Recenzja Sennheiser IE 100 Pro i IE 100 Pro Wireless - nowe słuchawki monitorujące czy szukanie różnicy

image

Około trzy lata temu Sennheiser wypuścił na rynek dynamiczne słuchawki wewnątrzkanałowe IE 40 PRO. Model ten był uważany za rozwinięcie znanego "dousznego" Sennheisera IE4. Bardzo szybko IE 40Pro zajął swoje ściśle określone miejsce w ofercie firmy, a IE4 również nie stracił na znaczeniu. Tak naprawdę IE4 i IE 40Pro miały tylko jeden wspólny cel - słuchawki monitorujące - pod większością innych względów są to różne modele.

Audio-progress nie stoi w miejscu, a teraz Sennheiser wprowadził do swojej oferty kolejne słuchawki do monitoringu dynamicznego Sennheiser IE100Pro. Zewnętrznie nowość nie różni się niczym od poprzedniego IE 40Pro i w chwili pisania recenzji sprzedawana jest w identycznej cenie. Oprócz klasycznej wersji przewodowej, IE100 Pro doczekał się również osobnej wersji bluetooth IE100 Pro Wireless. Ponadto wprowadzono oddzielne złącze BT IE PRO zarówno dla nowego IE 100 PRO, jak i wcześniej wydanych IE 400 PRO i IE 500 PRO. Jak widać, pojawiła się cała gama nowych produktów, zakładających różne scenariusze użytkowania słuchawek.

Ponieważ IE100Pro i IE 40Pro mają identyczną konstrukcję i cenę, początkowo założyłem, że IE100Pro nie jest nowym modelem, lecz dawnym IE 40Pro ze zmienioną numeracją w linii dousznych słuchawek monitorowych. Jednak jeszcze przed wejściem IE100Pro na rynek ukraiński, przedstawicielstwo Sennheisera zapewniło mnie, że IE100Pro i IE 40Pro to różne modele. Teraz mam okazję przetestować przewodową wersję IE100Pro oraz bezprzewodową IE100Pro Wireless i odpowiedzieć na główne pytanie - czy IE100Pro to nowy model słuchawek? Opowiem Wam o tym wszystkim w tej recenzji.

Specyfikacja Sennheiser IE100 Pro:

  • - Konstrukcja akustyczna: zamknięta;
  • - Emitery: pojedynczy driver, dynamiczny (10 mm);
  • - Impedancja: 20 ohm;
  • - Czułość: 115dB;
  • - Zakres częstotliwości: 20-18000 Hz;
  • - Kabel: odłączany, w kształcie litery L, z zastrzeżonymi złączami;
  • - Gwarancja: 24 miesiące.

Pod względem specyfikacji technicznej słuchawki Sennheiser IE100Pro oraz IE 40Pro są identyczne.

Pakowanie i opakowanie

Słuchawki Sennheiser IE100Pro dostarczane są w standardowym dla wielu produktów tej firmy opakowaniu - czarno-niebiesko-szarej tekturowej osłonie przeciwpyłowej na wierzchu, ze zdjęciem słuchawek. Z tyłu znajduje się informacja o zaletach tego modelu, na końcach - specyfikacja techniczna oraz hologram, potwierdzający oryginalność produktu. Jedyną różnicą w wyglądzie pomiędzy IE100Pro a IE40Pro jest wielkość pudełka. Opakowanie IE40Pro jest prawie dwukrotnie grubsze od nowego IE100Pro.

W środku znajduje się główne pudełko z słuchawkami i akcesoriami. Słuchawki z dołączonym kablem oraz para zauszników w rozmiarze M zabezpieczone są czarną pianką. W zestawie znajdują się 3 pary silikonowych (rozmiary S, M, L) i 1 para piankowych (tylko rozmiar M) wymiennych wkładek dousznych z górną częścią wkładki podzieloną na 4 części. Każdy rozmiar dysz silikonowych ma inny kolor rurki dźwiękowej: S jest czerwony, M jest czarny, L jest niebieski. Jest to wygodne, jeśli chcesz szybko znaleźć dysze o tym samym rozmiarze. W zestawie znajduje się również przyjemne w dotyku etui z miękkiej eko skóry (75x85 mm) z logo marki, różdżka do czyszczenia słuchawek oraz instrukcja. Jak na dzisiejsze standardy, opakowanie nie jest szczególnie obfite, ale jest w nim wszystko, co potrzebne, co jest ważne dla pełnego wykorzystania słuchawek zaraz po wyjęciu z pudełka. Opakowanie nowego IE100Pro nie różni się od IE40Pro.

