Przegląd pióra Wacom CTL-480S-RUPL Intuos Pen

image

Marka Wacom zaprezentowała niedawno dwie nowe linie tabletów graficznych Wacom Intuos Pro i Wacom Intuos. Te ostatnie zastępują bardzo popularny produkt japońskiej firmy "Bamboo", skierowany do amatorów i początkujących artystów, projektantów itp. Nowa seria całkowicie zastąpiła tablety Bamboo, oferując użytkownikowi odpowiednio trzy digitizery: Wacom Intuos Pen, Wacom Intuos Pen&Touch M oraz Wacom Intuos Pen&Touch S. Młodszy Wacom Intuos Pen (CTL-480S-RUPL), który zastąpił Bamboo Pen, będzie przedmiotem naszej dzisiejszej recenzji.

Projekt

Zacznijmy od projektu. Nowy tablet graficzny Wacom Intuos Pen Small wygląda elegancko i przyjemnie dla oka. Design jest elegancki, srebrno-czarny, a korpus lekki i smukły. Aby osiągnąć najwyższą harmonię kolorów, pióro nowego Intuos Pen jest wykończone w dopasowanej czarno-srebrnej kolorystyce. Jeśli chodzi o wykonanie i materiały to nie można nic zarzucić firmie Vakom. Całe urządzenie jest doskonale zmontowane, nic nie skrzypi ani nie zwisa, wszystkie klawisze są precyzyjne, nie ma luzu ani ostrego zapachu plastiku, typowego dla wielu urządzeń Wacom Intuos Pen.
Powierzchnia podstawy jest bardziej kompaktowa niż w przypadku Bamboo Pen, mierząc 210mm x 178mm x 10mm w porównaniu do 278mm x 176mm x 11mm. Jednak powierzchnia stopy Wacom Intuos Pen Small jest nawet nieco większa: 3 mm wyższa i 5 mm szersza. Świadczy to o wyższej klasie nowego urządzenia - nowe technologie Wacom pozwoliły na zmniejszenie rozmiarów tabletu przy jednoczesnym zwiększeniu obszaru roboczego.
" Pióro Wacom Intuos Pen (CTL-480S-RUPL) również sprawia wrażenie kompaktowego i jest łatwe do trzymania i przenoszenia. Stanowi idealne rozwiązanie dla tych, którzy pracują w zasięgu ręki, używają tabletu graficznego jako narzędzia mobilnego lub często są w podróży.
Pióro Intuos Pen Small ma powierzchnię dokładnie imitującą papier - tak samo szorstką i wyczuwalną.
Konstrukcja "robocza" tabletu graficznego jest lustrzana, dzięki czemu narzędzie jest przystosowane dla użytkowników leworęcznych. To dobra tradycja Wacoma od czasu pierwszych urządzeń tej firmy.

Akcesoria

Wacom Intuos Pen (CTL-480S-RUPL) dostarczany jest z:
- pióro z 1024 poziomami nacisku;
- kabel USB (naszym zdaniem trochę krótki);
- uchwyt z grubego materiału;
- instrukcja "szybkiego startu";
- dysk instalacyjny (z interaktywnym PP i sterownikami);
- trzy wymienne wkłady i pęseta do ich wymiany. Ostatni element był lekkim misz-maszem. W pierwszej chwili myśleliśmy, że końcówki zostały pozostawione. Wkrótce jednak udało się je odnaleźć. W przeciwieństwie do pióra Bamboo Pen, w nowym modelu wymienne stalówki są schowane w osobnej przegródce. Znajduje się on w pobliżu uchwytu na długopis z tyłu urządzenia. Stalówki są zamocowane wewnątrz zdejmowanej osłony, a pęseta została zaprojektowana jako okrągły otwór pod nią. Nieco nietypowe rozwiązanie od Vakom, wyraźnie uprawnione do sympatii użytkowników.

Zarządzanie

Wszystkie cztery przyciski sprzętowe ExpressKeys, które były dostępne dla posiadaczy Bamboo Pen, pozostają w nowym piórze Wacom Intuos Pen (CTL-480S-RUPL). Zmieniono tylko ich lokalizację i dodano funkcję miłej niespodzianki. Klawisze funkcyjne znajdują się teraz po obu stronach tabletu, a nie z boku. Dzięki nowo opracowanemu specjalnemu sterownikowi przyciski ExpressKeys można teraz dostosować do każdej aplikacji roboczej. W rzeczywistości ta innowacja okazała się bardzo przydatna.
Oprócz przycisków ExpressKeys pióro Wacom Intuos Pen posiada menu kołowe oraz Express View, czyli wysuwane, półprzezroczyste okno, które pokazuje szczegółowe ustawienia dla każdego elementu sterującego. Jest prosty, jest wygodny, jest dostępny - nawet bez czytania instrukcji obsługi, czego nikt nigdy nie robi.

