Recenzja Panasonic RB-M700BGE - prawdziwy konkurent dla JBL-a.

image

Ku mojemu zaskoczeniu, duża liczba osób jest obojętna wobec korporacji Panasonic, uważając, że już się "rozdęła". Ale wiele osób nawet nie wie, że legendarny Technics jest córką Panasonica, a oni wiedzą o wysokiej jakości dźwięku. Dziś chciałbym opowiedzieć Wam o starszym modelu w tej linii - Panasonic RB-M700BGE, który według producenta wyposażony jest w wiele zaawansowanych technologii i rozwiązań, co w połączeniu z jego demokratyczną ceną czyni go bardzo atrakcyjnym zakupem.

Opakowanie, wyposażenie, przyjazność dla użytkownika

To jedne z niewielu pełnowymiarowych słuchawek, które od razu rzucają się w oczy. Wyglądają dość standardowo, ale przyciągają wzrok. Projektanci postawili na zasadę "onlyblack", która w tym przypadku sprawdziła się doskonale. Nie potrzebujesz krzykliwych etykiet na opaskach ani jaskrawych kolorów, aby zwrócić na nie uwagę, wyglądają imponująco same w sobie.

Pomimo masywnego wyglądu, są one bardzo wygodne, a technologia Side Pressure Dispersion pozwala poduszkom usznym otulić każdą część ucha z równą siłą, dzięki czemu jest to naprawdę o wiele bardziej komfortowe. W dotyku przypomina skórę, ale mam wątpliwości, bo w dzisiejszych czasach rzadko sięga się po naturalne materiały i nie jest to zbyt praktyczne. Dzięki tej technologii nie tylko wzrasta użyteczność, ale również znacznie zwiększa się pasywna izolacja akustyczna.

Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą w pełni mechanicznych przycisków i przełączników, bardzo spodobał mi się element sterujący trybem ANC, wszystko okazuje się intuicyjne. Klawisze dotykowe są nowsze, świeższe i jak pokazuje praktyka, w 80% modeli okazują się niewygodne. Z kolei w naszym przypadku, nawet bez studiowania kompletnego pakietu, wszystkie układy scalone słuchawek są do naszej dyspozycji.

Autonomia, redukcja hałasu

Autonomia, według producenta, powinna wynosić 20 godzin, ale w praktyce, korzystając z redukcji szumów, wycisnąłem około 18 godzin. Całkiem przyzwoite liczby. A jeśli przed Tobą długa podróż, ale bez możliwości naładowania, 70% głośności i wyłączone ANC, pozwoli im żyć około 25 godzin.

Tłumienie hałasów jest dość ciekawe - nie znajdujemy się w hermetycznej batyskafie z całkowitym wytłumieniem hałasu, a jedynie szumów o wysokiej częstotliwości. Mam wrażenie, że jeśli przyjmiemy standardowy poziom hałasu ulicznego w mieście jako 100%, to pasywne odrzucanie hałasu przez poduszki słuchawki wynosi około 70%, a aktywna redukcja hałasu dodaje kolejne 20%. Tzn. przy włączonej funkcji tłumienia hałasu nie usłyszysz buczenia silnika autobusu, ale uderzenie upadającej obok Ciebie butelki będzie w zasięgu Twojego słuchu. I myślę, że takie podejście ma prawo bytu, dźwięk staje się znacznie czystszy, ale słychać pojedyncze głośne dźwięki, ale nie ma uczucia ścisku w głowie.

Dźwięk

Początkowo byłem zażenowany etykietami krzyczącymi z opakowania: "Extra Bass System Deep", "Bass Reactor". Oh-oh, po prostu kolejne słuchawki dla Basów, jak mawia młodzież. Okazało się jednak, że jest to dość dwuznaczne. Na muszli słuchawek znajduje się wagonik z regulacją basu, a gdy zaczniemy go dodawać, poduszki uszne zaczną wibrować od siły basu. Jest naprawdę dziwnie i groove'owo, zaczynasz czuć bas, to tak jakbyś stał w sali koncertowej z pustą butelką, zaczyna ci się trząść w rękach. Ale jednocześnie wszystko brzmi organicznie, bas nie charczy, nadąża za tempem, co było dla mnie sporym zaskoczeniem.

Jednocześnie doskonale trawią wysokie częstotliwości i najdrobniejsze szczegóły kompozycji, obecne są nawet rudymenty sceny. U mnie zdecydowałem się na zwiększenie basu o 40% i kompozycje, które znam niemal doskonale zabrzmiały, pokazały inną, ciekawą stronę.

Rzadko spotykam takie modele, które łączą w sobie zarówno ciekawy układ, jak i dobre brzmienie, bo gdy "wzmacniacz basowy" ustawimy w pozycji neutralnej, to i tak wypadają dobrze. Są wąskie modele, które dobrze grają pewne gatunki i nie mogę do nich zaliczyć RB-M700BGE, przyzwoicie radziły sobie zarówno z muzyką elektroniczną jak i instrumentalną.

Hidizs AP100