Recenzja słuchawek Shozy Pentacle. Magia dźwięku i wzory pentakli

image

W teście biorą udział hybrydy Shozy z pięcioma kierownicami. Tego modelu nie można nazwać nowością, ale właśnie teraz do nas dotarł i od razu chciałem go zdobyć do zapoznania się z nim. Po pierwsze, tandem Shozy i AAW po prostu nie był w stanie stworzyć przeciętnego produktu, o czym przekonałem się po raz kolejny. Po drugie, segment słuchawek hybrydowych w przedziale cenowym 400-500 dolarów zawsze jest dla mnie bardzo interesujący, ponieważ można w nim znaleźć naprawdę genialne rozwiązania, jeśli chodzi o połączenie ceny i jakości. Przyjrzyjmy się zatem temu, co dobrego jest w Pentaklu Muzycznym.

Pakowanie, opakowanie, wygląd

Słuchawki są dostarczane w małym kartonowym pudełku. Po zdjęciu pokrywy znajduje się duże i piękne skórzane etui. Wewnątrz znajdują się kompaktowo i schludnie ułożone akcesoria: 3 pary silikonowych poduszek słuchawki, 3 pary pianek, adapter do 6.3, adapter samolotowy, miękka ściereczka dla tych, którzy z pewnością chcą wypolerować swój sprzęt audio do połysku. Coś jest nie tak z tym, co myślą o nas chłopaki z Shozy.
Informacje o projekcie. Obudowy Pentacle są plastikowe, a płyty czołowe są wykonane tak, aby wyglądały jak drewniane. Szczerze mówiąc, słuchawki mają nieco większe rozmiary, ale po założeniu ich na głowę izolacja dźwięku jest naprawdę imponująca. Odkąd pamiętam, nawet model Pola nie trzymał się w moich uszach tak mocno, jak te pięciodrożne. Kształt jest anatomiczny, co nie stanowi problemu dla większości audiofilów. Najważniejsze jest, aby częściej stosować zaawansowaną technicznie szmatę, no tak.
Kontynuując temat wiązek, chciałbym wspomnieć o doskonałym kablu standardowym
.
Jest czterordzeniowy, mocno utkany, nie najcieńszy, ale dający się słuchać. A co najważniejsze, spodobał mi się akustycznie, testowałem go osobno na moich słuchawkach Rhapsodio Solar i Noble Katana, i nawet po porównaniu z droższymi przewodami okazało się, że można z nim żyć. A bohaterom recenzji pasuje to jak ulał. Należy dodać, że złącza są tutaj dwupinowe, bardzo solidne i wytrzymałe, trzeba się nawet wysilić, aby je wyciągnąć.
Porozmawiajmy krótko na temat cech Shozy Pentacle. Słuchawki są wyposażone w 5 przetworników armaturowych. Czułość wynosi 117 dB, a impedancja 36 omów. W przypadku niektórych źródeł może być zauważalny niewielki szum tła, ale nie zawsze. Model ten nie jest wymagający do huśtawki, mniej lub bardziej gra nawet z budżetowymi odtwarzaczami, teoretycznie można próbować słuchać za pomocą smartfona, ale to chyba nieludzkie, nie po to przyznano mu pięć przetworników. Przy okazji przejdźmy do dźwięku.


O dźwięku

Główne testy zostały przeprowadzone z odtwarzaczami Questyle QP1R, QLS QA361 oraz Astell&Kern A&Ultima SP2000
. Czas na zabawę z pentaksami i sprawdzenie, jak brzmią nasze multidrivy. Przede wszystkim mogę wam powiedzieć, że powinniście przygotować się na mroczną, ciężką dostawę. Nie będzie tu żadnych dowcipów, błyskotek ani pędzącego muzycznego wiru. Model ten gra długo, poważnie, z solidną linią basu i dokładnie wygładzonymi szczytami. Warto również zauważyć, że Pentacle buduje scenę z zauważalną szerokością, podczas gdy obraz jest zaskakująco solidny, co świadczy o doskonałej spójności przetworników. Sygnatura dźwiękowa przypominała mi nieco Campfire Audio Equinox, ale tam był to pojedynczy przetwornik, podczas gdy tutaj jest ich pięć.
Powiem szczerze, że brakowało mi górnych częstotliwości przy wszystkich źródłach biorących udział w testach i to, jak sądzę, definiuje ten model jako czysto gustowny. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się pomyśleć, że różne słuchawki, które wybrałeś, są zbyt ostre i mają denerwujące wysokie tony, ta opcja będzie dla Ciebie idealna. Nie mogę ręczyć za wszystkich innych.
Porozmawiajmy o częstotliwościach. Bas w Pentacle jest zaakcentowany, stłumiony, bardzo głęboki i potężny. Teksturę czyta się dobrze, dodaje się masę, w niektórych gatunkach jest ona odpowiednia, w innych nie bardzo. Nie przeszkadzał mi bas, bo nie był agresywny, a jego szybkość jest stosunkowo dobra, ale wiele zależy od konkretnego składu. Oczywiście nie zabraknie też miejsca dla basistów. Jeśli chcesz zobaczyć skalę rolek, jak w pełnym rozmiarze, tutaj, jak się wydaje, zbliżyły się do niej.
Zakres średnich tonów jest gładki, melodyjny, a jednocześnie dobrze szczegółowy. Ponieważ instrumenty mają ciało i objętość, drobne niuanse nie są tracone, nawet ciche szmery będą słyszalne normalnie. Niższy zakres średnich tonów przypomina bardziej dynamikę niż armaturę, co również wpływa na komfortowe brzmienie. Rozdzielczość jest zadowalająca, barwy są neutralne bez dodatkowego ocieplenia, słuchawki wydają się naprawdę harmonijne i ciekawe, nie pozwalając sobie na typowy luźny, ciemny szum.
Jeśli chodzi o wysokie częstotliwości, są one raczej zasygnalizowane niż w pełni rozwinięte. Górna część zakresu jest stłumiona, dzwonienie jest nieobecne nawet tam, gdzie łapie je większość znanych osobistości. Z jednej strony takie posunięcie inżynierów znajdzie oczywiście swoich zwolenników, ale z drugiej strony czasami miałem ochotę zasnąć przy tej muzyce. Cóż, przynajmniej średnica jest wystarczająco jasna i wyrazista, co pozwala nadal nazywać dźwięk pięknym, a nie tylko dziwnym.