Pióro

Pióro Wacom Intuos Pen Small jest lekkie i łatwe w obsłudze. Jak wszystkie pióra Wacom, funkcjonuje bez przewodów i baterii, a zasilane jest rezonansem elektromagnetycznym bezpośrednio z tabletu. W górnej części urządzenia znajduje się uchwyt na długopis, idealny dla tych, którzy lubią gubić długopisy. Swoją drogą, górne położenie uchwytu na długopisy okazało się bardziej praktyczne niż boczne.

W działaniu pióro Wacom Intuos Pen (CTL-480S-RUPL) sprawdza się bardzo dobrze. Regulowany nacisk o maksymalnej wartości 1024 poziomów w zupełności wystarcza do pracy: linie są gładkie, ich grubość można łatwo regulować, kontakt z obszarem roboczym jest szczelny. Nie ma lagów, przerw i szarpnięć, nie trzeba silnie naciskać, aby narysować linie - wszystko jest łatwe i przyjemne. W Illustratorze i Photoshopie wszystko jest wyraźne, bez "plasterków" i spowolnień.
Jak zauważono, istnieje możliwość szybkiej zmiany końcówek, a także pierścień kolorystyczny dostępny w re. W domu może to być potrzebne tylko dla nastrojów, ale w pracy, gdzie z digitizera korzysta kilka osób, zmiana pierścienia pozwoli dochodzić "swoich praw" do urządzenia.
Pod względem możliwości personalizacji i dodatkowej zabawy z gumką, pióro nowego Intuos Pen Small jest podobne do Bamboo. Nie posiada gumki, ale ma dwa przyciski umożliwiające elastyczne, indywidualne ustawienia.

Cechy

Dla osób, które po raz pierwszy stykają się z produktami firmy Wacom, przedstawimy w skrócie pióro Wacom Intuos Pen (CTL-480S-RUPL):

- Tablet graficzny skróci Twój czas pracy w Photoshopie i podobnych programach trzy- lub czterokrotnie. Prace takie jak przycinanie, standardowa obróbka i inne zadania wykonywane są na tablecie znacznie szybciej niż przy użyciu klawiatury;
- to samo oddzielanie obiektu od tła na zdjęciach (przycinanie) wygląda bardziej realistycznie, ponieważ nacisk pióra można regulować;
- rysowanie kreskówek, komiksów i wszelkich obrazków na tablecie znów szybsze i znacznie (!) wygodniejsze niż praca z myszką. Obraz jest od razu wyższej jakości, jakby stworzony prawdziwym pędzlem lub markerem. Ręczne rysowanie, a następnie skanowanie i postprocessing to już przeszłość.
Niezależnie od tego, jak dobre jest pióro Wacom Intuos Pen (CTL-480S-RUPL), nie sprawdzi się ono w zastosowaniach profesjonalnych. Nie nadaje się do profesjonalnej grafiki, bo wymaga narzędzia innej klasy o wyższej rozdzielczości, bardziej czułym rysiku, zaawansowanych ustawieniach itp. Jeśli tego właśnie potrzebujesz, to nie szukaj dalej niż profesjonalna seria Intuos Pro.

Łączność przewodowa i bezprzewodowa

Nowe pióro Wacom Intuos Pen można podłączyć do komputera na dwa sposoby: przewodowo i bezprzewodowo. To główna różnica między nim a Bamboo Pen, który nie ma możliwości "powietrznych". Podobnie jak wszystkie nowe pióra Intuos (profesjonalne i nieprofesjonalne), pióro Intuos Pen Small posiada opcję dołączenia markowego zestawu akcesoriów. Kosztuje około pięciuset hrywien, czyli ponad połowę ceny tabletu, ale jak wiadomo, za wygodę trzeba płacić.

Wniosek

Wacom Intuos Pen (CTL-480S-RUPL) okazał się ciekawszą i bardziej zaawansowaną wersją Bamboo Pen. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują czegoś niedrogiego, a o wysokiej jakości, aby jak najlepiej wykorzystać swoje zakupy. W przypadku niskiego punktu cenowego ten niedrogi projektant klasy podstawowej, ilustrator lub doodler skorzysta z elastycznego, wysokiej jakości, responsywnego narzędzia. Czego jeszcze potrzebujesz na przyszłość?