Systemy stereo: kiedy dwa stają się jednym

image

Czy możesz wymienić system, którego używamy do odtwarzania naszych ulubionych dźwięków multimedialnych? -To musi być system stereo. Od lat 60. ubiegłego wieku systemy stereo odtwarzają nasze ulubione dźwięki z płyt winylowych, CD lub poprzez streaming. A obecnie telewizory obsługują również systemy stereo, czyli systemy HiFi, jak je lubimy nazywać. Spojrzeliśmy wstecz na historię odtwarzaczy stereo i przyjrzeliśmy się temu, co czyni je trwałym, ukochanym kawałkiem technologii, z którego korzystamy do dziś.

Prekursorem naszego nowoczesnego, oszczędzającego miejsce systemu stereo były duże radiogramy z lat 50-tych. W jednym urządzeniu można było łączyć radio, winyl, a czasem także telewizor. Dźwięk był odtwarzany przez jeden kanał, monofoniczny. W ciągu ostatnich 50 lat pojawiły się pierwsze urządzenia, które oferowały dźwięk dwukanałowy, jednocześnie opracowano stereofoniczne winyle. Stacje radiowe mogły korzystać ze stereo dopiero nieco później, od 1963 roku.

Wskazówka dla czytelnika: Stereo charakteryzuje się dwoma równoczesnymi, ale rozdzielonymi sygnałami dźwiękowymi. Zapewniają one możliwość przestrzennego słyszenia. Więcej o tym, jak to działa i jakie jest źródło fantomowe można przeczytać w naszym artykule na temat stereofonii.

Systemy stereo, które składają się z wielu komponentów, zostały opracowane na początku lat 60-tych. Głośniki były oddzielone we własnej obudowie i mogły być niezależne od pozostałej części systemu. Jedna rzecz, która znacznie różni się od dzisiejszych systemów, to fakt, że starsze systemy stereo były kiedyś skierowane do góry, z plastikową osłoną. Jak widać poniżej.

Okrągły system stereo Vision 2000 z 1971 roku w plastikowej obudowieA raczej specjalna wersja systemu stereo "Vision 2000" od projektanta Thilo Oerke i producenta Rosita Tonmoebel z 1971 roku.
W latach 80. systemy stereo były obowiązkowym wyposażeniem dla właścicieli domów. Były one jednak kosztowne, stając się symbolem statusu dla miłośników muzyki. A w latach 80. systemy stereo przybrały nową formę. Głośniki pozostały w swojej ukochanej formie. Ale resztę, jak wzmacniacz, radio, odtwarzacz kasetowy, CD i tak dalej - można było teraz ustawiać jeden na drugim, co ułatwiało ich łączenie.

Nawet dziś, jeśli chodzi o systemy nagłośnienia, konfiguracja stereo jest nadal solidnym wyborem. Używamy dźwięku stereo do odtwarzania dźwięku z telewizora, muzyki i innych kanałów. W przypadku płyt Blu-ray mamy nawet możliwości dźwięku 5.1, ale tylko wtedy, gdy system stereo na to pozwala. Również w dzisiejszych czasach usługi transmisji strumieniowej oferują lepszy dźwięk.

Elementy systemu stereo

System stereofoniczny charakteryzuje się dwukanałowym dźwiękiem, ale również poszczególne komponenty mogą być ustawione oddzielnie. Tradycyjnie zestaw stereo składa się ze źródła dźwięku, wzmacniacza i dwóch głośników. Przyjrzyjmy się szczegółowo tej części:

Urządzenie odtwarzające
Odtwarzacz winylowy, kaseta, CD, strumień muzyki czy radio - dzięki różnym możliwościom podłączenia Twój system jest zawsze gotowy do odtwarzania ulubionej muzyki. W zależności od preferowanej muzyki potrzebujesz odpowiednich komponentów do jej odtwarzania.

Wzmacniacz
Wzmacniacz, znajdujący się wewnątrz systemu, ma za zadanie dostarczyć dźwięk ze źródła dźwięku i dostarczyć go do głośników, a w niektórych przypadkach także do subwoofera. Tak jak sugeruje jego nazwa, wzmacnia on sygnał. Odbiorniki mogą również wykonywać zadanie pośrednie w systemie stereo: są połączeniem wzmacniacza i tunera.

