Czyszczenie i pielęgnacja płyt CD: Jak utrzymać każdą płytę na obrotach

image

Ukochana płyta jest na krawędzi? A może mały zabieg czyszczenia? Jeśli zrobisz to dobrze, zazwyczaj naprawisz problem. Zanieczyszczenia na płycie mogą uniemożliwić prawidłowe odczytanie zapisanych danych przez laser. Jeśli zastosujesz się do kilku zasad, kurz i zabrudzenia są zazwyczaj łatwe do usunięcia. Zadrapania są trudniejsze, ale nie niemożliwe. To, co dotyczy płyt CD, odnosi się również do innych optycznych nośników danych, takich jak płyty DVD i Blu-rays.

Twój odtwarzacz CD lub odbiornik CD nie chce już odtwarzać płyty CD? W takim razie sprawdź, czy nasze 5 wskazówek pomoże Ci przywrócić jego działanie. W końcu fizyczne nośniki dźwięku, takie jak płyty CD, są dalekie od przestarzałych. Dzięki naszym wskazówkom możesz również rozwiązać problemy z płytami DVD.

1. Nie ma nic bardziej delikatnego niż powietrze
Nie musisz wyciągać wielkich pistoletów w proch. Po prostu go zdmuchnij. Jednak oddychanie powietrzem nie jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ zawarta w nim wilgoć może powodować przyklejanie się cząstek do powierzchni, a nie ich wydmuchiwanie. Lepiej jest używać rozpylaczy sprężonego powietrza, których można użyć również do wydmuchiwania obudów komputerów i klawiatur.

2. Użyj właściwej chusteczki
Jeżeli w celu wyczyszczenia płyty CD na spodniach nogawek pary dżinsów pocierasz ją, warstwa ochronna nośnika danych nie robi użytkownikowi żadnych przysług. Za pomocą ściereczek do czyszczenia okularów można czyścić płyty CD z czystym sumieniem. Jeśli chcesz usunąć warstwę środka smarującego z powierzchni płyty CD, należy również wcześniej zwilżyć chusteczki. W sklepach dostępne są również zestawy do czyszczenia płyt CD/DVD, które zazwyczaj składają się ze ściereczki z mikrofibry i sprayu czyszczącego. Często dołączany jest również dysk czyszczący do napędu odtwarzacza CD. Delikatna szczotka na spodzie płyty czyści optykę soczewki lasera skanującego podczas odtwarzania.

3. Brak ruchów okrężnych - czyste płyty CD
Podczas czyszczenia płyty CD nie należy wycierać jej w kierunku odczytu. Konkretnie rzecz ujmując, oznacza to: Nie należy wycierać okrągłym ruchem wzdłuż okrągłej płyty. Lepiej jest czyścić w pionie lub w linii prostej od wewnątrz na zewnątrz. Tło: Zadrapania, które mogą być z tego powodu spowodowane, ważą więcej w kierunku odczytu, ponieważ korekta błędu napędu może zrekompensować mniej dobrze.

4. Ostrożnie z chemikaliami
Woda zmieszana z niewielką ilością płynu do mycia naczyń często pomaga zapobiegać powstawaniu plam tłuszczu itp. Z drugiej strony, należy trzymać ręce z dala od agresywnych środków czyszczących i środków chemicznych zawierających rozpuszczalniki. Mogą one atakować warstwę ochronną i rowki danych. Po zakończeniu czyszczenia należy delikatnie wytrzeć płytę do sucha ściereczką z mikrofibry. Osady wody i detergentów mogą również utrudniać odtwarzanie. Można również użyć wody destylowanej, aby zapobiec osadzaniu się kamienia.

5. Właściwy sposób radzenia sobie z zarysowaniami
Zadrapania na spodzie płyty CD mogą spowodować odchylenie lub załamanie wiązki lasera w taki sposób, że wystąpią błędy w odtwarzaniu. Sztuczka zapisania płyty CD polega na zmniejszeniu różnicy wysokości między maleńkimi rowkami a nienaruszoną powierzchnią poprzez ich ostrożne szlifowanie. Dokładnie takiemu celowi służą specjalne zestawy naprawcze do płyt CD z pastą polerską. Być może słyszeli Państwo o domowym środku zaradczym, który wykorzystuje tę samą zasadę: próbuje on złagodzić załamanie światła poprzez wcieranie pasty do zębów w powierzchnię. Usuwanie zarysowań może działać w ten sposób. Nie ma jednak żadnej gwarancji sukcesu. Jeśli nie zadziała, można go nawet użyć, aby nadać płycie ostateczny efekt. Dlatego też powinno to być zawsze ostatnie rozwiązanie. Należy również zadbać o wierzchnią część płyty. Jeśli występują tu głębsze rysy, promień lasera również może nie być prawidłowo odbity. Jeżeli płyta zostanie włożona do pudełka po każdym użyciu, czyszczenie może nie być konieczne.

Idealnie byłoby również spróbować włożyć płytę CD do innego napędu. Jeśli jeden z napędów ulegnie awarii, może zadziałać inny. W takim przypadku należy przenieść utwory z płyty CD do komputera.