Końcówki mocy: co to takiego?

image

Zdecydowana większość miłośników muzyki, którzy chcą wzmocnić sygnał dochodzący ze źródła, decyduje się na zakup wzmacniacza zintegrowanego. Jest to jedno urządzenia o wielu funkcjach. Co jednak ciekawe, coraz więcej specjalistów uważa, że zdecydowanie lepszym wyborem okazują się być końcówki mocy. Dają one doskonałe efekty dźwiękowe.

Końcówki mocy czy wzmacniacze zintegrowane?

Wzmacniacze zintegrowane to urządzenia, których popularność wynika między innymi z tego, że kupując jedno urządzenie, zyskujemy kilka funkcjonalności. Nie tylko raz wydajemy pieniądze, ale nie musimy również martwić się dużą ilością potrzebnego miejsca. Jednak każdy prawdziwy miłośnik muzyki i znawca sprzętu zgodnie stwierdzi, że nawet najlepszy wzmacniacz zintegrowany nie zapewni doznań słuchowych na najwyższym poziomie. Jeśli chcemy liczyć na dźwięk, który pod żadnym względem nas nie rozczaruje, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydają się być końcówki mocy.

Jak działa końcówka mocy?

Końcówka mocy stanowi ostatni element toru wzmacniającego. Ma ona za zadanie wzmacniać sygnał, a także zasilać głośniki. Zastosowanie końcówki mocy to gwarancja dźwięku nie tylko mocniejszego, ale również czystszego. Wiele osób uważa, że końcówka mocy jest wręcz najważniejszy elementem tworzącym tor wzmacniający. Można ją stosować samodzielnie, co znaczy, że nie ma potrzeby kupowania również wzmacniacza i przedwzmacniacza. Dla wielu osób jest to właśnie ta cecha, która sprawia, że decydują się na końcówkę mocy.

Rodzaje końcówek mocy

Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów końcówek mocy. Są to:

  • monobloki
  • końcówki stereo
  • końcówki do kina domowego

Monobloki określane również mianem końcówek mono to końcówki, które świetnie wzmacniają sygnał audio. Pod względem wydajności prądowej są najlepsze. Ta grupa końcówek mocy obejmuje między innymi modele, które powstały specjalnie z myślą subwooferach pasywnych. Wykorzystuje się je między innymi w instalacjach kina domowego. Końcówki mocy stereo pozwalają na przekazywanie sygnałów do dwóch głośników w tym samym czasie. Takie końcówki można stosować razem z stereofonicznymi przedwzmacniaczami, a także z amplitunerami kina domowego. Każdy, kto chce cieszyć się świetnym zestawem kina domowego powinien pomyśleć o końcówkach mocy dedykowanych dla takich zestawów. Do najczęściej wybieranych wówczas modeli zalicza się końcówki 5.0 oraz 7.0.

Jakie parametry uwzględniać przy zakupie końcówek mocy?

Chcąc kupić naprawdę dobre końcówki mocy, należy pamiętać o uwzględnieniu kilku istotnych parametrów. Przede wszystkim trzeba sprawdzić moc wyjściową sygnału na kanał przy odpowiedniej oporności głośników. Znaczenie ma ilość kanałów pracy. Inną końcówkę zastosujemy w przypadku kanałów mono, inną stereo, a jeszcze inną do kina domowego. Tym, o czym nie należy zapomnieć jest rodzaj złącz sygnału wejściowego z przedwzmacniacza. Może to być złącze RCA bądź złącze XLR. Do ważnych parametrów zalicza się też rodzaj konstrukcji, a także stosunek sygnału do szumu. Jeśli chodzi o rodzaj konstrukcji, to do wyboru są dwie opcje: lampowa oraz tranzystorowa. Ci, którzy chcą cieszyć się muzyką na najwyższym poziomie, ale nie dysponują odpowiednim zasobem wiedzy, aby dobrać dobrą końcówkę mocy, nie muszą się martwić. Każdy dobry sklep muzyczny zatrudnia pracowników świetnie znających się na oferowanym sprzęcie. Potrafią oni doradzić, pomagając w wyborze najlepszej końcówki mocy.

Końcówki mocy wykorzystywane są obecnie bardzo często. Ich wybór jest tak duży, że każdemu uda się znaleźć taką, która idealnie będzie współgrać z posiadanym sprzętem.