Nowe obudowy od FiiO - piękno i użyteczność

image

Dla mnie FiiO to taki producent, który produkuje urządzenia o różnym przeznaczeniu, starając się w jak największym stopniu pokryć wszystkie segmenty przenośnego audio. Oprócz odtwarzaczy, słuchawek, odbiorników bluetooth i innych podobnych urządzeń, FiiO stawia również na wygodę i przyjazność dla użytkownika. Firma ma już w swojej ofercie szereg akcesoriów, od wymiennych wkładek dousznych po wymienne kable, a oferta ta stale się powiększa.

W ostatnim czasie zaprezentowane zostały dwa nowe produkty - FiiO HB2 Case for In-Canal Headphones oraz FiiO HB4 Case for Universal Headphones - dla odtwarzacza, słuchawek, innych urządzeń i akcesoriów. Oba produkty charakteryzują się oryginalnym wyglądem, a w przypadku FiiO HB4 również wieloma możliwościami wykorzystania. Po dokładnym zapoznaniu się z tymi nowymi produktami, podzielę się w tej recenzji moją opinią na ich temat.

Cechy:

FiiO HB2 - etui na słuchawki;

- Kształt: owalny;

- Wymiary (przybliżone): zewnętrzne (88x60x30 mm); wewnętrzne (75x45x26 mm)

- Waga: 31 g

FiiO HB4 to uniwersalne etui;

- Kształt: równoległoboczny;

- Wymiary (przybliżone): zewnętrzne (176x86x62mm). Górna część wewnętrzna (160x70x24 mm); dolna część wewnętrzna (160x80x24 mm).

- Waga: 278g

Pakowanie i wyposażenie

FiiO HB2. Etui na słuchawki dostarczane jest w małym beżowym pudełku. Na pudełku znajduje się rysunek samego etui, jak również logo firmy i model etui. Na odwrocie, oprócz kodu kreskowego produktu, znajduje się również kod QR. Nie jest jednak możliwe uzyskanie informacji o sprawie za pomocą kodu QR, ponieważ odsyła on do strony głównej oficjalnej witryny FiiO. Wewnątrz pudełka w przezroczystym plastikowym woreczku znajduje się obudowa.

FiiO HB4. Etui FiiO HB4 zapakowane jest w pudełko, które kolorem i jakością wykonania przypomina karton z recyklingu. Opakowanie zewnętrzne jest szczelne. Na przedniej stronie znajdują się linie przedstawiające FiiO HB4. Walizka dodatkowo zapakowana jest w miękki biały polietylen, stosowany m.in. w opakowaniach odtwarzaczy FiiO.

W obu opakowaniach zabrakło standardowych saszetek z żelem krzemionkowym pochłaniającym nadmiar wilgoci. Trudno to uznać za wadę. Opakowania obu obudów, choć monochromatyczne, wyglądają jednak normalnie i całkiem nieźle nadają się na prezent.

Projektowanie i ergonomia

FiiO HB2. Designerski pokrowiec na słuchawki FiiO HB2 wydaje mi się wypucowaną wersją kompletnego miękkiego pokrowca od słuchawek FiiO FH5 i wywołał skojarzenie ze słynnym rockandrollowym "Blue suede shoes". FiiO HB2 to twardy futerał o owalnym kształcie, zamykany na zamek błyskawiczny. Górna część obudowy jest obita szaro-niebieskim materiałem syntetycznym, który mocno przypomina zamsz. Z pudełka wydobywa się lekki chemiczny zapach. Na zewnętrznej stronie górnej pokrywy wytłoczone jest logo firmy oraz slogan: FiiO, born for music. Z boku znajduje się pierścień, który umożliwia przypięcie etui np. do karabinka. Wewnątrz obudowy, na górnej pokrywie, znajduje się sito na akcesoria. Etui jest dość kompaktowe i mieści się w kieszeni dżinsów. Ponieważ podszewka etui jest podobna do zamszu, istnieje możliwość jej przetarcia w trakcie użytkowania, ale nie jest to faktem.

