Przetworniki D/A: dowiedzmy się o nich więcej

image

Przyrządów elektronicznych jest całe mnóstwo. Zalicza się do nich między innymi przetworniki D/A, których zadaniem jest przekształcanie sygnału cyfrowego w sygnał analogowy mający postać albo prądu elektrycznego, albo napięcia.

Zastosowanie przetworników D/A

Przetworniki D/A są powszechnie wykorzystywane w odtwarzaczach muzycznych. To właśnie one zamieniają cyfrowy strumień danych na sygnał audio mający charakter analogowy. Mało kto wie, że takie przetworniki wykorzystywane są również w telewizorach, a także telefonach komórkowych. Każdy przetwornik D/A audio charakteryzuje się niską częstotliwością przy jednocześnie wysokiej rozdzielczości. Z kolei przetworniki cyfrowo – analogowe wideo mają wysoką częstotliwość, a rozdzielczość jest albo niska, albo średnia.

Na co zwrócić uwagę, kupując przetwornik D/A?

Chcąc kupić przetwornik D/A, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę częstotliwość, a także rozdzielczość próbkowania. Absolutnym minimum jest obsługa sygnału 96 kHz/24 bity. Jeśli jednak chcemy postawić na lepsze parametry, warto wybrać przetwornik 192 kHz/24 bity. Nie bez znaczenia jest rozmiar urządzenia. Jeśli przetwornik zamierzamy wykorzystać do poprawy jakości dźwięku z takich urządzeń, jak chociażby smartfon, najlepszym wyborem będzie niewielkich rozmiarów przenośny przetwornik. Nie będziemy mieli wówczas żadnych problemów z jego przemieszczaniem, podłączymy go do źródła dźwięku w dowolnym miejscu, nawet podczas jazdy autobusem czy pociągiem. W niektórych przypadkach zdecydowanie lepiej zdecydować się na przetwornik stacjonarny, który zagwarantuje nam dźwięk na o wiele wyższym poziomie. To jednak, który rodzaj przetwornika zdecydujemy się zastosować powinno wynikać z naszych potrzeb, a także tego, jak zamierzamy przetwornik wykorzystywać. Tym, co absolutnie należy uwzględnić jest również liczba wejść. Jeżeli do przetwornika planujemy podłączać wyłącznie komputer, to w zupełności wystarczający będzie jeden port wejściowy USB i dwa porty wyjściowe RCA. Wielu specjalistów poleca jednak, aby od razu kupić urządzenie, które pozwala na zdecydowanie większą liczbę połączeń. Dzięki temu w dowolnym momencie będziemy mogli do przetwornika podłączyć na przykład telewizor.

Gdzie można kupić przetworniki D/A?

Aby mieć pewność, że kupujemy przetwornik charakteryzujący się naprawdę dobrą jakością, najlepiej postawić na sklep specjalizujący się w tego rodzaju urządzeń. Na szczęście dzisiaj nie jest to żaden problem. Co ważne, przetworniki D/A można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i tych prowadzących sprzedaż drogą internetową. Wybierając to drugie rozwiązanie, nie trzeba nawet na chwilę wychodzić z domu, co jest niezwykle wygodne, a jednocześnie gwarantuje naprawdę dużą oszczędność czasu. Bez względu na to, czy wybierzemy sklep stacjonarny, czy internetowy, zawsze możemy liczyć na wsparcie sprzedawcy, który pomoże nam wybrać najlepszy dla nas przetwornik, uwzględniając nasze potrzeby, oczekiwania i oczywiście możliwości finansowe. Przetworniki D/A to przyrządy elektryczne, które obecnie wykorzystywane są naprawdę powszechnie. Dzięki nim nasza muzyka zyskuje nowe, zdecydowanie lepsze brzmienie. Obecnie wybór przetworników jest tak duży, że nikt zainteresowany ich zakupem nie będzie miał problemu ze znalezieniem modelu idealnego dla siebie. Znalezienie sklepu oferującego przetworniki najwyższej jakości nie stanowi żadnego problemu. Co ważne, dostępne są przetworniki plasujące się w różnym przedziale cenowym, co nie jest bez znaczenia dla wielu klientów.

Hidizs AP100