Recenzja telefonu Sigma mobile X-treme IP67

image

Urządzenie w tej recenzji nie działa pod kontrolą Androida, nie ma ogromnego wyświetlacza i nie może pochwalić się wyjątkowym aparatem, jego zadaniem jest pomóc Ci pozostać w kontakcie w każdych okolicznościach. W tym celu Sigma Mobile X-treme IP67 Dual SIM jest nie tylko pyło- i wodoszczelny, ale także odporny na wstrząsy. Nie musisz się martwić, że będziesz miał z nim kłopoty, poza tym ma baterię o ogromnej, jak na nie-smartfon, pojemności 1700 mA*h. Aby dowiedzieć się, czy konwencjonalne telefony mają życie i jakie ciekawe funkcje ma do zaoferowania Sigma IP67 poza już wymienionymi, spędziliśmy z nią kilka tygodni.

Opakowania i pakowanie

Telefon przychodzi w czarnym kartonowym pudełku z nazwą urządzenia i tym jak wygląda na przednim panelu. Po lewej stronie znajduje się specyfikacja Sigmy IP67, na dole zaś wyjaśnienie każdego ze stopni ochrony: przed pyłem, wstrząsami i wilgocią. Zwróć uwagę, że wszystkie dostępne informacje są napisane w języku ukraińskim.


Wewnątrz pudełka znaleźliśmy telefon, baterię, przewodowy zestaw słuchawkowy z kluczem odpowiedzi, zasilacz sieciowy 0,5 A, kabel USB oraz spinacz do odkręcania śrub mocujących znajdujących się na tylnym panelu. Dodatkowo w zestawie znajduje się instrukcja obsługi oraz karta gwarancyjna.

Projektowanie i ergonomia

Model występuje w czterech wersjach kolorystycznych - czarnej, czarno-zielonej, czarno-pomarańczowej (jak nasza) oraz khaki. Naszym zdaniem urządzenie tego typu powinno być jak najjaśniejsze, aby w razie czego łatwiej było je znaleźć.

Materiał, z którego wykonane są boki to guma ze wzorem w jodełkę. Na końcach zastosowano ten sam materiał, ale z innym wzorem nacięć poprzecznych. Zdejmowany tylny panel wykończony jest w tym samym stylu i kolorze co boki i ścianki boczne. Na jego środku znajduje się duże logo Sigma mobile, natomiast przy górnej krawędzi znajdują się dwie zakrętki. Aby zdjąć pokrywę należy użyć dołączonego do zestawu spinacza do papieru. Pod nim znajdziemy baterię o pojemności 1700 mAh, która podobnie jak na pudełku oznaczona jest informacją wprowadzającą w języku ukraińskim. Pod baterią znajdują się trzy sloty, dwa na karty SIM i jeden na karty pamięci. Ponadto na obudowie telefonu znajdują się klawisze regulacji głośności, latarka, aparat, gniazdo słuchawkowe oraz kabel do transmisji danych (przykryty pustą osłoną). Przewidziane jest również mocowanie smyczy.


Na przednim panelu umieszczono 2-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 176x220 pikseli, okrągły klawisz nawigacyjny z wpisanym w jego środek przyciskiem potwierdzającym, a także sześć przycisków funkcyjnych po obu jego stronach: włączona latarka, wejście do menu z komunikatami, klawisz połączenia, przycisk oddzwaniania, przycisk uruchamiania aparatu i klawisz odbierania połączeń. Poniżej nich znajduje się 12 klawiszy numerycznych wraz z symbolami * i #. Przytrzymanie tego ostatniego przełącza telefon w tryb wibracji, natomiast przytrzymanie klawisza * blokuje klawiaturę. Wszystkie klawisze są rozmieszczone w niewielkiej odległości od siebie, dzięki czemu można z nich korzystać na ślepo. Klawiszowi nawigacyjnemu towarzyszy charakterystyczne kliknięcie. Latarka może być włączona nawet wtedy, gdy klawiatura jest zablokowana.


Telefon nie waży wiele, 140 gramów, ale jego grubość jest niebotyczna. Dwadzieścia milimetrów to naprawdę dobre uczucie. Z drugiej strony daje też poczucie posiadania w ręku czegoś wartościowego. Jakość wykonania jest doskonała. Po kilku upadkach, rzucaniu w śnieg i innych testach, obudowa pozostała taka sama jak po wyjęciu z pudełka.


