O przedwzmacniaczach słów kilka

image

Urządzeniem, którego zakup rozważa wielu miłośników muzyki jest przedwzmacniacz. Przed udaniem się do sklepu i podjęciem ostatecznej decyzji warto wiedzieć czym dokładnie jest przedwzmacniacz, a także jaka jest jego rola.

Rola przedwzmacniacza

Przedwzmacniacz to urządzenie, który wchodzi w skład układu przetwarzającego sygnał. Jest on przełącznikiem między źródłami sygnału (zalicza się do nich na przykład telewizor oraz komputer) a końcówką mocy, odpowiada również za regulację basów, barwę dźwięku, a także głośność. Przedwzmacniacz jest więc urządzeniem naprawdę bardzo ważnym, którego nie należy lekceważyć.

Rodzaje przedwzmacniaczy

Producenci oferują obecnie szeroki wybór przedwzmacniaczy, które dość mocno różnią się między sobą. Do tych najbardziej podstawowych zalicza się przedwzmacniacze:

  • stereo
  • kina domowego
  • gramofonowego
  • mikrofonowe

.Przedwzmacniacz stereo lub – mówiąc nieco dokładniej – stereofoniczny – to rozwiązanie, które poleca się przede wszystkim wówczas, gdy korzystamy z zestawu składającego się z dwóch kolumn. W zdecydowanej większości przypadków taki przedwzmacniacz łączony jest ze wzmacniaczem mocy stereo. Można go łączyć również z oddzielnymi monoblokami. To właśnie przedwzmacniacze stereo cieszą się obecnie największą popularnością i są kupowane najchętniej. Świetnie wpływają na brzmienie całego systemu, korzystnie wpływają również na funkcjonalność.

Przedwzmacniacz kina domowego stosowany jest w systemach wielokanałowych. Jeśli chcemy mieć w domu zestaw kina domowego najwyższej jakości, zakup przedwzmacniacza jest niemalże niezbędny. Przedwzmacniacz gramofonowy jest niezbędny, jeśli chcemy słuchać muzyki, wykorzystując do tego celu gramofon. Dostępne są gramofony, które mają wbudowany przedwzmacniacz. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązania z uwagi na to, że wbudowane wzmacniacze są na ogół zbyt słabe. Przedwzmacniacz zewnętrzny to zdecydowanie lepszy wybór.

Przedwzmacniacz mikrofonowy to urządzenie niezbędne do podłączenia mikrofonów. Mikrofon bez przedwzmacniacza może skutkować dużą ilością przesterowań, czego konsekwencją mogą być uszkodzone głośniki. Jeśli więc lubimy zabawy w karaoke, przedwzmacniacz mikrofonowy jest niezbędny.

Podział z uwagi na zastosowany układ

Dostępne na rynku przedwzmacniacze dzieli się, biorąc pod uwagę również zastosowany w nich układ. Na podstawie tego kryterium wyróżniamy przedwzmacniacze tranzystorowe oraz lampowe.

Co brać pod uwagę, wybierając przedwzmacniacz?

Z uwagi na to, że wybór wzmacniaczy jest obecnie naprawdę bardzo duży warto wiedzieć czym kierować się, chcąc kupić dobry przedwzmacniacz. Kryterium, które na pewno warto uwzględnić jest liczba wejść. Należy zastanowić się ile urządzeń chcemy do przedwzmacniacza podłączać. Znaczenie ma także rodzaj gniazd wejściowych. Zastanowić warto się także nad funkcjami dodatkowymi, do których zalicza się między innymi regulację barwy tonu. Niektóre przedwzmacniacze mają wbudowane gniazdo słuchawkowe. Takie poleca się wszystkim lubiących słuchać muzyki za pomocą słuchawek. Cena jest tym elementem, który należy uwzględnić na samym końcu. Warto pamiętać, że obecnie producenci proponują przedwzmacniacze w bardzo różnych cenach, co pozwala każdemu na znalezienie modelu idealnie wpisującego się w indywidualne preferencje i możliwości finansowe.

Przedwzmacniacz to urządzenie cieszące się coraz większą popularnością. Trudno wyobrazić sobie prawdziwego melomana z naprawdę solidnym sprzętem muzycznym, który nie jest wyposażony w przedwzmacniacz. Zakup tego urządzenia nie stanowi obecnie żadnego problemu.

Hidizs AP100