej" wynosi już 27 i pół centymetra. Wygląda to bardzo fajnie i profesjonalnie, ale polecam dokładnie zaplanować swoje miejsce pracy tak, aby Uber Mic nie przeszkadzał Tobie, a Ty jemu.

Hidizs AP100