Recenzja OPPO Enco Free2 - najlepsza wartość za 100$ ?

image

Często spotykam ludzi, którzy z lekką pogardą odnoszą się do chińskich producentów audio. Argumenty są zazwyczaj takie same: "Co mogą zrobić Chińczycy? Z mojego doświadczenia w używaniu takich urządzeń bezpiecznie oświadczam, że mogą, i to jak. Firma OPPO rozpoczęła swoje istnienie w 2001 roku i wyspecjalizowała się w tworzeniu technologii Hi-End. Ma to ogromny wpływ na brzmienie produktów audio, które firma produkuje. Dziś mam do zrecenzowania świeży model: OPPO Enco Free2. Biorąc pod uwagę cenę i właściwości tej nowości, nie mogę się doczekać, aby Wam o niej opowiedzieć.

Wygląd

W pudełku wita nas absolutnie błyszcząca obudowa. Z pewnością wygląda bardzo stylowo, ale czy jest w stanie utrzymać taki wygląd przez długi czas? Walizka jest dość kompaktowa i może być łatwo przenoszona w kieszeniach spodni. Jakość wykonania jest dobra, nie zauważyłem żadnych dziwnych zapachów, skrzypień czy trzasków. Pokrywa posiada zamek magnetyczny, co jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż łączy w sobie łatwość użytkowania z niezawodnością. Bardzo podobał mi się brak rzucających się w oczy logotypów w projekcie, wygląda bardzo stylowo i drogo. Formą słuchawki przypominają dobrze znane airpodsy, ale w przeciwieństwie do swoich odpowiedników, model ten ma wyraźne różnice, które od razu rzucają się w oczy. Same słuchawki również wykonane są z błyszczącego plastiku. Ku mojemu zaskoczeniu, w ogóle nie ślizgają się podczas użytkowania.

Ergonomia

Dopasowanie jest bardzo dobre, po włożeniu słuchawek do kanału słuchowego przyzwyczajenie się do nich trwa bardzo krótko, a po około 20 sekundach już ich nie czuję. To dobra wiadomość dla miłośników outdooru, solidne siedzisko + stopień ochrony IP54 zadowoli większość aktywnych użytkowników. Podłączenie słuchawek jest bardzo szybkie dzięki nowemu układowi Bluetooth 5.2. Są one w stanie połączyć się, gdy trzymam je przy uchu!

Wyciszanie hałasów

Główną cechą tego modelu jest tryb ANC, który działa dzięki nowemu, 3-rdzeniowemu układowi scalonemu. Ta aktualizacja znacznie poprawiła wydajność tłumienia hałasu, na mój gust ANC jest absolutnie tak dobry jak airpods PRO. Nacisk kładziony jest na odcięcie niskich częstotliwości. Jeśli korzystasz z metra - będziesz mile zaskoczony, słuchawki odcinają 85% hałasu. Wcześniej, w miejscach o dużym obciążeniu hałasem, słuchałem muzyki na 100% głośności, ale z OPPO Enco Free2 używam tylko 70%. Wydajność ANC jest naprawdę imponująca, wiele dużych marek w swoich flagowych modelach nie osiągnęło jeszcze tego poziomu, a OPPO w swoich słuchawkach za 100$ pokazuje imponujące wyniki. Oprócz redukcji szumów, słuchawki posiadają tryb przezroczystości i to też jest warte uwagi. Zazwyczaj tryb przezroczystości zniekształca percepcję dźwięku, niektóre dźwięki są transmitowane głośniej niż w rzeczywistości, inne ciszej. Z tym modelem po raz pierwszy poczułem się najbliżej rzeczywistego pejzażu dźwiękowego, który mnie otacza. Teraz nie ma już absolutnie żadnej potrzeby zdejmowania ich przez cały dzień. A to niesie ze sobą cały szereg korzyści: zawsze możesz odebrać telefon bez rozpraszania się interakcją z telefonem, bez zbędnych ruchów, aby odebrać osobie, która się do Ciebie zwraca, itp.

Autonomia

Czas pracy na baterii wynosi 30 godzin, nie jest to rekord, ale jak na słuchawki TWS jest to wynik powyżej średniej. W trybie ANC przeżyłem około 4,15 godziny, bez niego około 7 i to na jednym ładowaniu. Słuchawki obsługują ładowanie bezprzewodowe, co jest miłym bonusem dla szczęśliwych posiadaczy stacji ładujących.

Chciałbym również wspomnieć o doskonałej jakości mikrofonów. Inżynierowie wybrali swoją lokalizację jak najbardziej prawidłowo, a trudne warunki pogodowe nie przeszkadzają teraz w prowadzeniu dialogu z rozmówcą.

Dźwięk

Za ten parametr odpowiedzialne są sterowniki 10 mm, które obsługują również kodek AAC. Aby uzyskać idealny dźwięk, OPPO nawiązało współpracę z duńską marką wysokiej jakości sprzętu audio DYNAUDIO i wyszło bardzo ciekawie. Bas jest bogaty i dziarski, ale jednocześnie nie ciągnie za sobą koca. Wysokie i średnie tony są bite, dzwoniące, prawie nie słyszałem spadków. Słuchawki są naprawdę dobrze wyważone, pozycjonowanie instrumentów jest wyraźnie wyczuwalne, czuć głębię dźwięku. Rzadko spotykam modele budżetowe, które wykonują tak świetną pracę. Słuchawki doskonale trawią szeroki wachlarz gatunków, od klasyki po nowoczesną muzykę elektroniczną.