Funkcje telefonu

Osoby przyzwyczajone do rozbudowanych możliwości smartfonów absolutnie nie powinny rozważać Sigmy IP67 jako alternatywy. Możliwości telefonu są dość skromne. Z jednej strony są takie niezbędne atrybuty jak książka telefoniczna, wiadomości, kalendarz, kalkulator, odtwarzacz MP3 i wideo, dyktafon, odbiornik FM, aparat fotograficzny i wideo, ale z drugiej strony nie należy oczekiwać od nich niczego więcej niż niezbędnego minimum.


Na przykład każda komórka książki telefonicznej może przechowywać jeden numer na abonenta, a przesyłanie kontaktów z innego urządzenia przez Bluetooth nie prowadzi do pożądanego rezultatu, telefon nie odbiera formatu danych. W efekcie trzeba wprowadzać kontakty ręcznie lub używać karty SIM jako nośnika.


Menu główne telefonu zostało zaprojektowane jako matryca 3x3 z animowanymi ikonami. Na pierwszym miejscu znajduje się Call Log. Po nim następują Kontakty, Menedżer plików, Organizer, Wiadomości, Muzyka, Przeglądarka, Aparat i Ustawienia. Telefon obsługuje aplikacje w języku Java, co w świetle jego skromnych możliwości można uznać za plus.


W eksploatacji

Podczas testu, który wynosił dziesięć dni aktywnego użytkowania, nigdy nie musieliśmy ładować baterii telefonu. W tym czasie wykonano ponad godzinę połączeń wychodzących i mniej więcej tyle samo połączeń przychodzących. Łączna liczba sms-ów wyniosła 35. Kamera i odtwarzacz muzyczny były włączane kilkakrotnie. Efekt jest nieosiągalny dla smartfona.

Podczas podłączania do komputera, jeśli w telefonie jest zainstalowana karta pamięci, urządzenie jest rozpoznawane jako dysk wymienny. Łatwo jest więc kopiować pliki do i z telefonu.

Kamera o rozdzielczości 1,3 MP pozwala na nagrywanie wideo w rozdzielczości 320x240 pikseli. Jakość zdjęć i wideo jest słaba, pod tym względem Sigma mobile X-treme IP67 bije na głowę każdy smartfon.

Głośność głośnika, rozmów i multimediów, jest wysoka. Jest mało prawdopodobne, że kiedykolwiek będziesz musiał użyć maksymalnej możliwej głośności dzwonka. To samo dotyczy rozmówcy. Jakość mowy jest dobra, rozmówcę słychać wyraźnie nawet w miejscach, gdzie inne urządzenia zaczynają tracić kontakt. W trybie czuwania działają obie karty SIM, ale ponieważ moduł radiowy sam, można odbierać połączenia tylko po kolei.
Korzystanie z klawiatury jest wygodne, skok przycisków jest mały i miękki, z wyraźnym kliknięciem po ich uruchomieniu.


Wynik końcowy

Telefon Sigma mobile X-treme IP67 spełnia swoje oczekiwania. Jest niepodatny na wszelkie warunki atmosferyczne i sytuacje ekstremalne. Podnosi sieć tam, gdzie inni zaczynają słabnąć. Bez problemu wytrzymuje tydzień codziennego użytkowania lub dwa tygodnie w stanie czuwania. Ma głośne głośniki. Oczywiście użytkownicy przyzwyczajeni do smartfonów mogą uznać funkcjonalność telefonu za niewystarczającą, ale raczej nikt nie będzie używał Sigma mobile X-treme IP67 jako swojego podstawowego urządzenia. Najprawdopodobniej zostanie on wyjęty z pudełka w tych przypadkach, gdy zabranie ze sobą drogiego smartfona jest niebezpieczne, a czytanie maili i wiadomości z portali społecznościowych po prostu nie jest konieczne lub pożądane.


Lubiana
+ Pyło- i wodoszczelna obudowa IP67
+ Właściwości wstrząsoodporne obudowy
+ Głośne głośniki
+ Jakość odbioru sieci
+ Autonomia
+ Dostępność kolorów na każdy gust
+ Przystępna cena
+ Obsługa dwóch kart SIM
+ Dostępność latarki

Nie podobało mi się to.
- Ograniczone możliwości książki telefonicznej
- Jakość aparatu fotograficznego