Głośniki wodoodporne - mocny dźwięk, który przeciwstawia się żywiołom

image

Nowoczesne głośniki potrafią wiele zrobić, ale tylko nieliczni radzą sobie z wodą. Jedynym wyjątkiem są naprawdę wodoodporne głośniki. W zależności od tego, co planujesz zrobić ze swoimi głośnikami, będziesz chciał rozważyć również ich hydroizolację.

Wodoodporne głośniki: do czego są potrzebne?
Odpowiedź jest dość prosta: od czasu do czasu trzeba zabierać głośniki w miejsca, w których mogą być nieco wyboiste. Jednak wodoszczelność i solidność nie są jedynymi kryteriami zakupu głośników nawet w takich przypadkach. W przypadku głośników stacjonarnych - zwłaszcza w systemach wielokanałowych - właściwości te i tak nie mają znaczenia, ponieważ w salonach najczęściej pozostają suche. Jeśli jednak chcemy zapewnić mocny dźwięk na basenie, tarasie lub balkonie, to warunki te szybko się zmieniają: w tym przypadku solidne i wodoodporne głośniki są warte swojej ceny w złocie.

O tym właśnie należy pamiętać przy zakupie wodoodpornych głośników.
Głośniki to raczej wrażliwe konstrukcje. Cewki drgające, membrany, ramy i maskownice są dostrojone do siebie z dokładnością do milimetra, a elementy elektroniczne są oczywiście wbudowane do wnętrza. Dlatego wibracje podczas transportu i instalacji mogą spowodować, że głośnik straci swoje brzmienie, a nawet utracone zostanie jego brzmienie. A woda ma ten sam niszczycielski wpływ.

Uszkodzenia spowodowane wodą nie powstają tylko wtedy, gdy głośnik zostanie złapany pod prysznicem. Nawet poranna rosa po dużej imprezie w ogrodzie może spowodować uszkodzenie słuchu. Dlatego w przypadku głośników przeznaczonych do użytku w różnych miejscach, jak również na zewnątrz, wymagane są następujące właściwości:

✔ wysokiej jakości i wytrzymały korpus, odporny na wstrząsy i uderzenia
✔ urządzenie ochronne dla membrany głośnika (np. metalowa kratka)
✔ antypoślizgowy spód dla bezpiecznego umieszczenia na różnych powierzchniach
✔ urządzenie do zawieszania (otwory w obudowie głośnika)
✔ wodoszczelna konstrukcja chroniąca przed rozpryskami wody

IPX7 i inne klasy ochrony dla wodoodpornych głośników
Znaczenie pojęcia "wodoszczelny" może się znacznie różnić w zależności od indywidualnego przypadku. Jednak podana klasa ochrony dostarcza Państwu wiarygodnych informacji. Należy upewnić się, że głośnik posiada klasę ochrony, która chroni go przed kondensacją pary wodnej.

Stopień ochrony jest oznaczony jako kod IP (International Protection) składający się z dwóch cyfr - na przykład IP 34. Pierwsza cyfra oznacza ochronę przed kurzem, druga - ochronę przed wodą. Jeśli któraś z tych informacji jest nieistotna, zamiast cyfry stosuje się znak X. Informacje te opierają się na znormalizowanych międzynarodowych procedurach testowych.

To są te rodzaje ochrony, które zapewniają skuteczną ochronę przed wodą:

➥ IPX5: Ochrona przed strumieniami wody pochodzącymi ze wszystkich kierunków
➥ IPX6: Ochrona przed silnymi strumieniami wody
➥ IPX7: Ochrona przed tymczasowym zanurzeniem
➥ IPX8: Ochrona przed trwałym zanurzeniem
Wodoodporne głośniki Bluetooth
Przenośne wodoodporne głośniki są często wyposażone w Bluetooth. Dzięki temu standardowi transmisji można nawiązać bezprzewodowe połączenie między źródłem a głośnikiem. Zalety są oczywiste: nie trzeba już zapewniać połączenia kablowego między głośnikiem a źródłem dźwięku, co upraszcza konfigurację. Kolejne zalety technologii Bluetooth to szybkie parowanie i stabilna transmisja danych na odległość do 10 metrów. Ponadto, nie zużywa się dużo energii, gdy podłącza się go przez Bluetooth.

Jednak dźwięk może ucierpieć podczas transmisji strumieniowej przez połączenie Bluetooth. W celu zmniejszenia głośności danych, dane audio są kodowane dla profilu Bluetooth A2DP. Informacje z pliku źródłowego są tracone, co może mieć szkodliwy wpływ na jakość dźwięku. Bluetooth aptX oferuje poprawę jakości dźwięku, ponieważ zapewnia on transmisję praktycznie bez utraty danych. Standard ten obowiązuje jednak tylko wtedy, gdy zarówno nadajnik, jak i odbiornik go obsługują.

Co musisz wiedzieć o wodoodpornych głośnikach

Głośniki wodoszczelne przetrwają kontakt z wodą rozpryskową i wilgocią bez uszkodzeń.
Tylko głośniki o stopniu ochrony IPX7 lub wyższym mogą wytrzymać (krótkotrwałe) zanurzenie w wodzie.
Stopień ochrony IPX5 oznacza, że głośnik jest chroniony przed strumieniem wody.
Inne ważne cechy wodoszczelnych głośników to chroniona membrana głośnika, odporna na uderzenia obudowa i bezpieczna podstawa.