DAB+ - jak ulepszyć radio

image

Przyszłość radia jest cyfrowa: tak jak telewizory dokonały przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe, tak i analogowe transmisje FM będą stopniowo przerywać, więc nieuchronnie będziecie mieli Państwo możliwość korzystania z radia cyfrowego tylko w pewnym momencie. Autorytatywnym standardem nadawania jest DAB+. Ale stare odbiorniki, które nie obsługują standardu cyfrowego, nie muszą być wyrzucane - można je uaktualnić, aby obsługiwały ten format.

Modernizacja DAB+ za pomocą zewnętrznych odbiorników jest bardzo łatwa. Moduły są zazwyczaj kompaktowe (w przybliżeniu długość talii kart) i mogą być po prostu podłączone do odbiornika, na przykład za pomocą złącza AUX. Inne rozwiązania obsługują standard bezprzewodowy USB lub Bluetooth.

Istnieje możliwość wykonania odbiorników CD, systemów Hi-Fi, radia FM, radia samochodowego lub smartfonów pasujących do DAB+. Jedynym wymogiem jest, aby poprzedni odbiornik posiadał kompatybilny interfejs.

Na przykład, DAB+A węgierskiego producenta DENSION został wyposażony w DAB+. Szczególne znaczenie ma to, że odbiornik DAB+ jest sterowany za pomocą aplikacji. Aktywne anteny można kupić również w sklepie. Antena jest wtedy zasilana przez moduł odbiornika. Inne rozwiązania są natomiast wyposażone w mały wyświetlacz i przyciski.

Nie ma pośpiechu z modernizacją radia do DAB+
Jeśli jesteś zapalonym słuchaczem radia i lubisz słuchać urządzeń analogowych, nie musisz się martwić, że stacje wkrótce pojawią się w Internecie z powodu DAB+. Przewiduje się, że kontrakty na stacje nadające na falach FM będą obowiązywały przez najbliższą dekadę, w którym to czasie jest mało prawdopodobne, że transmisja na falach FM zostanie wyciszona.

W związku z tym słuchacze radia nie będą zmuszeni do aktualizacji do DAB+ ani do zakupu nowego urządzenia w przewidywalnej przyszłości. Jednak przejście na technologię cyfrową jest z pewnością warte zachodu, ponieważ DAB+ oferuje szereg korzyści:

✔ Stabilna obsługa: W zależności od lokalizacji, FM jest często zakłócany przez szumy lub puste miejsca, podczas gdy radio cyfrowe pozostaje stabilne nawet przy słabszych sygnałach. Transmisja zostaje przerwana tylko wtedy, gdy użytkownik znajduje się fizycznie poza obszarem transmisji.
✔ Jakość dźwięku: W zależności od częstotliwości nadawania (kbit/s), na której stacja nadaje swój program, radio cyfrowe może uzyskać bardziej zróżnicowany i pełniejszy obraz dźwięku niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni z systemu FM.
✔ Dodatkowe funkcje: W zależności od odbiornika można wyświetlać dodatkowe treści, takie jak tekst i zdjęcia do wykresów pogodowych, spisów utworów, tabel sportowych i okładek albumów. To oczywiście zależy zarówno od nadajnika, jak i odbiornika, ale może dostarczyć słuchaczom przydatnych dodatkowych informacji.
Wielka Brytania posiada obecnie największą na świecie sieć cyfrowych nadawców radiowych, posiadającą 103 nadajniki oraz 48 lokalnych i regionalnych dostawców cyfrowych, nadających ponad 250 stacji komercyjnych w całym kraju. Wielu z tych nadawców testuje obecnie również format DAB+.

Chcesz dowiedzieć się więcej o nowym standardzie radia cyfrowego? Przeczytaj nasz poprzedni wpis na blogu, aby dowiedzieć się więcej o DAB+.

Uzupełnij swój zespół audio o Teufel i DAB+
Bluetooth, DAB+ cyfrowy radioodbiornik stereo, który może zrobić o wiele więcej niż tylko odtwarzać płyty CD
▶ Odbiornik Kombo 62: Znacznie więcej niż przeciętny odbiornik CD - Kombo 62 jest wyposażony w interfejsy DAB+, Bluetooth aptX i najważniejsze interfejsy kablowe (w tym TOSLINK i Phono).
▶ Radio 3Sixty: To radio jest Twoim oknem na nowy świat muzyki - oprócz DAB+ i analogowego radia FM obsługuje także Bluetooth aptX i transmisję strumieniową poprzez Spotify Connect. Oczywiście, dźwięk jest również dość imponujący - dwa pełnozakresowe głośniki są obsługiwane przez masywny subwoofer pracujący w trybie down-firing.
DAB+ nie wymaga doposażenia w konstrukcję audio na poziomie 3Sixty RadioTop, umożliwiającą odtwarzanie i przesyłanie strumieniowe DAB+.
▶ BOOMSTER: Z BOOMSTER dostajesz pełny pakiet audio - do dzieła. To, co na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykły głośnik, jest wyposażone w najnowszą technologię audio: trójdrożny system składający się z głośnika wysokotonowego, przetwornika średniotonowego i subwoofera, Bluetooth 4.0, NFC, DAB+ i radia FM. Wbudowany jest także wytrzymały akumulator litowo-jonowy do pracy mobilnej. Czego więcej możesz potrzebować?
Produkty Teufel do transmisji strumieniowej w wielu pomieszczeniach

Wniosek: nie musisz jeszcze pozbywać się swojego urządzenia analogowego
DAB+ można doposażyć w radia samochodowe, domowe systemy audio lub smartfony za pomocą zewnętrznego modułu odbiornika.
W zależności od rozwiązania, jako interfejsów używa się AUX, USB lub Bluetooth.
Węgierski producent DENSION oferuje odbiorniki DAB+ z możliwością sterowania aplikacją.
Ze względu na aktualne umowy nadawcze, instytucje sektora publicznego mają pozostać w sieci FM przez najbliższą dekadę".