Mity i fakty: Czy Bluetooth może być niebezpieczny?

image

Technologia Bluetooth jest z nami od dawna - a niektóre mity na temat tego bezprzewodowego połączenia istnieją przynajmniej od tak dawna. Przede wszystkim istnieje obawa, że słuchawki Bluetooth są szkodliwe i mogą powodować choroby. Dojdziemy do sedna tego i kilku innych mitów związanych z technologią Bluetooth.

Do zrozumienia: Jak działa Bluetooth?
Bluetooth jest ważnym i powszechnym standardem radiowym obok wifi. Jest on instalowany w wielu urządzeniach wszystkich producentów i działa w ten sposób: Na przykład, jeśli podłączysz swój smartfon do głośnika Bluetooth, oba urządzenia komunikują się za pomocą pola elektromagnetycznego o wysokiej częstotliwości. Tutaj właśnie generowane jest "promieniowanie Bluetooth". Za pomocą tego bardzo stabilnego połączenia urządzenia wymieniają dane bezprzewodowo - z reguły tylko na krótkie odległości.

Jak daleko sięga sygnał Bluetooth zależy od klasy transmisji. Klasy 2 i 3 osiągają zasięg od 5 do 30 metrów. Standard ten jest wbudowany w większość urządzeń - takich jak słuchawki Bluetooth, głośniki, noszone na noszach lub nawet większość smartfonów. W przypadku klasy 1 możliwe jest osiągnięcie zasięgu 100 metrów lub nawet więcej.

Czy promieniowanie Bluetooth jest teraz szkodliwe?
W naszym codziennym życiu jesteśmy prawie nieustannie otoczeni przez promieniowanie elektryczne, zwane również elektrosmogiem. Bluetooth również przyczynia się do tego. Jednak promieniowanie emitowane przez konwencjonalne urządzenia Bluetooth jest bardzo niskie - mniejsze niż np. przez smartfony czy routery wifi.

SAR - jednostka miary dla promieniowania elektromagnetycznego

Jednostką miary stosowaną do oceny, jak silne jest emitowane promieniowanie, jest współczynnik pochłaniania właściwego (SAR). Wskazuje on, ile promieniowania jest pochłaniane przez organizm ludzki. Istnieją oczywiście przepisy i wartości maksymalne. Pochodzą one z Federalnego Urzędu Ochrony Radiologicznej i stwierdzają, że do 0,08 wata na kilogram całkowitej masy ciała lub do 2 watów na kilogram lokalnie dla poszczególnych części ciała są nieszkodliwe. To ostatnie odnosi się na przykład do głowy.

Jak wysokie jest promieniowanie telefonów komórkowych i słuchawek Bluetooth?
Wartości SAR dla niektórych smartfonów można sprawdzić w Federalnym Urzędzie Ochrony Radiologicznej. Ochrony przed Promieniowaniem. Oto kilka konkretnych przykładów:

Huawei P30: SAR na ucho 0,33, SAR na ciało 0,85
Apple iPhone 11: wartość SAR dla ucha 0,95, wartość SAR dla ciała 0,99
Samsung Galaxy S10: wartość współczynnika SAR przy uchu 0,48, wartość współczynnika SAR przy nadwoziu 1,59
Apple Airpods - jedne z pierwszych prawdziwych bezprzewodowych słuchawek dousznych - mają moc transmisji klasy 1, a więc duży zasięg i wartość SAR porównywalną do smartfonów, czyli 0,466 wata na kilogram. Co nadal jest znacznie poniżej granicy 2 watów. Większość pozostałych słuchawek Bluetooth należy do klasy transmisyjnej 2 lub 3, a zatem mają znacznie niższe wartości.

Wszystko jasne: słuchawki Bluetooth nie są niebezpieczne
Jak widać, wszystkie te urządzenia poruszają się w nieszkodliwym obszarze. Urządzenia Bluetooth z klasą transmisji 2 i 3 pozostają zawsze poniżej zalecanych wartości maksymalnych ze względu na niską moc nadawania - to wszystko jest wyraźnie określone przez Federalny Urząd Ochrony Radiologicznej. W rzeczywistości robisz sobie przysługę, jeśli używasz słuchawek Bluetooth zamiast telefonu komórkowego na uchu - na przykład z naszym REAL Blue z wbudowanym zestawem głośnomówiącym.

