Test porównawczy wzmacniacza FiiO i DAC-a

image

Dziś mamy bardzo obszerny i przydatny materiał. Wzięliśmy na warsztat wszystkie popularne przenośne (i nie tylko) przetworniki DAC i wzmacniacze słuchawkowe FiiO i zrobiliśmy test porównawczy na dużą skalę. Przed rozpoczęciem recenzji miałem na biurku sporo sprzętu audio - audiofilskie słuchawki Beyerdynamic T 1, studyjne DT 990, średniotonowe Custom Street, armaturę Klipsch X20, wzmacniacz stacjonarny z DAC ASUS EONE MKII MUSES, całą masę produktów FiiO, iPhone 6s, odtwarzacz FiiO X5 II. Wysłuchałam wszystkiego, wyciągnęłam wnioski i teraz się nimi z Wami podzielę.

Jako rozwiązanie referencyjne wykorzystałem ASUS EONE MKII MUSES DAC z wbudowanym wzmacniaczem słuchawkowym, a jako źródło stary dobry laptop Lenovo Y570. Pomimo nie najbardziej muzykalnych korzeni, wzmacniacz ASUS-a wyprowadza bardzo wysokiej jakości, mocny i gładki sygnał. Użyłem go jako punktu odniesienia do porównania z FiiO A1, K1, Q1, K5 i E12 Mont Blanc.

Wszystkie powyższe urządzenia mają swój zakres zastosowania. FiiO K1 to kompaktowy wzmacniacz słuchawkowy USB, który podłącza się do komputera i jest przez niego zasilany. To jak karta dźwiękowa wielkości pendrive'a.

FiiO A1 i E12 Mont Blanc to niezwykle przenośne wzmacniacze słuchawkowe z wbudowanym akumulatorem, które świetnie nadają się do bujania w uszach po sparowaniu ze smartfonem i odtwarzaczem.

FiiO Q1 to DAC ze wzmacniaczem słuchawkowym. Urządzenie może być używane zarówno samodzielnie, z wbudowanym akumulatorem, jak i po podłączeniu do komputera przez USB (jako urządzenie zewnętrzne).

Z kolei FiiO K5 wyróżnia się i jest stacją dokującą dla odtwarzaczy FiiO z wbudowanym wzmacniaczem, co pozwala na synchronizację odtwarzaczy z komputerem i bujanie bardziej wymagających uszu.

Tak więc, to koniec tego krótkiego ekskursu. Teraz zadajmy sobie najważniejsze pytanie - jaki dźwięk są w stanie wyprodukować te wszystkie gizma? Wykorzystano cztery pary słuchawek zupełnie różnych klas: pełnowymiarowe Beyerdynamic T 1 i Beyerdynamic DT 990, napowietrzne Beyerdynamic Custom Street i Klipsch X12 In-Canal. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak każdy wzmacniacz lub DAC radzi sobie z jednym lub drugim modelem.

Beyerdynamic T 1

Audiofilskie słuchawki Beyerdynamic T 1 (w tym przypadku pierwszej generacji) przypadną do gustu wielu miłośnikom wysokiej jakości dźwięku. Jednak aby uzyskać dźwięk, który ten model potrafi dostarczyć, trzeba mieć naprawdę wysokiej jakości źródło i równie poważny wzmacniacz - 600 ohm to nie żart. ASUS EONE MKII MUSES cechuje się monitorowym, gładkim brzmieniem, które uzupełnia Beyerdynamic T 1 - gęsią skórką szczegółów, zakresem częstotliwości i mocą.

Na początku nie mogłem uwierzyć, że małe czarne pudełko o nazwie FiiO E12 Mont Blanc może rozbujać te słuchawki, ale nagle otrzymujemy znakomity, głośny i szczegółowy dźwięk nawet z iPhone'a 6s.

Jeśli do wzmacniacza podłączymy odtwarzacz FiiO E12 Mont Blanc, dźwięk staje się jeszcze bardziej dopracowany, miękki i obszerny, choć sam FiiO X5 II nie jest już tak dobry i nie jest w stanie odsłonić słuchawek.

FiiO Q1 ma bardziej wyrównane AFC i dźwięk wychodzi ze szponów tego DAC-a bardziej prawdziwie, ale mocy jest za mało, aby docenić każdy detal.

FiiO K5 sparowany z X5 II gra na solidnej czwórce - całkiem nieźle, ale szczegółów czasem brakuje.

W przypadku Beyerdynamic T 1 nie należy patrzeć na FiiO K1 i A1. Owszem, te urządzenia zagrają lepiej niż wbudowana karta dźwiękowa w laptopie, ale to tylko kpina ze słuchawek, zasługują na więcej.

Podsumowując, nieunikniony jest następujący wniosek - do słuchawek z poziomu Beyerdynamic T 1 mogę polecić wzmacniacz FiiO E12 Mont Blanc, który szczególnie w parze z FiiO X5 II nie jest zły. FiiO Q1 jest trochę naciągany, a FiiO K5 jest świetnym dodatkiem do odtwarzacza.

