O wzmacniaczach zintegrowanych słów kilka

image

Miłośników dobrej muzyki naprawdę nie brakuje. Na ogół decydują się oni wyposażyć w naprawdę dobry sprzęt, który gwarantuje wrażenia na najwyższym poziomie. Tym, o czym nie można zapomnieć jest wzmacniacz. Producenci oferują między innymi coraz bardziej popularne wzmacniacze zintegrowane. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Jakie są ich zalety?

Decydując się na standardową wieżę, nie musimy martwić się o wzmacniacz. Konfiguracja all in one sprawia bowiem, że nie jest to element potrzebny. Kiedy jednak mamy większe ambicje, zależy nam na lepszej jakości dźwięku, wzmacniacz jest niezbędny. Wspomniane we wstępie wzmacniacze zintegrowane to spory przedział cenowy, co sprawia, że każdy zainteresowany znajdzie model dla siebie odpowiedni.

Rodzaje wzmacniaczy zintegrowanych

Obecnie producenci oferują miłośnikom muzyki szeroki wybór wzmacniaczy zintegrowanych. Dzieli się je na:

  • lampowe;
  • tranzystorowe
  • hybrydowe.

Wzmacniacze lampowe to urządzenia, w których sygnał jest wzmacniany za pomocą lamp elektronowych. Ich cechą charakterystyczną jest to, że moc sygnałów wyjściowych jest w ich przypadku na ogół niewielka.

Wzmacniacze tranzystorowe wzmacniają sygnał, wykorzystując tranzystory. W porównaniu z wzmacniaczami lampowymi dysponują one zdecydowanie większą mocą. Obecnie to właśnie wzmacniacze zintegrowane tranzystorowe cieszą się największą popularnością i są najchętniej kupowane.

Wzmacniacze hybrydowe to – jak sama nazwa wskazuje – wzmacniacze, w których udało się połączyć cechy dwóch wyżej opisanych urządzeń. Wielu miłośników muzyki uważa, że to właśnie wzmacniacze hybrydowe gwarantują najlepszą jakość dźwięku.

Jak to wszystko działa?

Wzmacniacz zintegrowany składa się z przedwzmacniacza, a także wzmacniacza mocy. Oba te urządzenia znajdują się w jednej obuwie, skąd też pochodzi ich nazwa. Przedwzmacniacz ma za zadanie regulować głośność, nadawać brzmieniu określoną barwę, regulować basy i wysokie tony. Pełni również rolę przełącznika źródeł sygnałów wejściowych. Z kolei wzmacniacz sprawia, że sygnał zyskuje formę wysoko – prądową.

Co wziąć pod uwagę, wybierając wzmacniacz?

Chcąc wybrać wzmacniacz zintegrowany, trzeba przede wszystkim dobrać odpowiednio jego moc. Powinna ona być dopasowana do kolumn, jakie decydujemy się kupić. Uwzględnić trzeba konsumpcję prądową. Ci, którzy stawiają na głośniki podstawkowe muszą wybrać słabszy wzmacniacz. Z kolei ci, którzy postawili na kolumny podłogowe muszą liczyć się z koniecznością zakupu mocniejszego wzmacniacza. Parametrem, którego również można pominąć przy wyborze wzmacniacza jest stosunek sygnału do szumu. Wartość ta wyrażana jest w decybelach. Im jest większa, tym większe szanse na naprawdę czyste brzmienie na dużych głośnikach. Tym, co także powinno się uwzględnić jest klasa wzmacniacza. Dostępne obecnie na rynku wzmacniacze dzieli się na cztery podstawowe klasy. Są to klasy A, AB, B oraz D. Najwięcej wzmacniaczy zaliczanych jest do klasy B, ale te najlepsze i wybierane przez największych fanów muzyki to te z klasy A.

Brzmienie

Wybierając wzmacniacz, należy mieć na uwadze również charakter brzmienia, jakie będzie gwarantował. Trzeba pamiętać, że nie każdy wzmacniacz gra tak samo. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wizyta w sklepie muzycznym i przynajmniej kilkuminutowe posłuchanie muzyki z wykorzystaniem różnych wzmacniaczy.

Wzmacniacze zintegrowane to urządzenia niezwykle popularne. Szeroki wybór modeli w różnych przedziałach cenowych sprawia, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Dobrej klasy wzmacniacz zintegrowany gwarantuje wrażenia muzyczne na najwyższym poziomie.

Hidizs AP100