Recenzja porównawcza Audio-Technica: ATH-M20x, M30x, M40x, M50x - tak nierówny kwartet.

image

Seria słuchawek Audio-Technica ATH-M20x, Audio-Technica ATH-M30x, Audio-Technica ATH-M40x, Audio-Technica ATH-M50x od dawna cieszy się popularnością i jest pozycjonowana przez Audio-Technica jako profesjonalna, przeznaczona do monitorowania dźwięku. Ale te modele są też często wybierane przez osoby, które po prostu szukają słuchawek do słuchania muzyki. Każdy model z serii ma swoje cechy techniczne, różni się wyposażeniem, brzmieniem i ceną (starszy M50x jest trzykrotnie droższy od młodszego M20x). Opowiem Wam o każdym z modeli, podkreślając główne, moim zdaniem, różnice. Być może informacja ta będzie przydatna dla osób wybierających konkretny model z tej serii słuchawek.

Parametry techniczne słuchawek

 • - Konstrukcja i projekt akustyczny - pełnowymiarowy, zamknięty (dla wszystkich modeli);

Audio-Technica ATH-M20x:

 • - Emitery dźwięku - dynamiczne, o średnicy 40 mm;
 • - Zakres odtwarzanych częstotliwości: 15-20 000 Hz;
 • - Impedancja: 47 ohm;
 • - Czułość: 96 dB/mW;
 • - Długość kabla jest odłączana, 3,0 m, pozłacana wtyczka prosta 3,5 mm, adapter 6,4 mm w zestawie

Audio-Technica ATH-M30x:

 • - Emitery dźwięku są dynamiczne, o średnicy 40 mm;
 • - Zakres odtwarzanych częstotliwości: 15-22.000 Hz;
 • - Impedancja: 47 ohm;
 • - Czułość: 96 dB/mW;
 • - Kabel odłączany, 3,0 m, pozłacana wtyczka prosta 3,5 mm, zawiera adapter z gwintem 6,4 mm

Audio-Technica ATH-M40x:

 • - Emitery dźwięku są dynamiczne, o średnicy 40 mm;
 • - Zakres odtwarzanych częstotliwości: 15-24 000 Hz;
 • - Impedancja: 35 Ohm;
 • - Czułość: 98 dB/mW;
 • - Odłączany kabel: 1) prosty, długość 3,0 m; 2) skręcany 1,2 m (z możliwością rozciągnięcia do 3,0 m), pozłacana wtyczka prosta 3,5 mm, w zestawie adapter z gwintem 6,4 mm

Audio-Technica ATH-M50x:

 • - Emitery dźwięku są dynamiczne, o średnicy 45 mm;
 • - Zakres odtwarzanych częstotliwości: 15-28 000 Hz;
 • - Impedancja: 38 Ohm;
 • - Czułość - 99 dB/mW;
 • - Odłączany kabel: 1) prosty, długość 3,0 m; 2) prosty, długość 1,2 m; 3) skręcany 1,2 m (z możliwością rozciągnięcia do 3,0 m), pozłacana wtyczka prosta 3,5 mm, zawiera adapter z gwintem 6,4 mm

Pakowanie i akcesoria

Cała linia słuchawek od ATH-M20x do ATH-M50x dostarczana jest w dużym białym kartonie ze zdjęciami danego modelu z różnych stron pod różnym kątem i informacjami technicznymi z tyłu pudełka. Opakowanie jest estetyczne i solidne. Wewnątrz znajduje się kolejny arkusz tektury, pod którym umieszcza się słuchawki i zabezpiecza je dodatkowo w tekturowym kształcie, który zapobiega "dyndaniu" po pudełku.

Pierwsze w linii słuchawki Audio-Technica ATH-M20x występują tylko z opcjonalnym wtykiem przejściowym 6,4 mm. Sam korek jest zakładany, a jego obręcz wykonana jest z tworzywa sztucznego.

Począwszy od Audio-Technica ATH-M30x, modele te dostarczane są z pokrowcem ze skóry ekologicznej i przykręcanym, całkowicie metalowym, 6,4 mm adapterem. Słuchawki Audio-Technica ATH-M40x i Audio-Technica ATH-M50x posiadają odłączany kabel. Do M40x dołączone są dwa kable: prosty (3 m długości) i skręcony (1,2 m). M50x posiada trzy kable: prosty (o długości 3m), prosty (o długości 1,2m) i skręcony o długości 1,2m. Kable wykonane są z gumowanego materiału i wyglądają dość solidnie.

Projektowanie i ergonomia

Szybki rzut oka na całą linię sprawia wrażenie, że słuchawki są absolutnie takie same pod względem designu i cech konstrukcyjnych, ale tak nie jest. Modele wykonane są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, metalowych pałąków oraz tapicerowane skórą ekologiczną. Słuchawki wykonane są w kolorze czarnym i posiadają jednokierunkowe połączenie kablowe, do lewego nausznika. Różnice w konstrukcji kubków stają się widoczne dopiero przy porównaniu. W M20x logo firmy jest wytłoczone na kielichu, a od M30x logo jest otoczone metalową obwódką, która zwiększa się wraz z wyższymi modelami. Od modelu M40x materiał poduszek słuchawek jest bardziej miękki i przyjemniejszy, a pałąk posiada nacięcia, które utrzymują go w pozycji po rozłożeniu.