Oceny:

  • ASUS EONE MKII MUSES + Lenovo Y570 - 5/5
  • FiiO E12 Mont Blanc + FiiO X5 II - 5/5
  • FiiO E12 Mont Blanc + iPhone 6s - 4,5/5
  • FiiO K5 + FiiO X5 2nd - 4
  • FiiO Q1 + FiiO X5 II - 3,5/5
  • FiiO X5 II - 3
  • FiiO A1 + iPhone 6s - 3/5
  • FiiO K1 + Lenovo Y570- 2.5/5

Beyerdynamic DT 990 PRO

Jedne z najlepszych i najpopularniejszych słuchawek studyjnych, Beyerdynamic DT 990 PRO nie są już tak szybkie jak T 1, ale nadal wymagają dobrej jakości i mocnego wzmacniacza. Impedancja modelu wynosi 250 omów, a czułość 96dB. Otwarta konstrukcja zaowocowała szczerym, świeżym i gładkim brzmieniem - może nie każdemu przypadnie do gustu, ale dźwięk jest dostarczany blisko tego, co było zamierzone podczas nagrywania muzyki.

ASUS EONE MKII MUSES wykonuje bardzo dobrą robotę, wydobywając prawdziwą esencję słuchawek i pozwalając usłyszeć dźwięk tak gładko, jak to tylko możliwe. Z kolei FiiO E12 Mont Blanc sprawia, że dźwięk jest nieco damski i ciepły, co świetnie współgra z DT 990 PRO, czyniąc tym samym słuchawki ciekawszymi i bardziej muzykalnymi. Para iPhone 6s + FiiO E12 Mont Blanc to radość z grania pod względem basu i ogólnej mocy muzycznej.

Odtwarzacz FiiO X5 II nawet sam w sobie jest świetny ze słuchawkami, ale czasem brakuje mu trochę iskry lub głośności, ale głośność jest wystarczająca. Po podłączeniu FiiO E12 Mont Blanc do FiiO X5 II, dźwięk staje się bardziej dojrzały i łagodny, z dużą ilością głośności do dyspozycji.

Ta sama sytuacja z FiiO K5 sparowanym z FiiO X5 II - po prostu świetny tandem, nie tak miękki jak Mont Blanc, ale nie mniej mocny i ciekawy w swoim brzmieniu.

FiiO Q1 nie zachwycił brzmieniem, zarówno sparowanym z iPhonem, jak i z odtwarzaczem FiiO X5 II - dźwięk w zasadzie może pochwalić się szczegółowością, dynamiką i zgiełkiem, ale wciąż jest jakby niepewny i nie zawsze wyrazisty. Wydawało mi się nawet, że sam odtwarzacz FiiO X5 II gra ładniej.

O ile słuchając Beyerdynamic T 1 wzmacniacz FiiO K1 pokazywał raczej rozmytą scenę, mamroczące basy i brak rezerwy głośności, to z Beyerdynamic DT 990 PRO sytuacja była nieco inna. Scena jest już szersza, bas jest twardszy i bardziej skoncentrowany, a maksymalny wolumen wzrósł o kilka taktów.

FiiO A1 również pokazał się z najlepszej strony, szczególnie w szczegółowości całego spektrum częstotliwości, miękkości i schludności. Jedyną wadą jest to, że moc wzmacniacza nie jest wystarczająca do maksymalnego otwarcia 990-ek, co wpływa na niską głośność

Jak widzimy, więcej urządzeń FiiO nadaje się już do studia Beyerdynamic DT 990 PRO. Podobnie jak w przypadku Beyerdynamic T 1, FiiO E12 Mont Blanc grają najpiękniej i najgłośniej zarówno sparowane ze smartfonem, jak i z odtwarzaczem FiiO X5 II. Rozczarował mnie dźwięk FiiO Q1 - spodziewałem się więcej, osobno FiiO X5 II gra lepiej. No i już z naciąganiem, ale można przyjrzeć się bliżej FiiO K1 i A1 - nie do końca radzą sobie z DT 990 PRO, ale grają całkiem nieźle.

Szacunki:

.

- ASUS EONE MKII MUSES + Lenovo Y570- 5/5

- FiiO E12 Mont Blanc + FiiO X5 II- 5/5

- FiiO K5 + FiiO X5 2nd - 5

- FiiO E12 Mont Blanc + iPhone 6s - 4,5/5

- FiiO X5 II - 4,5/5

- FiiO Q1 + FiiO X5 II - 3,5/5

- FiiO K1 + Lenovo Y570 - 3/5

- FiiO A1 + iPhone 6s- 3/5

Beyerdynamic Custom Street

Beyerdynamic Custom Street daleko do najbardziej audiofilskich słuchawek - to dość przystępne cenowo słuchawki nauszne średniej klasy, które przeznaczone są przede wszystkim do odsłuchu zewnętrznego ze smartfonami i przenośnymi odtwarzaczami. Ale te słuchawki mają swój nietypowy charakter, który nie zawsze pozwala na uzyskanie dobrej jakości dźwięku po sparowaniu z takim czy innym wzmacniaczem. Po pierwsze, Custom Street mają pomysłową konstrukcję z możliwością zmiany rodzaju środowiska akustycznego - za pomocą zatrzasku można sprawić, że słuchawki będą zamknięte lub otwarte. To oczywiście zmienia charakter dźwięku.