IE100Pro Wireless jest dostarczany w zestawie z głównym komponentem, IE100Pro BT Connector bluetooth. Jednocześnie w zestawie pozostawiono również odłączany kabel do połączenia przewodowego, co nie pozostaje bez wpływu na zadowolenie potencjalnych klientów.

Projektowanie i ergonomia

Konstrukcja IE100Pro jest taka sama jak IE40Pro, z eleganckim i profesjonalnym stylem. Zastosowano te same wysokiej jakości plastikowe obudowy z logo Sennheiser. Oprócz typowej czerni i przezroczystości, IE100Pro ma nowy, czerwony kolor obudowy słuchawek. Jak wspomniano, kabel jest odłączany i posiada zaczepy, które można dopasować do uszu, co zapewnia dodatkową wygodę. Prawy kanał oznaczony jest czerwoną wtyczką, a lewy czarną. Dodatkowo na obudowach słuchawek znajdują się litery R i L.

Kable w IE100Pro i IE40Pro są wykonane z tego samego materiału i wyglądają na wytrzymałe. Nad rozdzielaczem znajduje się plastikowy suwak. Kabel odłącza się od słuchawek bez większego wysiłku. Złącza są dobrej jakości, a słuchawki pewnie się blokują, nie dyndają i nie przewijają się. Względną wadą IE100Pro jest zastosowanie specjalnych złączy, które nie pozwalają na użycie kabli z popularnymi złączami MMCX lub 2pin.

Jedyną i znaczącą różnicą pomiędzy modelami IE100Pro i IE40Pro są złącza kabla słuchawkowego. Te dwa modele mają różne złącza. Niestety, posiadacze IE40Pro nie będą mogli korzystać z nowego złącza bluetooth marki Sennheiser BT Connector.

Ergonomia IE100Pro jest bardzo dobra. Słuchawki są lekkie, ważą około 2,3g każda. Wymienne wkładki douszne wykonane są z przyjemnego w dotyku silikonu. Niewielka waga nie powoduje uczucia dyskomfortu podczas długich sesji odsłuchowych, a możliwość dalszej regulacji dopasowania za pomocą poduszek nausznych tylko zwiększa wygodę.

Funkcjonalność

Ta sekcja dotyczy tylko wersji bezprzewodowej Sennheiser IE100Pro oraz IE Pro BT Connector bluetooth. Kabel do bezprzewodowego użytku słuchawek IE100Pro Wireless posiada również regulowane i zmieniane poduszki nauszne. Kabel jest zrównoważony z obu stron przez baterię i pilota. Deklarowany czas pracy na baterii wynosi do 10 godzin, ładowanie przez złącze USB typu C. Obsługiwany jest Bluetooth 5.0 z kodekami SBC, AAC, AptX i AptX Low Latency. Sterowanie i funkcjonalność są standardowe dla podobnych urządzeń - połączenia i odtwarzanie muzyki. Konstrukcja z zaciskanym kablem umożliwia dotykowe sterowanie funkcjami poprzez naciskanie odpowiednich przycisków. Kontrole w tym zakresie nie są jednak realizowane na najwyższym poziomie. Rozróżnienie przycisków sterujących nie było dla mnie łatwe, szczególnie w ruchu - częściej musiałem je wciskać losowo. To, co mi się jednak podobało, to jakość połączenia i transmisji głosu - połączenie jest stabilne, nie było przerw, rozmowy telefoniczne nie sprawiały żadnych problemów. Ponownie, oddzielnie sprzedawany IE Pro BT Connector jest tylko dla słuchawek Sennheiser IE 100 PRO, IE 400 PRO i IE 500 PRO.

W instrukcji do IE Pro BT Connector napisano, że można nim sterować za pomocą Sennheiser Smart Control, autorskiej aplikacji na smartfony z systemem Android i Apple. Jednak w momencie pisania tej recenzji, aplikacja ta nie obsługiwała ani słuchawek Sennheiser IE100Pro Wireless, ani IE Pro BT Connector bluetooth.