Wszystkie słuchawki dobrze przylegają do głowy, ale nie wszystkie modele mają taką samą siłę docisku. Ze względu na bardziej spłaszczoną konstrukcję pałąka w modelu M20x, ich siła docisku jest nieco słabsza, ale słuchawki nie zlecą z głowy. Nauszniki słuchawek Audio-Technica ATH-M20x mają możliwość obrotu tylko o 15 stopni, Audio-Technica ATH-M30x mogą złożyć się do środka (nausznik do pałąka), a Audio-Technica ATH-M40x i Audio-Technica ATH-M50x dodatkowo obracają się o 90 stopni, przyjmując płaską pozycję, co jest wygodne w transporcie.

Ergonomia wszystkich czterech modeli słuchawek wydaje się być wygodna dla średniej wielkości głowy. Miseczki nauszników całkowicie otulają uszy, a tapicerowany eko-skórą pałąk nie uciska (M50x ma najbardziej miękki pałąk). Jednocześnie zamknięta konstrukcja i ciasny uchwyt na ucho szybko zaczynają zbierać swoje żniwo, na przykład moje uszy zaczęły być ciepłe po półtorej godziny.

Dźwięk

Słuchaliśmy tych słuchawek na systemach stacjonarnych Denon CEOL RCD-N10 i Yamaha PianoCraft E410, odtwarzaczu AK A&norma SR15 oraz kilku smartfonach. Od razu zaznaczam, że choć słuchawkom daleko do najciaśniejszych, to z mocniejszymi źródłami brzmią wyraźnie lepiej.

Audio-Technica ATH-M20x

Jak na swoją cenę, model ten jest dość uniwersalny gatunkowo i stosunkowo zrównoważony brzmieniowo. Szerokość sceny jest przeciętna lub nieco poniżej przeciętnej. Bas jest umiarkowany i nie ma uderzenia. Średnie i wysokie tony są słyszalne, ale nie są przesadnie mocne ani szczegółowe. Model ten może być odpowiedni dla osób, które chcą mieć słuchawki do monitoringu, wobec których nie ma wysokich wymagań, lub które chcą po prostu słuchać muzyki, a nie wyłapywać niuanse dźwięku.

Audio-Technica ATH-M30x

Z całej gamy, ten model okazał się dla mnie najbardziej niejednoznaczny. M30x jest wyraźnie inny w brzmieniu od M20x. Nie tylko zwiększa się szerokość sceny, ale i sama scena staje się bliższa słuchaczowi. M30x ilościowo dodaje basu, który czasem staje się zbyt wyczuwalny, ale wciąż brakuje mu szybkości i uderzenia. W niektórych utworach, w porównaniu do M20x, wokale wychodzą na pierwszy plan. Brzmienie słuchawek jest raczej zdominowane przez zakres średnio-niski. Wysokie częstotliwości są słyszalne lepiej niż w M20x, ale brakuje im naturalności. W niektórych utworach góra jest nieco syntetyczna. Model ten wydaje się być dobry do stylów zorientowanych na bas, jeśli nie zależy nam na szybkości w podawaniu basu. Przekaz muzyki wydawał się bardziej emocjonalny niż w przypadku M20x. Jednocześnie M30x może być nieco męczący w swoim przekazie, a momentami może brzmieć natrętnie. Nie uważam, że M30x jest modelem uniwersalnym. Wszystko zależy od gatunku i preferencji brzmieniowych, więc zdecydowanie polecam najpierw posłuchać M30x.

Audio-Technica ATH-M40x

W przeciwieństwie do M20x i M30x, M40x jest dla mnie pierwszym modelem z tej serii, do którego zastosowałbym określenie "słuchawki monitorujące". W porównaniu do M20x i M30x, M40x ma najbardziej zrównoważony dźwięk, szybki, wyrazisty bas i najwyższą szczegółowość w wysokich tonach. Jednak samo słuchanie muzyki w M40x nie jest już tak interesujące, słuchawki nie mają efektu wow i nie dodają żadnych emocji do dźwięku. Ale M40x dają neutralną wysokość dźwięku i wszechstronność gatunkową. Pasuje im wszystko, poza elektroniką (gdy ważny jest bas) i skomplikowanymi kompozycjami instrumentalnymi. Ale w tym drugim przypadku warto się zastanowić nad ceną słuchawek.

Audio-Technica ATH-M50x

Jest to najbardziej zaawansowany model z gamy M20X, M50X. Tak, różni się brzmieniem od poprzednich modeli i ma swoją własną sygnaturę dźwiękową. M50x posiada największą scenę, zarówno pod względem szerokości jak i głębokości. Szczegółowość brzmienia M50x również wzrasta w całym zakresie. Dźwięk jest bogatszy, z emocjonalnością, której M40x nie miał. Bas jest akcentowany i w większości przypadków dokładny, jego czytelność jest dobra. Ale i tak w niektórych utworach czułem, że basu jest trochę za dużo. Wysokie częstotliwości są słyszalne wszędzie, ale brakuje im blasku, czasem lekkości brzmienia. M50x może odpowiadać tym, którzy są wrażliwi na wysokie częstotliwości. Mimo że M50x zostały zaprojektowane do monitorowania, można je śmiało uznać za słuchawki do słuchania muzyki.

Hidizs AP100