Głośnik
Głośniki zapewniają, że rzeczywiście coś słychać. W jednym nagłośnieniu powinny być co najmniej dwa - po jednym na każdy kanał. Głośniki mogą być podzielone na dwie kategorie, głośniki aktywne i pasywne. Klasyczne, pasywne głośniki muszą być podłączone do wzmacniacza, aby mogły zrozumieć sygnał z odtwarzanego źródła. Głośnik aktywny ma wbudowany wzmacniacz i może być podłączony na przykład bezpośrednio do telewizora.

Nowoczesne systemy kompaktowe: dźwięk oszczędzający miejsce
Jeśli jesteś na polowaniu na gigantyczne systemy dźwiękowe, możesz je znaleźć wszędzie - ale nie są to jedyne systemy z kopniakiem. Dzięki zaawansowanej technologii większe dźwięki mogą być pakowane w mniejsze formy. Systemy kompaktowe lub mikro, nadal wydają ciężki dźwięk. Konfiguracja, podłączenie i wtyczka - gotowe. Ponieważ mamy teraz możliwość transmisji strumieniowej naszej muzyki, nie potrzebujemy odtwarzaczy CD i tak dalej, co oznacza, że większe komponenty systemu nie są potrzebne, dzięki czemu mogą być bardziej kompaktowe.

Niewielki głośnik półkowy, system nagłośnienia ULTIMA 20 KOMBO można łatwo zintegrować z każdym domem.

Wskazówka dla czytelników: Przy wyborze systemu nagłośnienia, który musi pasować do Ciebie i Twojego domu, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak skonfigurować głośniki, pełen wszystkich wskazówek, których potrzebujesz przy pierwszym zakupie systemu nagłośnienia. Możesz dowiedzieć się, jak znaleźć słodkie miejsce i jakie są różne możliwości podłączenia.

Bluetooth i DAB: nowoczesne komponenty systemu stereo
Przejście z analogowych na cyfrowe systemy stereo jest już od dawna w praktyce. Większość z nas słuchała ulubionych utworów poprzez streaming, zamiast płyt CD.  I na szczęście, streaming muzyki nie jest problemem dla nowoczesnych systemów stereo. Praca poprzez Bluetooth, który pozwala na szybkie wybieranie i odtwarzanie muzyki ze smartfona lub innych urządzeń. Istnieją obecnie systemy bezprzewodowe, które albo komunikują się całkowicie przez Bluetooth, albo na przykład łączą poszczególne komponenty, takie jak subwoofer, bezprzewodowo z resztą systemu.

Kolejne techniczne osiągnięcie systemu stereo - DAB i późniejsze DAB+. Jeśli Twój system stereo współpracuje z tym standardem transmisji, możesz słuchać radia cyfrowego. System stereo z DAB+ nie tylko zapewnia lepszą jakość dźwięku, ale także umożliwia transmisję dodatkowych informacji, poza czystą ścieżką dźwiękową.

Ulepsz swoje stare systemy stereo
Jeśli nie jesteś jeszcze gotowy, aby pożegnać się z ukochaną, ale przestarzałe systemy stereo, istnieje kilka możliwości, aby go uaktualnić:

  • Adapter Bluetooth - jeśli Twój system stereo nie jest kompatybilny z technologią Bluetooth, wystarczy podłączyć adapter Bluetooth i można łatwo przesyłać strumieniowo muzykę.
  • Para WIFI - strumieniowe przesyłanie muzyki w dowolnym miejscu w domu, nawet przy użyciu starszego systemu stereo. Na przykład Teufel Streamer umożliwia podłączenie urządzenia do domowej sieci strumieniowej.

Wystarczająca ilość dźwięku stereo - co przenieść na wyższy poziom? Dzięki zestawom rozszerzającym Teufel możesz rozbudować swój własny system stereo, przekształcając go nawet w system nagłośnienia 5.1 lub system kina domowego.
 

Hidizs AP100