Dźwięk

Do tej pory miałem wrażenie, że Sennheiser IE100Pro i IE40Pro to identyczne słuchawki. Zewnętrznie można je odróżnić tylko po oznaczeniu modelu na wewnętrznej stronie prawej obudowy. Nie stwierdzono innych widocznych różnic. Niemniej jednak po odsłuchu okazało się, że zapewnienia przedstawicieli Sennheisera dotyczące poszczególnych modeli rzeczywiście się potwierdziły. Od razu muszę powiedzieć, że IE100Pro i IE40Pro brzmią inaczej i nie trzeba się wsłuchiwać w niuanse, różnice są bardziej globalne. Główne odsłuchy odbywały się z odtwarzaczem FiiO M11Pro i wzmacniaczem DAC FiiO K5 Pro. Jako dodatkowe źródła wykorzystano odtwarzacz Shanling M2S, odbiornik bluetooth FiiO BTR1K oraz smartfon.

Na opakowaniu widnieje napis "Confidence for any stage, any ear, any time". Model Sennheiser IE100Pro to słuchawki monitorowe, które dobrze reagują na zmiany źródła dźwięku, oddając jego charakter.

Słuchawki budują sporą szerokość sceny, ale nie chwalą się własną głębią.


Bas w IE100Pro jest bardzo gładki, bez podkreślania i chęci zwrócenia na siebie uwagi. Bas jest szczegółowy i szybko ustępuje. Partie basowe są wyraźnie rozróżnialne i dokładne. Zrozumiałość w szybkich fragmentach jest bardzo dobra. Momentami linia basowa brzmi nieco "sucho" i gładko. A czasem niższe częstotliwości są trochę pozbawione cielesności. Nie wiem, czy IE100Pro nadaje się do monitorowania niskich częstotliwości, ale podczas słuchania muzyki zauważam brak basu w niektórych gatunkach, szczególnie w przypadku kontrabasu i muzyki elektronicznej. Dla mnie brzmienie basu w IE100Pro nie jest wadą, ale miłośnicy masywniejszego oddania basu nie znajdą w tych słuchawkach odpowiedniego miejsca. Niższe częstotliwości w IE40Pro brzmią wyraźnie ciężej niż w IE100Pro. Bas w IE40Pro jest wolniejszy, a scena ma większą głębię. Głośniki niskotonowe w IE40Pro brzmią ciężej, ale rozdzielczość jest często gorsza niż w IE100Pro.


Średnie częstotliwości IE100Pro są monotonnie surowe. Na moje ucho słuchawki mają lekkie uwypuklenie górnej średnicy, co pozwala usłyszeć dodatkowe szczegóły w muzyce, a czasem artefakty w nagraniach. Brzmienie instrumentów jest przekazywane naturalnie, żywiołowo, bez prób "napompowania" muzyki dodatkowymi emocjami (w końcu IE100Pro to słuchawki do monitorowania). Głosy wokalistów nie są ukryte za partiami muzycznymi instrumentów, ale też nie starają się jednoznacznie wyjść na pierwszy plan. Instrumenty są dobrze odseparowane od siebie. Perkusja jest pięknie oddana, wnosząc do muzyki nowe barwy. W porównaniach średnich tonów, średnica IE40Pro brzmi nieco bardziej "wypchnięta" i mniej szczegółowa.


Wysokie częstotliwości IE100Pro są informatywne jak w monitorze. Wysokie tony w słuchawkach brzmią szeroko i przestrzennie. Słychać je wszędzie. Nazwanie ich lekkimi lub syntetycznymi byłoby błędnym określeniem. Dźwięk jest naturalny. Ogólnie rzecz biorąc, słuchawki radzą sobie z kontrolą wysokich częstotliwości w muzyce, ale niektóre źródła mogą nadmiernie podkreślać ten zakres, co nie jest dobre dla dźwięku. Głośniki wysokotonowe w IE40Pro są mniej widoczne w spektrum dźwięku, nie są tak szczegółowe i nieco mniej kontrolowane.

Wersja Bluetooth

IE100Pro Wireless daje możliwość dodatkowego zastosowania - łączności bezprzewodowej. Wersja bezprzewodowa zachowuje pełny charakter brzmienia IE100Pro. Porównując wersję przewodową i bezprzewodową, dźwięk zależał od źródła. Przykładowo, gdy podłączyłem IE100Pro Wireless do smartfona, który przez przewód malował dźwięk niskimi częstotliwościami, słuchawki zagrały bardziej naturalnie i szczegółowo, zwłaszcza w wysokich tonach. Jednocześnie podłączenie IE100Pro Wireless do FiiO M11Pro było gorsze od przewodowego, gdzie dźwięk był bogatszy i gęstszy.

Hidizs AP100