Wzmacniacze słuchawkowe, czyli co?

image

Miłośników słuchania muzyki w słuchawkach nie brakuje. O ile zdecydujemy się na dobre słuchawki, a odtwarzacz bądź wzmacniacz będzie dobrej jakości, możemy liczyć na naprawdę świetne wrażenia muzyczne. Wielu producentów przekonuje, że oferowany przez nich sprzęt doskonale nadaje się do słuchania muzyki w słuchawkach. W praktyce często bywa jednak inaczej. Na szczęście dzisiaj dostępne są wzmacniacze słuchawkowe, których popularność jest coraz większa.

Wzmacniacz słuchawkowy to nic innego jak urządzenie, którego zadaniem jest wzmacnianie sygnały. Najczęściej jest to układ o liniowym wzmocnieniu, który charakteryzuje się niezbyt dużą mocą. Wynika to z tego, że słuchawki zaliczane są do bardzo czułych przetworników. W zdecydowanej większości przypadków wzmacniacze słuchawkowe kupujemy wówczas, gdy zależy nam na dostrojeniu brzmienia bądź dostarczeniu przetwornikom takiej ilości prądu, która pozwoli im na pracę na najwyższym poziomie. Rodzaje wzmacniaczy słuchawkowych

Producenci oferują obecnie naprawdę szeroki wybór wzmacniaczy słuchawkowych w różnych przedziałach cenowych. Tym samym każdy, kto zainteresowany jest kupnem takiego wzmacniacza znajdzie model idealnie wpisujący się w indywidualne preferencje, a także odpowiedni do posiadanych możliwości finansowych. Wyróżnia się wzmacniacze:

  • tranzystorowe
  • lampowe
  • hybrydowe
  • combo – DAC
  • energizery
  • DIY
  • DIFY.

Wzmacniacze słuchawkowe tranzystorowe są spotykane najczęściej, a zarazem najchętniej kupowane. Ich budowa oparta jest na układach tranzystorowych. Brzmienie uzyskane dzięki wzmacniaczom słuchawkowym tranzystorowym plasuje się w różnych tonalnościach. Wzmacniacze tranzystorowe gwarantują dźwięk, który zadowoli nawet najbardziej wymagających miłośników muzyki.

Wzmacniacze słuchawkowe lampowe bazują na lampach elektronowych. Ich konstrukcja opiera się na starej, stosowanej od dawna technologii audio. Jak się jednak okazuje, rozwiązania te nadal mają całe mnóstwo zwolenników. Wzmacniacze lampowe dają dźwięk o wyjątkowym czarze, którego nie jest w stanie zapewnić żaden inny wzmacniacz. Wzmacniacze hybrydowe to urządzenia, w których udało się połączyć właściwości obu wymienionych wyżej wzmacniaczy słuchawkowych. Stosowana jest w nich zarówno lampa, jak i tranzystor. To rozwiązanie odpowiednie dla osób, których zależy zarówno na muzykalności, jak i stronie technicznej dźwięku. Wzmacniacze combo – DAC to wzmacniacze zintegrowane ze sprzętem źródłowym. Jest to rozwiązanie pozwalające uniknąć dodatkowych wydatków. Ciekawym rodzajem wzmacniacz słuchawkowego są energizery, w których udało się połączyć cechy dwóch urządzeń: wzmacniacza słuchawkowego oraz zasilacza. Takie urządzenie może być stosowane wyłącznie wówczas, gdy używamy słuchawek elektrostatycznych, w przypadku których niezbędne jest bardzo wysokie napięcie.

Jaki wzmacniacz słuchawkowy będzie najlepszy?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wybierając wzmacniacz słuchawkowy, należy kierować się przede wszystkim, aby uzyskać dobry dźwięk, a słuchawki dostały solidną moc.To, jaki wzmacniacz zastosujemy uzależniony jest w związku z tym od słuchawek, z jakich korzystamy. W jednym przypadku sprawdzi się jeden wzmacniacz, który do drugich słuchawek nie będzie już miał zastosowania. Wzmacniacze słuchawkowe są używane coraz częściej. Ich wybór jest tak duży, że każdy miłośnik słuchania muzyk iw słuchawkach znajdzie dla siebie model odpowiedni, który nie tylko zapewni dźwięk na dobrym poziomie, ale idealnie wpisze się również w możliwości finansowe.

Hidizs AP100