Nowoczesne gramofony

image

Słuchanie winylu znów zyskało na popularności: nawet sieci sklepów ze sprzętem AGD i elektroniką włączyły płyty do swojego asortymentu. Światowej klasy artyści muzyczni nie ograniczają się do wydawnictw CD i iTunes, ale także pozwalają fanom słuchać albumu na winylu. Sam temat jest interesujący nie tylko dla młodych ludzi ze słabością do estetyki retro, ale także dla doświadczonych audiofilów, tym bardziej że nowoczesne gramofony pozwalają odtwarzać muzykę na najwyższym poziomie.

Dźwięk

Podstawowa różnica między słuchaniem płyty a odtwarzaniem płyty CD tkwi w samej technologii odtwarzania muzyki. Podczas nagrywania winylu fala dźwiękowa zamieniana jest na impuls elektryczny, po czym specjalna maszyna dosłownie rysuje graficzną reprezentację impulsu na oryginalnej płycie. Matryce są stemplowane z oryginalnego dysku. Podczas odtwarzania następuje odwrotny proces: gramofon usuwa dźwięk z płyty winylowej, a przedwzmacniacz gramofonowy, wzmacniacz i akustyka przekształcają go z powrotem w falę dźwiękową. Oryginalny sygnał analogowy można przedstawić jako ciągłą falę, składającą się z nieskończonej liczby fizycznych punktów, a sygnał cyfrowy, nawet przy najwyższej częstotliwości próbkowania, jak przekonani są fani dźwięku analogowego, składa się z ograniczonej liczby współrzędnych.

Różnice między dźwiękiem analogowym i cyfrowym

Miłośnicy winylu określają ich dźwięk jako ciepły, choć profesjonaliści unikają tak niejasnych sformułowań. Po pierwsze, oscylacja wysokości igły i detonacja od pracującego silnika powoduje wibracje w dźwięku nagrania. Ta wada nie irytuje miłośników płyt. Wręcz przeciwnie, wielu uważa, że „ożywia” utwór, demonstrując wpływ mechaniki na odtwarzanie muzyki. Po drugie, ciepły dźwięk jest bezpośrednio związany z reprodukcją niskich częstotliwości. Mark Richardson opisał tak zwane ciepło winylu jako niechlujny bas. Faktem jest, że obfitość niskich częstotliwości negatywnie wpływa na szerokość rowków, a inżynierowie dźwięku są zmuszeni do wykonywania dodatkowych operacji w celu zmiany ścieżki podczas nagrywania kompozycji na płycie. Pasja do winylu nieuchronnie budzi w człowieku pasję kolekcjonera. Miłośnicy muzyki są dumni zarówno z drogich gramofonów i akcesoriów, jak i płyt, których cena też jest wysoka w porównaniu z innymi nośnikami audio.

Jak wybrać gramofon?

Wybierając format analogowy, słuchacz ratuje pokusę przełączania lub przewijania odtwarzanego utworu. I to jest istotna zaleta winylu, jeśli chodzi o albumy koncepcyjne. Odsłuch płyty od początku do końca pozytywnie wpływa na poziom zaangażowania słuchacza, a tym samym na poczucie satysfakcji z płyty. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę, że jeden gramofon to za mało, aby posłuchać winylu. Zestaw niezbędnych urządzeń wygląda następująco: odtwarzacz, przedwzmacniacz gramofonowy, wzmacniacz i kolumny. Wiele starych gramofonów ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy. Ten model jest wart zakupu, jeśli nie spodziewasz się w przyszłości ulepszania systemu winylowego. W przypadku nowoczesnych modeli istnieje możliwość ich rozbudowy. Dobry gramofon powinien mieć przyzwoitą wagę. Z reguły urządzenia ważące poniżej 7 kg przeznaczone są dla najbardziej wymagających audiofilów. Istnieją dwa rodzaje wkładów: ½ ”i T4P. Pierwszy typ cechuje wysokiej klasy urządzenie i możliwość ulepszenia odtwarzacza. Wadą tych wkładek jest złożoność regulacji: jeśli amator jest w stanie prawidłowo wyregulować wyważenie ramienia i docisk igły, to może być potrzebna profesjonalna pomoc, aby poprawnie ustawić wkładkę zgodnie z szablonem. Naboje T4P są łatwiejsze w użyciu: są to pojedyncze śruby i mają tę samą wagę, siłę docisku i opadanie igły. Z reguły kuliste igły są instalowane w opcjach budżetowych. Doświadczeni miłośnicy winylu zazwyczaj preferują igły eliptyczne. Istnieją inne opcje ostrzenia igieł.

Hidizs AP100