Recenzja odtwarzacza Sony NWZ-W273 i Sony NWZ-W274

image

Sony Walkman W273 to czwarta generacja odtwarzacza skierowana do miłośników sportu z ich ulubioną muzyką.

Odtwarzacz dostępny jest w dwóch opcjach pojemnościowych Sony Walkman NWZ-W273 - 4Gb i Sony Walkman NWZ-W274 - 8Gb pamięci. Idea usunięcia wszystkiego co zbędne ze zwykłego zestawu "słuchawki + odtwarzacz", od dawna wisiała w powietrzu, ale wcześniej wyrażała się jedynie w wykorzystaniu bezprzewodowej technologii Bluetooth do przesyłania dźwięku bez kabli. Inżynierom Sony udało się osiągnąć znacznie głębszą integrację - po prostu połączyli odtwarzacz i słuchawki w jedną całość, pozbywając się zarówno żądnych energii, niszczących dźwięk modułów bezprzewodowych, jak i plątaniny kabli i zbędnych gadżetów, które przeszkadzają i uniemożliwiają prawidłowe uprawianie sportu.

Pierwszy odtwarzacz z tej serii, Sony W202, nie posiadał żadnej ochrony przed wilgocią, przez co większość użytkowników miała problemy z jego działaniem podczas uprawiania sportu. Jednocześnie sam odtwarzacz był dość poważnych rozmiarów i najbardziej przypominał dwa bliźniacze zestawy słuchawkowe Bluetooth, z którymi często był mylony. Niewiele osób było skłonnych nosić na głowie tak rzucający się w oczy i przyciągający wzrok gadżet.

W porównaniu z poprzednikami Sony Walkman W273 stał się w pełni wodoodporny (z wyjątkiem kanału dźwiękowego wbudowanych głośników, gdzie uszczelnienie uzyskuje się poprzez szczelny kontakt z kanałami słuchowymi) i zauważalnie cieńszy.

Ergonomia Sony W273

Elementy sterujące znajdują się na obu połówkach odtwarzacza. Najwięcej różnych części znajduje się na prawej połowie urządzenia.

Na końcu prawej połowy znajdziemy przycisk zasilania i jego suwak blokujący. Na dole znajdują się przyciski wahadłowe do przełączania utworów/folderów oraz przycisk play/pauza. Między nimi znajduje się przycisk głębokiego resetu. Po wewnętrznej stronie znajduje się wskaźnik statusu LED (mrugający na zielono - normalna praca, mrugający na czerwono - niski poziom baterii, czerwone stałe światło podczas ładowania).

Po raz pierwszy w historii odtwarzaczy Sony na tylnej stronie umieszczono cztery metalowe styki służące do ładowania i synchronizacji odtwarzacza w stacji dokującej. Wcześniej wykorzystywano do tego celu złącza miniUSB lub microUSB. Takie podejście niestety wyklucza ładowanie i synchronizację odtwarzacza za pomocą kabli innych firm, ale jest uzasadnione brakiem zatyczek chroniących złącza przed wnikaniem wody. Podobny sposób łączenia jest stosowany w niektórych wodoodpornych smartfonach Sony Xperia.

Lewa połowa urządzenia przenosi przyciski kołyskowe głośności oraz przycisk losowego odtwarzania/playlist. Wszystkie przyciski są dość szczelne, co wynika z wodoodpornego charakteru odtwarzacza. Sprytna konstrukcja sprawia, że odtwarzacz pozostaje stabilnie na głowie nawet podczas ćwiczeń na siłowni, joggingu czy pływania w basenie. W tym drugim przypadku nie należy nurkować do wody mając na sobie odtwarzacz, w przeciwnym razie grozi to strąceniem z głowy. Uchwyty łączące ze sobą dwie połówki odtwarzacza wykonane są z miękkiego, ale bardzo trwałego i sprężystego materiału. Nie tracą swojego kształtu, nawet jeśli przypadkowo usiądziesz na odtwarzaczu. Dzięki miękkiemu pokryciu i przemyślanemu kształtowi w ogóle nie będą uwierać Twojej skóry podczas długiego treningu.