Szczerze mówiąc, każdy z testowanych wzmacniaczy i DAC-ów poradził sobie z tymi słuchawkami, tylko w każdej wiązce uzyskano inne brzmienie. Pomimo suchości ASUS EONE MKII MUSES, w Custom Street czuło się dużą świeżość i energię, pewną sprężystość i dynamikę dźwięku, której nie wyróżniłem szczególnie podczas odsłuchu pary z iPhone 6s. FiiO E12 Mont Blanc dają wolumen i głębię, co jest bardzo potrzebne tym słuchawkom, bo ich dźwięk jest nieco nudny - połączenie FiiO X5 II + E12 Mont Blanc daje właśnie najciekawszy, jak dla mnie, dźwięk z Custom Street Black.

FiiO K5 sparowane z FiiO X5 II dają zgrabny i szczegółowy dźwięk, z dobrym zapasem mocy i szerokim brzmieniem. Sam FiiO X5 II również świetnie radzi sobie ze słuchawkami, pokazując tym samym szczegółowy obraz z dużą ilością wolumenu do dyspozycji.

FiiO Q1 dobrze zaprzyjaźnił się ze słuchawkami, ale aby uzyskać bardziej zaakcentowane częstotliwości basowe trzeba użyć podbicia basów lub otworzyć zasłony akustycznej konstrukcji słuchawek.

FiiO K1 i A1, mimo różnych typów, były bardzo podobne w brzmieniu - zgrabne, stylowe i wystarczająco czyste, jak na tak malutkie urządzenia.

W końcu każde z tych urządzeń świetnie nadaje się do słuchania muzyki w połączeniu z Beyerdynamic Custom Street Black

Oceny na:

- ASUS EONE MKII MUSES + Lenovo Y570 - 5/5

- FiiO E12 Mont Blanc + iPhone 6s / FiiO X5 II - 5/5

- FiiO X5 II - 5/5

- FiiO K5 + FiiO X5 II - 5/5

- FiiO Q1 + FiiO X5 II / iPhone 6s - 4,5/5

- FiiO K1 + Lenovo Y570 - 4,5/5

- FiiO A1 + iPhone 6s - 4.5/5

Klipsch X20

Na koniec zostawiłem słuchawki douszne Klipsch X20 armature, które nie wymagają poważnego wzmacniacza, ale i tak trzeba umieć wyzwolić pełen potencjał tych IEM-ów.

Z ASUS EONE MKII MUSES jak zwykle wszystko jest niezłe, ale tym razem brakuje trochę "mięsa" i gęstości, te słuchawki wyglądają poprawnie, ale powinno być z umiarem. A druga strona medalu jest taka, że bas powinien mieć umiar, ze względu na to, co po raz pierwszy w całym teście nie podobało mi się, jak grał FiiO E12 Mont Blanc - bardzo, bardzo, bardzo dużo niskich częstotliwości.


Sam odtwarzacz FiiO X5 II wydobywa znacznie ładniejszy dźwięk niż ze wzmacniaczem E12 Mont Blanc. Tak, to też się zdarza. Po podłączeniu FiiO K5 do FiiO X5 II nic wielkiego się nie zmienia, dźwięk pozostaje świetny.

Tym razem spodobało mi się to, jak grają FiiO Q1 i A1, a FiiO K1 doskonale radzi sobie z Klipsch X20 - z dobrą szczegółowością, rewelacyjną sceną i pełnym pasmem przenoszenia. W niektórych przypadkach nawet iPhone 6s bez dodatkowego wzmacniacza produkował dobrą jakość dźwięku, z dbałością o szczegóły i doskonałą szybkością.

Klipsch X20 grają pięknie na każdym DACu czy wzmacniaczu z testu, ale osobiście bardzo podobał mi się dźwięk malutkich FiiO K1.Zaskoczył też dźwięk FiiO E12 Mont Blanc - tylko teraz na gorsze, bo basu jest po prostu nierealnie dużo.

Karta wyników:

- ASUS EONE MKII MUSES + Lenovo Y570 - 5/5

- FiiO X5 II - 5

- FiiO K5 + FiiO X5 2nd - 5

- FiiO K1 + Lenovo Y570 - 5/5

- FiiO A1 + iPhone 6s - 4.5/5

- FiiO Q1 + FiiO X5 II / iPhone 6s - 4,5/5

- FiiO E12 Mont Blanc + FiiO X5 II / iPhone 6s - 3,5/5

Tutaj zapoznajemy się z najpopularniejszymi wzmacniaczami i DAC-ami FiiO. Mam nadzieję, że ten materiał był w stanie odpowiedzieć na Wasze pytania i jasno pokazał, który wzmacniacz / DAC nadaje się do jakich słuchawek. Zawsze słuchaj muzyki z przyjemnością i tylko na sprzęcie dobrej jakości :)

Maxim Spivak Specjalnie dla Portativ.ua

Hidizs AP100