Jak wybrać tuner radiowy?

image

Zwykle tuner radiowy oferujący lokalne stacje radiowe AM-FM jest wbudowany w odbiornik A / V (audio / wideo). Będziesz jednak potrzebować samodzielnego tunera radiowego do swojego systemu kina domowego, jeśli używasz oddzielnych komponentów, a nie uniwersalnego odbiornika A / V. Czym się kierować wybierając tunery radiowe?

Podstawa

Poszczególne komponenty dzielą funkcje odbiornika na następujące części: tuner radiowy, wzmacniacz mocy (lub wzmacniacze mocy) i kontroler A / V. Ogólnie rzecz biorąc, użycie oddzielnych komponentów zapewnia większą elastyczność i lepszą ogólną wydajność niż uniwersalny amplituner A / V. Jeśli chcesz kupić oddzielne komponenty zamiast odbiornika A / V, prawdopodobnie będziesz musiał kupić tuner radiowy i podłączyć go do systemu jako urządzeniu źródłowym. Bardzo ważna jest czułość AM i FM: mierzona w tak dobrze znanym decybelowym femtowacie (dBf), jest to miara tego, jak dobrze tuner może odbierać sygnały. Im niższa liczba (zwykle mieści się w zakresie od 9 do 11 dBf), tym lepiej. Niektóre tunery są wyposażone w przełącznik z przodu (lub na pilocie), który umożliwia wybór między szerokimi i wąskimi falami. Tryb szeroki zapewnia lepszy odbiór i jakość dźwięku na silnych stacjach, podczas gdy tryb wąski może dostroić słabe sygnały z odległych stacji, unikając jednocześnie zakłóceń ze stacji na sąsiednich częstotliwościach. Nie jest to konieczne, ale niektóre bardziej zaawansowane tunery mają dwa wejścia antenowe. Możesz ręcznie lub automatycznie wybrać tuner pomiędzy wejściami, gdy próbujesz wciągnąć stację radiową.

Ile mocy potrzebujesz?

Odbiorniki kina domowego mają wbudowane wielokanałowe wzmacniacze do zasilania pełnego zestawu głośników dźwięku przestrzennego. Idealna moc w watach dla twojego odbiornika zależy od wielkości pomieszczenia i zapotrzebowania na moc twoich głośników. Często zobaczysz zakres dopuszczalnych mocy do zasilania danego głośnika. Aby uzyskać najczystszy dźwięk przy minimalnych zniekształceniach, celuj w wysoki koniec tego zakresu. Spójrz na tylny panel dowolnego amplitunera AV, a znajdziesz wiele różnych połączeń dla komponentów audio i wideo. Większość sprzętu będzie podłączona do odbiornika za pomocą kabli HDMI, które przenoszą zarówno sygnały audio, jak i wideo. Aby umożliwić rozbudowę systemu, kup odbiornik, który ma więcej wejść HDMI, niż potrzebujesz w tej chwili. Jeśli masz komponenty audio bez połączeń HDMI, najlepszym rozwiązaniem jest złącze RCA lub optyczne połączenie cyfrowe.

Schemat wielostrefowy audio / wideo

Większość odbiorników A / V może zasilać co najmniej dwie strefy. Być może będziesz musiał pomyśleć o tym, jak obecna konfiguracja salonu będzie pasować urządzenia. Niektóre nowoczesne modele świetnie nadają się do podłączania wszelkiego rodzaju komponentów audio. Znajdziesz wiele z nich ze wbudowaną obsługą popularnych usług przesyłania strumieniowego, takich jak Spotify, Pandora i TIDAL. Odbiorniki ze wbudowanym Bluetooth pozwalają odtwarzać wszystko, co chcesz, z telefonu, tabletu lub komputera wyposażonego w Bluetooth.Odbiorniki kina domowego mogą odtwarzać dźwięk najwyższej jakości, więc naturalnie większość z nich jest kompatybilna z popularnymi formatami audio o wysokiej rozdzielczości, takimi jak FLAC i DSD. Wiele odbiorników współpracuje z platformami muzycznymi multi-room, które umożliwiają strumieniowe przesyłanie muzyki do zgodnych głośników bezprzewodowych skonfigurowanych w całym domu. Możesz tworzyć różne strefy i kontrolować, co jest odtwarzane w każdym pokoju, za pomocą aplikacji na telefonie lub za pomocą poleceń głosowych. 

Hidizs AP100