Sterowanie odtwarzaniem
Elementy sterujące odtwarzaniem w Sony W273 nie są wymyślne ani zagracone.

Klawisze wyboru ścieżek są również używane do nawigacji po folderach muzycznych. W tym celu należy nacisnąć przycisk i przytrzymać go przez kilka sekund. Przejściu między folderami towarzyszy komentarz wypowiadany kobiecym głosem "Następny folder" i "Poprzedni folder". Przewijanie w obrębie utworów nie jest dostępne, tak jak wcześniej. Oddzielne przyciski można skonfigurować tylko w celu włączenia trybu losowego i list odtwarzania. To właśnie w tym miejscu bezpretensjonalna funkcjonalność odtwarzacza jest ograniczona.

Jakość dźwięku Sony W273
Jeśli chodzi o dźwięk, to trzeba przyznać, że nie czekały nas tutaj żadne rewelacje - brzmienie pozostaje na tym samym wysokim poziomie, co w poprzednich sportowych odtwarzaczach Sony W. Zawiedzeni będą jedynie fani magicznych przycisków typu "Mega Bass" i innych wyrafinowanych "ulepszaczy" dźwięku. W przeciwieństwie do większości innych odtwarzaczy Sony, naszpikowanych różnymi opcjami - jedne sprawiają, że dźwięk jest "krystalicznie czysty", inne cudownie "przywracają" w locie szczegóły brzmienia utracone w wyniku kompresji, jeszcze inne "pompują" słuchawki potężnym basem, w Sony Walkman W273 nie ma w ogóle korektorów. Co warto zaznaczyć, tradycja ta jest podtrzymywana od pierwszych modeli z tej serii.

Dźwięk wytwarzany przez wzmacniacz i słuchawki można określić jako gładki i pozbawiony charakterystycznego podbarwienia. Nie ma "głębokiego basu" ani "dzwoniącej góry". Tym samym dźwięk odtwarzacza można określić jako zbliżony do dźwięku monitora. Zakres dynamiczny przetworników jest wystarczający do udanego odtwarzania każdego gatunku muzycznego. Być może, tylko nieznacznie brakuje basu w mocnych rockowych kompozycjach, a brak osławionego "Deep Bass" może lekko zdenerwować fanów muzyki tanecznej. To, czego naprawdę nie można zarzucić, to detale. Dźwięk nie zamienia się w grzyb nawet w dość skomplikowanych i nasyconych momentach różnych ścieżek testowych. Fani pięknych wokali również nie będą zawiedzeni. Być może, to właśnie z przekazem wokalnym gracz radzi sobie najlepiej. Maksymalną głośność wytwarzaną przez wbudowany wzmacniacz scharakteryzowałbym nawet jako nieco przesadzoną. Nie ma osób niezadowolonych z tego parametru.

Wygłuszanie

W przypadku czwartej generacji serii W inżynierom Sony udało się to wreszcie osiągnąć. W porównaniu do poprzednich odtwarzaczy z tej serii, wygłuszenie można określić jako doskonałe. Odtwarzacz był używany w metrze i podczas czterech wielogodzinnych lotów. Nawet przy użyciu niskiej głośności praktycznie nie ma szumu w tle. Rzadko słuchałem muzyki w metrze i innych hałaśliwych miejscach, bo nie lubię podkręcać głośności, ale dzięki Sony Walkman W273 słuchanie muzyki z niską głośnością w hałaśliwym otoczeniu jest możliwe. I to wszystko pomimo tego, że słuchawki w tym odtwarzaczu wcale nie są typu zamkniętego, jak mogłoby się wydawać. Tak doskonała izolacja akustyczna jest niespotykana, nawet w przypadku wkładek dousznych MDR EX600 z pianki poliuretanowej pochłaniających hałas. Powodem znakomitej izolacji hałasu jest wodoodporność odtwarzacza. Aby podczas treningu w wodzie woda nie dostała się do uszu, wkładki douszne muszą być szczelnie zamknięte. I mimo dość prostego wyglądu słuchawek, zapewniają one, że odtwarzacz pozostaje szczelny w kanale słuchowym.

