Muzyka i sport: Piosenki, które dodają energii

image

Kiedy nasza ulubiona melodia gra w radiu, automatycznie czujemy się trochę lepiej. Muzyka może pomóc nam się skupić, marzyć, uspokoić i wprowadzić nas w stan emocjonalny. Również wtedy, gdy naprawdę chcemy ciężko trenować, dobra muzyka może pomóc nam poczuć się energicznie i zmotywowani. Właściwie to muzyka wpływa na sposób, w jaki uprawiamy sport. W tym artykule zamierzamy przedstawić kilka ekscytujących faktów, jeśli chodzi o treningi i muzykę.

Wszystko do grania: z muzyką wszystko staje się trochę łatwiejsze
Czy to pompa do ciała, Zumba, czy też podczas porannego joggingu, słuchanie odpowiedniej muzyki może pomóc Ci w ukończeniu ćwiczeń i skłonić Cię do zrobienia więcej. Ale dlaczego tak jest? Kiedy słuchamy naszych ulubionych utworów, wszystko staje się łatwiejsze, a Ty automatycznie czujesz się zmotywowany. Oznacza to, że mniej koncentrujesz się na zmaganiach z zadaniem, a zamiast tego wpadasz w sportowy nastrój.

Ale ty jesteś żarłokiem, czy tylko tak się wydaje? Czy jest to efekt placebo, czy też właściwie przypadek, w którym odpowiednia muzyka może rzeczywiście sprawić, że będziesz lepiej grać, to pytanie, które wiele osób z branży sportowej wielokrotnie zadawało sobie.

Wolne bity, aby się zrelaksować, szybkie tempo, aby trenować do
Udowodnione: Muzyka ma pozytywny wpływ na ciało i motywację, a nie tylko na sport. Relaksujące dźwięki pomagają nam się zrelaksować i wyłączyć, co często preferowane jest podczas uprawiania sportów relaksacyjnych, takich jak joga. Jednak na rowerze sportowym to już inna historia. Lubimy słuchać przebojowych piosenek pop, które pomagają nam trochę szybciej się poruszać. Przy okazji, nie ma nawet znaczenia, czy lubisz muzykę, czy nie, ponieważ tutaj chodzi o bity na minutę (BPM) utworów, które pasują do Twojego własnego tempa i rytmu. A jeśli tak jest, to jest to również drugorzędne, o co chodzi w tej piosence, jeśli chodzi o treść.

kobieta relaksuje się słuchając muzykiRelax i wyłącza: nie ma problemu z odpowiednią muzyką i naszymi słuchawkami MOVE BT.
Podczas rozgrzewki, szybsze piosenki wystarczą, aby przygotować nas do treningu. Kiedy dochodzi do granic możliwości, a my naprawdę chcemy ćwiczyć i pocić się, szybkie piosenki z twardymi basami i wysoką liczbą BPM są dobre. Jeśli potem będzie spokojniej, oddech i tętno również się uspokoją. Wtedy również wolniejsze piosenki są idealnie dopasowane.

Wskazówka: Kable słuchawkowe są dość irytujące dla wielu sportów. Dzięki bezprzewodowym słuchawkom Bluetooth, takim jak MOVE BT, możesz być elastyczny w każdej pozycji. Jeśli lubisz uprawiać sport w domu, głośniki strumieniowe są idealne i możesz wybrać odpowiednią listę odtwarzania.

Pozytywne efekty są tam, ale subiektywnie
Powrót do pytania, czy muzyka ma wpływ na wyniki sportowe. Dla sportowców amatorów muzyka może pomóc im pokonać zmęczenie, przetrwać dłużej i ewentualnie osiągnąć lepsze wyniki. W sportach wyczynowych, gdzie celem są najlepsze wyniki, wielu sportowców koncentruje się wewnętrznie i całkowicie na sygnałach z ich ciała, aby dostarczyć je podczas treningu lub zawodów. Towarzyszenie muzyczne nie odgrywa wtedy prawie żadnej roli na tym poziomie.

Badania pokazują dobre wyniki.
Różne eksperymenty i grupy testowe zajmują się kwestią tego, w jakim stopniu muzyka wpływa na wyniki sportowe. Na przykład Uniwersytet Brunela w Londynie zagrał na bieżni znajome piosenki do swoich testowanych przedmiotów. Rezultat: Testerzy wytrzymywali na bieżni średnio około 15 % dłużej. Badanie przeprowadzone przez Texas Tech University potwierdziło, że słuchanie muzyki podczas treningu może pomóc w osiągnięciu szczytowych wyników. Eksperci medyczni podzielili testowanych na dwie grupy: jedna grupa grała muzykę podczas ćwiczeń, druga grupa występowała bez wsparcia akustycznego. Również w tym przypadku grupa uzyskała nieco lepsze wyniki z muzyką.

Muzyka podczas sportu? Po prostu spróbuj!
Oczywiście, nie każdy lubi słuchać muzyki podczas treningu. Wiele osób woli w pełni skoncentrować się na ćwiczeniach i sekwencjach, a tym samym znaleźć spokój lub sprawdzić swoje możliwości. Muzyka może być również przeszkodą w niektórych przypadkach, na przykład, jeśli zbytnio się rozpraszasz lub piosenki nie pasują do tempa i nie możesz znaleźć dobrego rytmu dla siebie.

 

Hidizs AP100