Co to są wkładki gramofonowe?

image

Wkładki gramofonowe to elektroniczne urządzenie do korygowania charakterystyki amplitudowo-częstotliwościowej podczas odtwarzania płyty gramofonowej.

Jak to działa?

To winylowy konwerter dźwięku. Dźwięk z winylu jest technicznie nagrany inaczej niż płyta CD lub inny nośnik. Jeśli podłączysz gramofon bez przedwzmacniacza bezpośrednio do wzmacniacza lub centrum muzycznego, to dźwięk będzie ledwo słyszalny nawet w skrajnym położeniu regulacji dźwięku i praktycznie bez basu. Włączenie wkładki natychmiast rozwiązuje ten problem. Wiele budżetowych gramofonów ma wbudowany korektor phono, ale w rzeczywistości tracą one dźwięk na swoich stacjonarnych odpowiednikach. Jeśli przedwzmacniacz gramofonu jest przełączany, to dobrze. We wzmacniaczach (zwłaszcza w stylu vintage) często spotyka się również wbudowane wkładki gramofonowe. Wejście dźwiękowe na nich oznaczone jest napisem „fono”. Jeśli nie masz stacjonarnego lub wbudowanego przedwzmacniacza gramofonowego, to do tego wejścia należy podłączyć gramofon. Jeśli istnieje zewnętrzny przedwzmacniacz gramofonowy, możesz podłączyć go do dowolnego innego. Wkładki gramofonowe wbudowane we wzmacniacze są lepszej klasy niż te wbudowane w gramofony, ale zazwyczaj przegrywają ze swoimi stacjonarnymi odpowiednikami, jeśli nie mówimy o klasie budżetowej.

Wkłady zamieniają ruch w sygnał za pomocą magnesu przymocowanego do górnego końca wspornika (cienkiego pręta z igłą na końcu). Kiedy trzpień porusza się, wspornik porusza magnes, co indukuje napięcie w cewce z drutu umieszczonej bardzo blisko niego. Ten przewód jest podłączony do styków z tyłu wkładu, a ponieważ we wkładce stereo są dwa zestawy cewek, cztery piny z tyłu są połączeniami dodatnimi i ujemnymi dla każdego kanału. To, jak dobrze wkładka spełnia swoje zadanie, zależy od wielu czynników: kształt diamentowej igły, materiał użyty do wykonania wspornika oraz rozmieszczenie magnesów / cewek w korpusie wkładu to tylko kilka z nich.

W idealnej wkładce wszystkie wibracje, które igła wychwytuje z rowka, zostałyby przekształcone w energię elektryczną, ale jest to prymitywny system, który nieustannie musi walczyć z niepożądanymi wibracjami powietrza (dźwięku). Dlatego najlepsze rezultaty w przypadku winylu uzyskuje się, trzymając gramofon z dala od głośników i dużych mebli, najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest w miarę możliwości półka ścienna na drugim końcu pokoju od głośników.

Klasy

Do nowoczesnych, zaawansowanych gramofonów pasują dwa rodzaje głowic - MM i MC. Nie przejmujmy się terminami technicznymi i powiedzmy po prostu, że te oznaczone MC są lepsze, ale są też znacznie droższe. Większość producentów winyli dostosowuje płyty do standardowej igły / wkładki MM. Większość sprzedawanych w sklepach gramofonów jest wyposażona we wkładki MM. Bo MC to już kolejny poziom cenowy (MC musi odpowiadać gramofonowi i ogólnie całemu systemowi). Dlatego przed zakupem przedwzmacniacza gramofonowego musisz wiedzieć, czy na gramofonie znajduje się głowica MM, czy MC. Jeśli nie planujesz zmieniać głowy na gramofonie z MM na MC, to warto zwrócić uwagę tylko przedwzmacniacz gramofonowy MM. Jeśli w najbliższej przyszłości planujesz zmienić głowicę przetwornika (wkładki) z MM na MC, to warto poszukać przedwzmacniacza gramofonowego z przełącznikiem z MM na MC i odwrotnie. Wszystko zależy tutaj od indywidualnych potrzeb oraz naszych możliwości finansowych.

Jeśli chcesz słuchać muzyki na najwyższym poziomie i zminimalizować zużycie winylu, opłaca się konfigurować wkładki tak ostrożnie, jak to tylko możliwe. Jedna rzecz, która jest oczywista, gdy się nad tym zastanowić, to fakt, że rysik może być idealnie dopasowany do rowka tylko w określonym miejscu na winylu. Dzieje się tak, ponieważ większość ramion obraca się wokół stałego punktu, a to oznacza, że wkładka opisuje łuk, gdy przechodzi przez płytę.

Hidizs AP100