Co to są bezprzewodowe systemy audio stacjonarne

image

Bezprzewodowe systemy audio stacjonarne dzielą się na mikro i mini. Mikrosystemy są małe i mają małą moc, dlatego najlepiej sprawdzają się w małym pomieszczeniu lub kuchni. Minisystemy nadają się do urządzania imprez, dyskotek.

Charakterystyka akustyczna

Wybierając systemy audio musimy zwrócić uwagę na ich techniczne możliwości. Ważny jest zakres częstotliwości - pasmo częstotliwości odtwarzane przez system w określonych granicach pod względem amplitudy (poziomu głośności) sygnału. Z kolei moc odzwierciedla całkowitą moc wyjściową wszystkich głośników w zestawie. Zwróćmy uwagę, jaka jest liczba pasm, na które podzielony jest zakres częstotliwości głośników przednich. Pasmo to osobne podpasmo całego spektrum częstotliwości odtwarzanych przez system głośników. Dla różnych częstotliwości dźwięku stosuje się głośniki o różnej konstrukcji, które są w stanie przenosić dźwięk wysokiej jakości w określonym zakresie. Głośniki mogą mieć od jednego do pięciu pasm częstotliwości. Zazwyczaj systemy z większą liczbą pasm częstotliwości są w stanie odtwarzać dźwięk lepiej i dokładniej. Ostatecznie ważny jest też format głośników - schemat dźwiękowy systemu głośników, który określa skład zestawu głośników. W formacie xx pierwsza liczba wskazuje liczbę głośników, a druga liczbę subwooferów. Na przykład wpis „2.1” oznacza, że zestaw głośników zawiera dwa głośniki i jeden subwoofer. 5.1 - zestaw dwóch głośników przednich, dwóch tylnych, jednego głośnika kanału centralnego oraz subwoofera. Służy do tworzenia efektu dźwięku przestrzennego. Niekiedy warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest obudowa głośnika. Możliwe opcje: płyta wiórowa, MDF, plastik. Najczęściej jako materiał na korpus stosuje się MDF (Medium Density Fiberboard) - materiał kompozytowy z włókien drzewnych. Obudowa MDF ma prawie wszystkie zalety skrzynek drewnianych, ale jej cena jest znacznie niższa.

W niedrogich modelach akustycznych obudowa może być wykonana z tworzywa sztucznego. Zalety głośników w obudowach z tworzywa sztucznego: szeroka gama inżynierskich i projektowych kształtów oraz kolorów, niska cena.

Multimedia

Kolejnym elementem są możliwości, jakie posiada nasz system audio. Musi mieć odtwarzanie USB - Możliwość odtwarzania plików multimedialnych z zewnętrznych urządzeń pamięci masowej USB, takich jak dyski flash lub dyski twarde. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, że system może odtwarzać dźwięk z pamięci flash USB, ale może nie działać poprawnie lub wcale z dyskami twardymi / dużymi dyskami twardymi 1TB +. Informacje te można sprawdzić, korzystając z pomocy technicznej producenta. Sprawdź też obsługiwane formaty - typy formatów plików wideo, które może odtwarzać twój domowy system audio. Z kolei dekoder - wyświetla zdolność systemu audio do dekodowania dźwięku cyfrowego w określonych formatach. W zależności od typu dekodera dźwięk będzie miał różną jakość. Liczba ustawień korektora pozwala nie regulować dźwięku osobno dla każdego odtwarzania, ale użyć określonego zestawu gotowych ustawień lub ustawień wstępnych: dla stylów rocka, jazzu, popu itp. Ustawienia wstępne są bardzo przydatne, jeśli masz trudności z ręcznym ustawieniem dźwięku. Obecność presetów pomoże początkującym melomanom lub osobom, które nie mają słuchu muzycznego. Należy jednak pamiętać, że ustawienia EQ uniemożliwiają dostosowanie dźwięku do osobistych preferencji. Dlatego oczywiście wygodniej jest mieć wstępne ustawienia korektora w systemie w połączeniu z bezpłatną możliwością indywidualnej regulacji, już z późniejszym zapisem do pamięci korektora. Liczba ustawień korektora tradycyjnie mieści się w zakresie od 0 do 26 w centrach muzycznych.