Cyfrowy odtwarzacz audio Cayin N6ii z obsługą MQA

image

Szczególnie użytkownicy muzycznego serwisu streamingowego TIDAL powinni skorzystać z faktu, że odtwarzacz cyfrowy Cayin N6ii Digital Audio Player jest teraz w stanie odtwarzać treści zakodowane w MQA dzięki aktualizacji oprogramowania sprzętowego.

Cayin N6ii Digital Audio Player to szczególnie ekscytujący przenośny odtwarzacz audio Hi-res. Wyróżniającą cechą tego rozwiązania jest to, że Cayin N6ii Digital Audio Player posiada wymienną płytę audio, dzięki czemu użytkownik może wybierać z dość niezwykłej gamy. W zależności od płyty audio, dostępne są nie tylko różne stopnie wyjściowe i różne opcje połączeń, ale także różne przetworniki C/A.

Cayin T01, na przykład, posiada dwa przetworniki C/A Texas Instruments PCM1792A i umożliwia przetwarzanie sygnału w Linear PCM do 24 bitów i 192 kHz, ale także DSD do DSD256. Oprócz niezbalansowanego gniazda mini jack 3,5 mm stereo, dostępne jest zbalansowane gniazdo 4,4 mm 4-pin jako dodatkowa opcja dla słuchawek, a także 3,5 mm mini jack stereo jako wyjście liniowe.

Cayin E01 wyposażony jest w 32-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy ESS ES9038PRO o szczególnie wysokiej dynamice oraz dyskretny stopień wyjściowy pracujący w klasie A lub klasie AB, z gniazdem mini jack 3,5 mm stereo jako wyjściem.

Podobnie zaprojektowana jest płytka audio Cayin E02, ale tutaj zastosowano dwa przetworniki ESS Sabre ES9038Q2M pracujące w trybie dual-mono oraz dyskretnie zbalansowany stopień wyjściowy pracujący w klasie AB. Aby w pełni wykorzystać jego potencjał, rozwiązanie to wyposażono w zbalansowane złącze 4,4 mm 4-pin.

W wersji standardowej zastosowano płytę główną Cayin A01 Audio, która zapewnia przetwarzanie sygnału w trybie Linear PCM do 32 bitów i 384 kHz oraz DSD do DSD256 na 32 bitowym układzie AKM AK4497EQ. Stopień wyjściowy oparty o Texas Instruments OPA1622XA obsługuje 4,4 mm 4-pinowe złącze do zbalansowanego podłączenia słuchawek, jak również 3,5 mm stereofoniczne złącze mini-jack dla słuchawek.

Sam odtwarzacz korzysta z systemu operacyjnego Google Android 8.1 oraz procesora Qualcomm Snapdragon ARM z 4 GB pamięci RAM. Kolejną cechą szczególną jest Direct Transport Audio, w skrócie DTA, który całkowicie omija system operacyjny podczas przetwarzania sygnału audio i tym samym gwarantuje odtwarzanie z bit-perfekcją w oparciu o trzy precyzyjne zegary.

Odtwarzacz Cayin N6ii Digital Audio Player posiada wewnętrzną pamięć na dane audio o pojemności 64 GByte, którą można rozszerzyć za pomocą kart microSD.

Odtwarzacz kontaktuje się ze światem zewnętrznym poprzez WiFi, posiada Bluetooth 4.2, który może być używany jako odbiornik i nadajnik oraz obsługuje SBC, AAC, aptX, aptX HD i LDAC. Obsługiwany jest również tzw. pilot HiByLink.

Oprócz wspomnianych już analogowych interfejsów audio, dostępnych jest kilka opcji cyfrowych, a mianowicie I2S w postaci HDMI Type-C, znanego też jako Mini HDMI, oraz port USB-C, dzięki któremu odtwarzacz może służyć zarówno jako DAC, jak i do transportu cyfrowego. Pozwala to również na transfer danych do odtwarzacza i oczywiście ładowanie zintegrowanej baterii poprzez ten interfejs. Dodatkowo ukryto tutaj koaksjalne S/PDIF.

Sterowanie odbywa się oczywiście przede wszystkim poprzez duży, 4,2-calowy ekran dotykowy IPS o rozdzielczości 768 x 1280 pikseli, a do sterowania odtwarzaniem służą także osobne przyciski z boku. Z boku Cayin N6ii Digital Audio Player znajduje się również obrotowy enkoder do cyfrowo sterowanej regulacji głośności, która odbywa się na poziomie czysto analogowym.

Zintegrowana bateria litowo-polimerowa o pojemności 5.900 mAh 3,7 V zapewnia czas odtwarzania do 14 godzin przy korzystaniu ze słuchawek niezbalansowanych i trzynastu godzin przy korzystaniu ze słuchawek zbalansowanych. Korzystając z Quick Charge 3.0, bateria powinna być w pełni naładowana już po około dwóch godzinach.

Przy wymiarach 121 mm wysokości, 70 mm szerokości i 21 mm głębokości, przenośny odtwarzacz Hi-res Audio Player waży 290 g.

Jest to niezwykle dopracowany przenośny odtwarzacz Hi-res, który dzięki aktualizacji firmware'u zyskał kolejną istotną funkcję.

Jak już wspomniano, zastosowano system Google Android 8.1, dzięki czemu użytkownik może zainstalować różne serwisy streamingowe i mieć do nich bezpośredni dostęp przez WiFi lub smartfon połączony przez Bluetooth. W tym oczywiście TIDAL, choć serwis ten oferuje również treści zakodowane w MQA.

A właśnie dekodowanie tych treści w MQA ma być teraz możliwe dzięki aktualizacji firmware'u, zgodnie z obietnicą firmy Zhuhai Spark Electronic Equipment Co. Ltd., która stoi za marką Cayin Audio.

Jesteśmy bardzo podekscytowani wprowadzeniem MQA do naszej rodziny N6ii, ponieważ możemy zainstalować i uruchomić aplikację TIDAL na tym DAP-ie. Możliwość wykorzystania technologii MQA do rozwinięcia pełnego potencjału TIDAL Master to bardzo znaczące udogodnienie dla naszych użytkowników. Mogą oni teraz uzyskać dostęp do ogromnego wyboru muzyki nagrywanej w studiu za pośrednictwem naszego N6ii w dowolnym miejscu i czasie.Bin Liang, dyrektor generalny Zhuhai Spark Electronic Equipment Co. Ltd.

Nowa aktualizacja firmware'u jest oczywiście oferowana jako aktualizacja OTA, ale można ją również pobrać bezpośrednio ze strony producenta, a następnie przenieść do odtwarzacza.

Aktualizacja jest oczywiście bezpłatna dla dotychczasowych klientów. Cena odtwarzacza cyfrowego audio Cayin N6ii zaczyna się od 1.460,- € wyposażonego w płytę Cayin A01. Cena wraz z Cayin T01 wynosi 1.498,- €, Cayin E01 - 1.558,- €, a Cayin E02 również 1.558,- €.

Hidizs AP100