Możemy więc dać w pełni przejrzysty interfejs Bluetooth: Nie musisz się martwić, używanie słuchawek Bluetooth nie jest niebezpieczne. Jednak niemiecki Federalny Urząd Ochrony Radiologicznej zaleca generalnie zminimalizowanie promieniowania elektromagnetycznego wokół ciebie. Praktycznie nie możemy uciec przed elektrosmogiem - ale jak zawsze, środek ten jest decydujący. Niektóre z najważniejszych wskazówek to

routery wifi powinny być ustawione w miejscach, gdzie nikt nie spędza długiego czasu w bezpośrednim sąsiedztwie.
Nieużywane urządzenia lub funkcje transmisji, takie jak Bluetooth, wifi lub nawet dane mobilne, powinny być wyłączone.
W nocy smartfonu nie należy umieszczać bezpośrednio przy głowie, a w najlepszym razie wcale nie w sypialni. Wskazówka, jeśli używasz telefonu komórkowego jako budzika: Ustawić tryb lotu w nocy.

Inne mity dotyczące Bluetooth
Twierdzenie, że słuchawki Bluetooth są szkodliwe, nie jest jedynym mitem krążającym wokół Bluetooth - oto wybór innych twierdzeń dotyczących standardu transmisji

  • Bluetooth nie może nadawać przez ściany: Ten mit może po prostu wynikać z ograniczonego zasięgu połączenia Bluetooth. To prawda, że grube ściany są przeszkodą, która może ograniczyć jakość połączenia. Ale jak tylko znikną Państwo za ścianą, połączenie w żadnym wypadku nie zostanie natychmiast przerwane. O wiele ważniejsza w przypadku Bluetooth jest odległość pomiędzy sparowanymi urządzeniami.
  • Bluetooth i wifi nie mogą być używane jednocześnie: Obie ścieżki transmisji faktycznie używają tego samego pasma częstotliwości radiowych do przesyłania danych. Istnieje jednak kilka kanałów w tym paśmie częstotliwości, które mogą być używane przez Bluetooth i wifi. Technologie te są teraz tak inteligentne, że mogą stale poszukiwać wolnej częstotliwości i przełączać się tam i z powrotem, jeśli coś się gdzieś ciasno zrobi. Możesz więc korzystać z Bluetooth i wifi w tym samym czasie, nie martwiąc się o zakłócenia radiowe.
  • Bluetooth stale korzysta z zasilania bateryjnego: Na początku Bluetooth stosunkowo szybko rozładowywał baterię telefonu. Na szczęście technologia ewoluuje. Dzięki nowszym wersjom Bluetooth (obecnie pracujemy nad technologią Bluetooth 5), nie musisz się martwić o stałe połączenie Bluetooth, które rozładowuje baterię. Na przykład, jeśli telefon jest sparowany ze słuchawkami dousznymi, jedynym czasem, gdy bateria jest rozładowana, jest czas połączenia i odtwarzania muzyki. Jeśli słuchawki są wyciszone, połączenie Bluetooth również zostanie przerwane.

Słuchawki Bluetooth dla beztroskiej przyjemności słuchania muzyki
Bluetooth Kopfhörer Teufel AIRY in weißer AusführungThe AIRY zachwyca lekkością i mocnym dźwiękiem.
▶ AIRY: Słuchaj muzyki bezprzewodowo i z pełną swobodą - na kanapie lub w drodze do pracy. AIRY jest mało zauważalny ze względu na swoją wyjątkowo lekką wagę, a ponadto bardzo wygodny do noszenia przez dłuższy czas: również dzięki cudownie czystemu odtwarzaniu muzyki. AIRY jest wyposażony w Bluetooth aptX dla najlepszej jakości dźwięku.
▶ MOVE BT: Czy chcesz słuchać muzyki, zwłaszcza podczas uprawiania sportu, a jeśli to możliwe, to bez plątaniny kabli? W takim razie słuchawki douszne MOVE BT są dla Ciebie idealnym towarzyszem. Są lekkie, a jednocześnie wytrzymałe i bryzgoszczelne zgodnie z normą IPX5 - deszczówka lub spocony trening nie zaszkodzi im.
Więcej słuchawek Teufel

Wniosek: promieniowanie ze słuchawek Bluetooth nie jest szkodliwe
Producenci urządzeń Bluetooth muszą przestrzegać pewnych maksymalnych wartości emitowanego promieniowania elektromagnetycznego.
Promieniowanie Bluetooth emitowane przez słuchawki jest tak niskie, że jest całkowicie nieszkodliwe.
Więcej promieniowania powstaje podczas rozmów z telefonem na uchu niż podczas słuchania muzyki w słuchawkach dousznych.