Wodoodporny

Sony W273 był pierwszym odtwarzaczem z tej serii, który został oficjalnie dopuszczony przez producenta do pływania w basenie lub innym słodkowodnym zbiorniku wodnym. Tak, niestety kąpiel w morzu z nim jest zabroniona. W zasadzie odtwarzacz powinien bez problemu wytrzymać kilka zanurzeń w słonej morskiej wodzie, ale sól nieuchronnie doprowadzi do degradacji gumowych uszczelek i można pożegnać się z gwarancją. Z tego powodu, mimo że odtwarzacz był już ze mną na Morzu Czerwonym i Jońskim, postanowiłem nie wystawiać go na próbę w tak ekstremalnych warunkach, ograniczając się do użytkowania na plaży.

Basen to już inna sprawa. Choć nie jestem fanem słuchania muzyki podczas ćwiczeń w wodzie (choć trochę, ale odtwarzacz i tak przeszkadza w aktywnym pływaniu różnymi stylami), to muszę przyznać, że długie pływanie z muzyką staje się znacznie mniej nudne. Monotonne pływanie można urozmaicić np. słuchając audiobooków lub kursów języków obcych. Wodoodporny odtwarzacz Sony Walkman W273 został już sprawdzony przez pierwszych użytkowników.

Samodzielna wydajność
Z każdą nową generacją odtwarzaczy serii W, odtwarzacz staje się lżejszy i bardziej kompaktowy, ale czas pracy na baterii pozostaje taki sam. Odtwarzacz może wytrzymać do 9 godzin bez zrywania potu. Jeśli słuchasz go tylko podczas ćwiczeń, powinno to wystarczyć na dwa lub trzy pełne treningi. Podobnie jak inne odtwarzacze Walkman, Sony W273 wykorzystuje technologię szybkiego ładowania. W ciągu zaledwie trzech minut ładowania, bateria może zapewnić aż trzy godziny odtwarzania. Jest to przydatne, jeśli tuż przed wyjściem z domu okaże się, że Twój odtwarzacz jest na wyczerpaniu. Trzy minuty i można jechać.

W przeciwieństwie do swojego poprzednika, Sony Walkman W273 ładowany jest wyłącznie za pomocą oryginalnej stacji dokującej. W zestawie nie ma ładowarki, tak jak poprzednio, ale stację dokującą można bez problemu podłączyć do każdej ładowarki ze standardowym wyjściem USB. Pełne ładowanie trwa około godziny, niezależnie od mocy ładowarki.

Podsumowując
Sony Walkman W273 zawiera wszystkie najlepsze cechy serii Walkman, a jednocześnie jest wyraźnie bardziej kompaktowy i wodoodporny.

Plusy

Jakość dźwięku jest wyjątkowa dzięki wbudowanemu wzmacniaczowi i pełnozakresowym głośnikom o szerokości 13,5 mm we wbudowanych słuchawkach. 2) Ergonomiczna konstrukcja Walkman W273 utrzymuje wysoką jakość dźwięku słyszanego podczas słuchania muzyki.

2) Bardzo pozytywnie wypada też ergonomia obudowy, co jest ważne w przypadku urządzenia tego typu. Bez problemu można słuchać muzyki podczas joggingu, w trakcie ćwiczeń czy nawet na basenie.

Cons

Jedyną wadę sklasyfikowałbym jako niepraktyczny błyszczący plastik, z którego wykonana jest obudowa odtwarzacza. Na przykład W202 wyglądał znacznie lepiej ze swoimi wstawkami ze szczotkowanego metalu. Jest to jednak szacunek subiektywny. Można jeszcze narzekać na ślamazarność klawiszy sterujących, ale pamiętając o tym, że urządzenie jest wodoodporne, nie będę tego robił.