Shanling UA1 i Shanling UA2 - wprowadzono linię Shanling UA

image

Seria przetworników cyfrowo-analogowych USB ze zintegrowanymi wzmacniaczami słuchawkowymi będzie dostępna w ramach nowej linii Shanling UA, którą chińska firma tworzy właśnie za pomocą rozwiązań Shanling UA1 i Shanling UA2.

Chińska firma Shanling od lat uznawana jest za sprawdzonego eksperta w dziedzinie rozwiązań w dziedzinie osobistych urządzeń audio. Shanling oferuje szeroką gamę słuchawek, tzw. wzmacniaczy Bluetooth oraz przenośnych odtwarzaczy audio Hi-res, znanych również jako DAP. Teraz dołączyła do tego zupełnie nowa linia produktów, którą firma nazywa Shanling UA Line.

Shanling nie zdradza na razie zbyt wielu szczegółów dotyczących nowej linii Shanling UA Line, ale wiadomo, że będzie ona oparta na dwóch rozwiązaniach: przenośnym adapterze Shanling UA1 Portable USB-C Adapter oraz przenośnym przetworniku cyfrowo-analogowym Shanling UA2 Portable USB DAC/ AMP. Obydwa to bardzo małe przetworniki C/A ze zintegrowanym wzmacniaczem słuchawkowym. Przeznaczone są przede wszystkim dla smartfonów, w przypadku Shanling UA1 tylko dla systemu Google Android, w przypadku Shanling UA2 dla systemu Google Android, a także Apple iOS, przy czym ten ostatni nadaje się również do Nintendo Switch. Rozwiązania te mogą być również stosowane z notebookami.

Obydwa rozwiązania łączy kompaktowa konstrukcja, trzeba raczej mówić o konstrukcji niemal maleńkiej, bo zarówno Shanling UA1 Portable USB-C Adapter, jak i Shanling UA2 Portable USB DAC/ AMP prezentują się w formie dongla USB, są więc niewiele większe od odpowiedniej pamięci. Obydwa podłączane są do odpowiedniego urządzenia źródłowego krótkimi kablami.

Z nowym Shanling UA1 Portable USB-C Adapter dostępne jest rozwiązanie, które sam producent określa jako "świetny dźwięk w najmniejszej formie", a które przeznaczone jest do stosowania w smartfonach, tabletach i notebookach, przy czym, jak sama nazwa wskazuje, warunkiem koniecznym jest interfejs USB-C. Obsługiwane są systemy operacyjne Google Android, Microsoft Windows i Apple OS X.

Zastosowano tu przetwornik C/A ESS ES9218P, który może przetwarzać sygnały w Linear PCM o rozdzielczości do 32 bitów i 384 kHz, a także DSD do DSD256. Jako wyjście dostępne jest stereofoniczne gniazdo mini jack 3,5 mm.

Nowy Shanling UA2 Portable USB DAC/ AMP został zaprojektowany nieco inaczej, bo nie tylko udostępnia wyjście niezbalansowane w postaci gniazda mini jack stereo 3,5 mm, ale także wyjście zbalansowane w postaci złącza 2,5 mm.

Zastosowany tu przetwornik jest również nieco wyższej jakości, to AKM AK4493 DAC, rozwiązanie renomowanego producenta Asahi Kasei Microdevices Corporation. Może on przetwarzać dane w formacie Linear PCM o rozdzielczości do 32 bitów i częstotliwości 768 kHz oraz oczywiście DSD aż do DSD512. Wraz z tym rozwiązaniem Shanling oferuje kilka opcji kabli, dzięki czemu Shanling UA2 Portable USB DAC/ AMP może być podłączony nie tylko przez USB-C, ale również przez Apple Lightning Cable. Oznacza to, że Apple iOS jest wspierany oprócz Google Android, Microsoft Windows i Apple OS X. Producent wymienia również kompatybilność dla Nintendo Switch.

Kiedy i w jakich cenach faktycznie będą dostępne rozwiązania z nowej linii Shanling UA Line jeszcze nie wiadomo. Shanling chce ogłosić te szczegóły już wkrótce, a tamtejszy dział sprzedaży zapewne wkrótce poinformuje również o cenach dla rynku niemieckojęzycznego. Jak tylko będziemy mieli te informacje, oczywiście natychmiast je podamy.

Do rzeczy

Shanling nie zdradza na razie zbyt wielu szczegółów dotyczących nowej linii Shanling UA, ale wiadomo, że będzie ona oparta na dwóch rozwiązaniach, a mianowicie Shanling UA1 Portable USB-C Adapter oraz Shanling UA2 Portable USB DAC/ AMP. Obydwa to bardzo małe przetworniki C/A ze zintegrowanym wzmacniaczem słuchawkowym. Przeznaczone są przede wszystkim dla smartfonów, w przypadku Shanling UA1 wyłącznie dla systemu Google Android, w przypadku Shanling UA2 dla systemu Google Android, a także Apple iOS, przy czym ten ostatni nadaje się również do Nintendo Switch. Rozwiązania te mogą być również stosowane w notebookach.

Hidizs AP100