Odbiornik Bluetooth FiiO BTR5 - nowy bezprzewodowy okręt flagowy firmy

image

Odbiornik Bluetooth FiiO BTR5 jest obecnie flagowym urządzeniem wśród bezprzewodowych odbiorników FiiO. Posiada wiele cech, których wcześniejsze modele nie miały, takich jak wyświetlacz, zaawansowane funkcje i możliwość zrównoważonego połączenia. Pod względem brzmieniowym BTR5 jest urządzeniem o neutralnym brzmieniu, oferującym słuchaczom naturalny, dobrze zbalansowany dźwięk.

Po rozpoczęciu produkcji odbiorników bluetooth kilka lat temu, FiiO aktywnie kontynuuje rozwój tego segmentu . Co jakiś czas pojawiają się ulepszone wersje wczesnych urządzeń, a następnie zupełnie nowe odbiorniki. FiiO BTR5 jest jednym z najnowszych odbiorników bluetooth i stanowi obecnie flagowe urządzenie wśród bezprzewodowych odbiorników FiiO. Jak przystało na flagowe urządzenie, BTR5 posiada szereg udogodnień zaimplementowanych zarówno na poziomie technicznym, jak i wzorniczym. Niektóre z tych funkcji zostały podkreślone w niniejszej recenzji.

Właściwości techniczne

  • - Odbiornik/wzmacniacz Bluetooth;
  • - Model DAC: ESS 9218P (jeden na kanał);
  • - Moc wyjściowa: wyjście 3,5mm - 80mW (32 ohm); zbalansowane - 220mW (32 ohm);
  • - Wersja Bluetooth: 5.0;
  • - Obsługiwane kodeki: SBC, AAC, aptX, aptX LL; aptX HD, LDAC;
  • - DSD - Natywnie 256; PCM - 384k/32bit;
  • - Gniazdo ładowania: USB typC;
  • - Żywotność baterii: do 9 godzin odtwarzania muzyki (przy normalnej mocy wyjściowej).
  • - Wyjście słuchawkowe: 3,5 mm i 2,5 mm zbalansowane;
  • - Waga: 43,7 g

Opakowania i wyposażenie

Flagowy amplituner FiiO BTR5 nie otrzymał flagowego opakowania; a dlaczego miałby otrzymać? Urządzenie dostarczane jest w małym, grubym, czarnym kartoniku o wymiarach ok. 15x9x2,5 cm. Poza zdjęciem samego BTR5 i listą obsługiwanych kodeków, na pudełku znajdziemy certyfikaty HiRes audio i Hi-Ress wireless. Wewnątrz, w innym wysuwanym pudełku, znajduje się piankowe etui, mały kabel do ładowania, plastikowy klips do mocowania BTR5 oraz instrukcja obsługi, która ma część również w języku rosyjskim.

W pakiecie nie ma tak naprawdę żadnych ozdobników, ale plastikowy klips dołączony do FiiO BTR5 jest zdecydowanym plusem. FiiO wypuściło również eko-skórzane etui FiiO SK-BTR5, które można zakupić osobno. Etui jest bardzo ładne, ale nie ma opcji mocowania.

Projektowanie i ergonomia

Konstrukcja FiiO BTR5, łącząca stop aluminium, zaokrąglone szkło i 0,5-calowy ekran po obu stronach obudowy, jest niewątpliwie udana. Wszystkie elementy sterujące (dwa przyciski i pokrętło głośności) znajdują się na prawej krawędzi; lewa krawędź jest pusta. Na dole znajduje się gniazdo USB typuC, natomiast na górze zwykłe gniazdo 3,5 mm oraz zbalansowane gniazdo słuchawkowe 2,5 mm. Z przodu na dole znajduje się znacznik NFC, z tyłu logo firmy, a także certyfikaty HiRes audio i Hi-Ress wireless.

O ile za design dałbym ocenę "doskonały", to ergonomia nie osiąga tej oceny. Niewielkie rozmiary słuchawki i jej wyczuwalna waga, obecność szkła i zaokrąglone krawędzie, budziły moje obawy podczas korzystania z FiiO BTR5 w podróży. Trzeba uważać, aby przypadkowo nie upuścić takiego urządzenia. Na przykład metalowa powłoka korpusu i ostre krawędzie młodszego BTR1K choć mniej piękne, są dla mnie bardziej praktyczne w mobilnym użytkowaniu.

Obecność wyświetlacza OLED pozwala mieć aktualne informacje na temat wielu funkcji, choć na ulicy jego czytelność spadła zauważalnie nawet przy maksymalnej jasności, poza tym wielkość liter na wyświetlaczu jest dość mała. Zauważyłem też, że odbiornik był wrażliwy na różne drobne wstrząsy podczas noszenia - następowała chwilowa utrata dźwięku. Z dobrze zabezpieczoną pozycją, komunikacja była stabilna. Być może wymienione niedociągnięcia można spisać na straty jako czysty subiektywizm.

Funkcjonalność

Różne funkcje FiiO BTR5 są obfite, pozwalając na użycie go w różnych scenariuszach. Standardem dla tego typu urządzeń jest używanie ich jako zestawu słuchawkowego. Jakość połączenia była bardzo zadowalająca i zarówno rozmówca, jak i ja dobrze słyszeliśmy. Sterowanie muzyką również było standardem - play, stop, zmiana utworów, zmiana głośności - wszystko można zrobić za pomocą przycisków na amplitunerze.

Dodatkowe funkcje BTR5 to regulacja wzmocnienia (niskie, wysokie), filtry dźwięku, ściemniacz, korektor, tryb samochodowy (odbiornik włącza się po uruchomieniu silnika i wyłącza po jego zatrzymaniu) oraz wyświetlacz wersji oprogramowania. BTR5 może pełnić rolę zewnętrznego przetwornika cyfrowo-analogowego i możliwe jest słuchanie muzyki zarówno z wyjść konwencjonalnych jak i zbalansowanych.

Sounding

Dla mnie głównym scenariuszem wykorzystania takich amplitunerów jest ich bezprzewodowe połączenie ze smartfonem do słuchania muzyki, także w podróży (do poważniejszego zanurzenia się w muzyce wolę używać odtwarzacza HiRes). Amplituner FiiO BTR5 dobrze buduje scenę, w większości przypadków oferując słuchaczowi neutralny i techniczny przekaz muzyki. Podczas bezprzewodowego połączenia z tym modelem nie udało mi się wyróżnić zasięgu, który byłby zauważalnie bardziej uwypuklony od pozostałych, co będzie plusem dla miłośników zasilania monitorów. Dźwięk instrumentów jest przekazywany w sposób dość naturalny, czasami można nawet dostrzec pewne mikrodetale w dźwięku. Jednocześnie BTR5 nie brzmi nudno, zwłaszcza jeśli emocje są przekazywane przez muzyków podczas wykonywania i miksowania utworu.

Kiedy użyłem FiiO BTR5 jako zewnętrznego DAC-a, balans dźwięku został nieco zmieniony, z większą jasnością i szczegółowością w głośniku wysokotonowym.

Nie wiem, czy określenie "audiofilski dźwięk" ma zastosowanie do odbiorników bezprzewodowych, ale tak właśnie opisałbym brzmienie BTR5. W przeciwieństwie do młodszych modeli, które kładą wyraźny nacisk na brzmienie, nowy flagowiec stara się jak najdokładniej uchwycić to, co jest w muzyce, nie dodając nic od siebie.

Hidizs AP100