FiiO HB4. Obudowa ma kształt równoległoboczny z zaokrąglonymi krawędziami. Obudowa jest w całości w kolorze czarnym. Według FiiO, HB4 jest wykonany z gładkiej, wysokiej jakości poliuretanowej skóry syntetycznej. Pokrywa etui posiada magnes, a na górze wytłoczone jest logo FiiO. Ta walizka jest bardzo duża i ciężka. Moja opinia jest następująca. Ten futerał jest bardziej odpowiedni do użytku stacjonarnego lub do rzadkich transportów - na przykład do spakowania przenośnego sprzętu audio na wycieczkę na wakacje. Objętość i waga etui nie nadaje się do codziennego użytku mobilnego. Wewnątrz walizki znajdują się dwie komory: pierwsza (dolna) jest pełna, a druga (górna) zamykana jest klapą, pod którą znajdują się przegródki o regulowanej wielkości. Wewnątrz pokrowiec tapicerowany jest syntetyczną, miękką, czarną tkaniną przypominającą welur. Okładka jest bardzo ładna i przyjemna w dotyku, ma starannie zszyte szwy.

Funkcjonalność

FiiO HB2. Funkcjonalność tego przypadku nie ma wiele do powiedzenia. Jest to standardowe twarde etui do przechowywania słuchawek dousznych. Jedyne co należy wziąć pod uwagę to fakt, że HB2 jest niewielki, więc nie będzie pasował do wszystkich modeli słuchawek. Słuchawki douszne o normalnym rozmiarze i kształcie, takie jak Sennheiser IE 4, bez problemu zmieszczą się w HB2. Ponadto, siatkowa przegródka może pomieścić zapasowe słuchawki, kartę pamięci lub coś innego bardzo małego i mało pojemnego. Natomiast słuchawki z dużymi obudowami, jak Fiio FA1 czy FiiO FH5 będą bardzo trudne do spakowania. Mam FH5 z dołączonym do niego kablem i ciężko mi się zmieścić w etui HB2. W każdym razie w przypadku słuchawek z dużymi obudowami lepiej wybrać inne etui.

FiiO HB4. W tym przypadku można by zastosować nie tylko "funkcjonalność", ale również "wielofunkcyjność". Wewnątrz obudowa FiiO HB4 podzielona jest na dwie części. Dolna część to solidna komora z wszytą od spodu gumką, która przytrzymuje urządzenie na miejscu. Pomysł jest dobry i logiczny, ale ten sam FiiO M11Pro nie daje się tak łatwo przycisnąć właśnie tą gumką. Z mniejszymi urządzeniami nie było problemów.

Górna część etui zamykana jest magnetyczną pokrywą z wszytym "językiem" ułatwiającym otwieranie. Pod pokrywą znajduje się ogólny przedział, domyślnie podzielony na trzy części. Podziału dokonujemy za pomocą dwóch wyjmowanych przegródek mocowanych do pokrywy za pomocą rzepów. Dzięki temu, że przegródki są wyjmowane, użytkownik może nie tylko zmieniać wielkość przegródek, ale także ich ilość i położenie (poziome, pionowe). Wynikiem tego jest koncepcja projektowa. W górnej komorze futerału można umieścić kilka par słuchawek wewnątrzkanałowych, nawet z dużymi obudowami, kable, przejściówki, wymienne wkładki douszne itp. Nie miałem problemu z małym odtwarzaczem Shanling M2S i jego słuchawkami. W innym wariancie umieszczono FiiO Q3 DAC oraz odbiornik bluetooth FiiO BTR1K. Jak widać, możliwych kombinacji jest całkiem sporo, zależą one od dostępności urządzenia i wyobraźni użytkownika.

Jak wskazano powyżej, pokrywa FiiO HB4 jest na magnesie. Siła ciągnięcia jest wystarczająca, ale lepiej jest trzymać załadowaną pokrywę od spodu, aby nie otwierała się podczas przenoszenia.

Hidizs AP100