Harman Kardon Citation 200 - Bądźmy mobilni

image

To potężny, inteligentny głośnik, który rozszerza serię Harman Kardon Citation, czyniąc ją "mobilną" - nowy Harman Kardon Citation 200, zdolny do odtwarzania muzyki przez WiFi jako część systemu strumieniowego multiroom audio Harman Kardon Citation Series, ale także jako zwykły głośnik Bluetooth.

Firma Harman Kardon już jakiś czas temu wprowadziła na rynek tzw. serię Harman Kardon Citation - konkretnie w ramach targów IFA 2018 w Berlinie. Ta seria produktów ma sprawdzić się jako niezwykle elastyczne rozwiązanie do streamingu, oferując szeroką gamę produktów dla najróżniejszych scenariuszy zastosowań - od kompaktowych głośników bezprzewodowych, przez systemy sound barów, aż po aktywne systemy głośników hi-fi.

Cechą szczególną Harman Kardon Citation Series jest przede wszystkim to, że nie jest to nowa, niezależna platforma streamingowa, a raczej firma bazuje na platformie technologicznej Google Chromecast, a nawet więcej, implementuje również sterowanie głosowe Google, Google Assistant, a także całkowicie opiera się na rozwiązaniach internetowego giganta Google w zakresie sterowania, tym samym oferując ostatecznie tzw. inteligentne głośniki, aczkolwiek w wersji, która jest na zupełnie innym poziomie jakościowym niż podobne systemy ze "świata IT". Co więcej, firma nie skupia się całkowicie tylko na Google, gdyż wyposaża rozwiązania z serii Harman Kardon Citation również w Apple AirPlay 2 i pomija wspomniany Bluetooth, dzięki czemu użytkownik może ostatecznie bardzo elastycznie korzystać z tych produktów.

Dotychczas w skład serii Harman Kardon Citation wchodziły rozwiązania Harman Kardon Citation OASIS, Harman Kardon Citation ONE MKII, Harman Kardon Citation 100 MKII, Harman Kardon Citation 300, Harman Kardon Citation 500, Harman Kardon Citation MB 700, Harman Kardon Citation BAR, Harman Kardon Citation SUB S, Harman Kardon Citation SUB, Harman Kardon Citation SURROUND oraz jako ukoronowanie - podłogowe systemy głośnikowe Harman Kardon Citation TOWER. Teraz do oferty dołącza kolejne rozwiązanie z najniższej półki - nowy Harman Kardon Citation 200.

Harman Kardon Citation 200 nie jest jednak tak naprawdę aż taką nowością, a przynajmniej o niektórych systemach mogliśmy informować na wyłączność na początku roku, kiedy to Harman Industries International zaprezentował na targach CES 2020 w Las Vegas serię rozwiązań, które miały sukcesywnie rozszerzać serię Harman Kardon Citation, w tym Harman Kardon Citation 200, który jest już faktycznie dostępny.

Co wyróżnia nowy Harman Kardon Citation 200 widać już na pierwszy rzut oka - ten nowy inteligentny głośnik z serii Harman Kardon Citation ozdobiony jest stylowym uchwytem do przenoszenia, dzięki czemu został zaprojektowany jako rozwiązanie mobilne, które w najprostszy możliwy sposób dostarczy muzykę w dowolnym miejscu w domu, nawet na balkonie, tarasie czy w ogrodzie. Jak w przypadku całej linii produktów, tak i tutaj zastosowano oczywiście Google Chromecast, który po zintegrowaniu z siecią jest dostępny przez WiFi. Ale zastosowano również Bluetooth, który jest oczywiście niezbędny w mobilnym głośniku, aby móc w każdej chwili i prawie wszędzie odtwarzać muzykę bezpośrednio ze smartfona.

Nowy Harman Kardon Citation 200 został zaprojektowany jako rozwiązanie mobilne o szerokości 178 mm, głębokości 172 mm i wysokości 219 mm i waży nie więcej niż 2,85 kg. Wykonana jest w tradycyjny sposób z tworzywa sztucznego, a boki pokryte są atrakcyjną tkaniną tekstylną firmy Kvadrat. Nowy Harman Kardon Citation 200 posiada stopień ochrony IPX4 przed bryzgami wody. Oznacza to, że może być używany na zewnątrz nie tylko w przypadku kilku kropel deszczu, ale także w łazience lub kuchni.

Wewnątrz swoje zadanie spełnia 25 mm tweeter i 120 mm woofer, a moduł wzmacniacza klasy D dostarcza 50 W mocy. Jak podaje producent, możliwe jest odtworzenie pasma przenoszenia od 40 Hz do 20 kHz.

Najprostszym sposobem na odtwarzanie muzyki jest bezpośrednie połączenie np. ze smartfonem, co jest możliwe dzięki Bluetooth 4.2.

Bardziej elastyczne staje się podłączenie Harman Kardon Citation 200 do sieci poprzez WiFi, z wykorzystaniem modułu zgodnego z IEEE 802.11ac.

Zintegrowany z siecią nowy Harman Kardon Citation 200 działa jako klient streamingu w oparciu o Google Chromecast, tzn. dane audio mogą być odtwarzane z rozdzielczością do 24 bitów i 96 kHz oraz w różnych formatach. Google Chromecast może być również wykorzystywany do szerokiej gamy usług streamingowych, wymagane jest jedynie zainstalowanie odpowiedniej aplikacji na smartfonie lub tablecie. Oczywiście, można również odtwarzać własne treści, przy czym aplikacja Google służy jako centralne sterowanie.

Google udostępnia również aplikację do zainstalowania urządzenia Harman Kardon Citation 200, Google Home, a skoro już przy tym jesteśmy, to również konfiguruje sterowanie głosowe Google Assistant. Dzięki niemu możliwe jest wywoływanie różnych informacji za pomocą głosu, sterowanie rozwiązaniami inteligentnego domu, takimi jak oświetlenie, ogrzewanie i systemy bezpieczeństwa, oraz oczywiście sterowanie odtwarzaniem muzyki.

Dla pełnego obrazu należy jeszcze raz wspomnieć, że nowy Harman Kardon Citation 200 obsługuje również Apple AirPlay 2, a więc jest otwarty również na rozwiązania Smart Home firmy Apple.

Wreszcie, w przypadku tak mobilnego rozwiązania, jakim jest nowy Harman Kardon Citation 200, nie może zabraknąć informacji o czasie pracy na baterii. Bateria litowo-polimerowa o napięciu 3,6 V i pojemności 4 800 mAh ma podobno oferować czas odtwarzania do ośmiu godzin z dala od gniazdka elektrycznego, przy czym ładowanie odbywa się w najprostszym przypadku za pomocą kabla USB-C lub poprzez stację ładującą i powinno zakończyć się już po trzech godzinach.

"Klient Harman Kardon oczekuje najwyższej klasy wrażeń słuchowych w każdym momencie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy wyprowadzić wyjątkowe brzmienie i oszałamiający design serii Citation poza ciasne ramy domu i uwolnić muzykę".Dave Rogers, President, HARMAN Lifestyle Division

W przypadku nowego modelu Harman Kardon Citation 200 ponownie można wybierać pomiędzy dwoma wariantami wzorniczymi. Obok zimowej szarości dostępna jest również wersja czarna. Obie wersje powinny być już dostępne w sklepach specjalistycznych w tych dniach. Producent podaje sugerowaną cenę detaliczną nowego Harman Kardon Citation 200 na poziomie 349,- € lub 339,- CHF.

Hidizs AP100