Wybór wzmacniacza do kina domowego

image

Wzmacniacz nazywany również w profesjonalny sposób amplitunerem to urządzenie, które stanowi mózg i serce każdego kina domowego. To element, który będzie odpowiadał za odbieranie i nadawanie sygnału wideo. Jednocześnie odpowiada także za sterowanie głośnikami. Każdego roku na rynku pojawiają się nowe propozycje jeśli chodzi o wzmacniacze. Producenci starają się dbać o to, by każde kolejne wprowadzane do sprzedaży urządzenie było coraz lepsze. Jednocześnie jednak w sprzedaży jest bardzo dużo tych różnych wzmacniaczy i wybór wśród nich odpowiedniego sprzętu dla siebie wcale nie będzie łatwym zadaniem. Dlatego chcemy w tym wpisie przedstawić kilka ciekawych informacji, które mogą się okazać przydatne przy wyborze wzmacniacza do kina domowego.

Kluczowa będzie moc wzmacniacza

Podstawowym parametrem jeśli chodzi o wybór wzmacniacza będzie zawsze jego moc wyjściowa, która powinna zostawać w korelacji z tym w jak dużym pomieszczeniu dany wzmacniacz będzie funkcjonował. Jednocześnie ilość mocy będzie również decydował o tym jaki typ kolumn będzie mógł być do danego urządzenia podłączony. Jeśli chodzi o amplitunery najczęściej pojawiają się propozycje z dużą mocą, gdzie jest nawet więcej niż 80W na każdy kanał. To zaś będzie gwarantowało, że taki sprzęt jest w stanie zagwarantować nagłośnienie dla większości pomieszczeń jakie mamy w domach. Jednak zwracanie uwagi wyłącznie na ten element nie będzie miarodajne, ponieważ producenci dbają o to, by podać moc w ramach różnych kryteriów i nie zawsze takie porównanie będzie faktycznie dawało wiarygodny wynik. Kluczowe będą tutaj kolumny jakie do sprzętu zostaną podłączone. Jeśli kolumny jakich będzie się używać mają niską skuteczność to warto będzie wtedy pomyśleć o mocniejszym wzmacniaczu. Taki mocny wzmacniacz będzie również potrzebny w momencie, gdy ma się duże powierzchnie.

Jaka ilość kanałów we wzmacniaczu?

Ilość kanałów jaka będzie znajdować się w urządzeniu będzie uzależniona od tego jaką klasę sprzętu będziemy wybierać. Można przyjąć, że im wyższej klasy będzie dany sprzęt tym też będzie można oczekiwać, że ilość kanałów w tym urządzeniu będzie nieco większa. Jeśli chodzi o kino domowe to takim podstawowym układem jaki się wykorzystuje jeśli chodzi o wzmacniacze będzie ustawienie 5.1. To zestawienie, gdzie mamy dwie przednie kolumny, dwie efektowe, głośnik kanału centralnego a także efektowe. Jeśli chodzi o system wielokanałowy jest to najbardziej popularna forma, która wykorzystuje w miarę możliwości szansę na uzyskanie najlepszych efektów przestrzennych. Taka ilość kanałów pojawia się w wielu sprzętach. Ale oprócz tego pojawiają się także urządzenia, które otrzymują więcej kanałów. I tutaj możemy mówić między innymi o sprzętach, które mają 7 kanałów, gdzie dodatkowo pojawia się również opcja dwóch kanałów w zakresie dźwięku otaczającego. Natomiast jeśli chodzi o jeszcze bardziej rozbudowane sprzęty to możliwość wykorzystania 9 kanałów, gdzie dodatkowo pojawiają się niekiedy również kolumny frontowe. Dbanie o odpowiednie wejścia w wzmacniaczu Jeśli chodzi o proponowane nam urządzenia to wybierając taki sprzęt trzeba między innymi zadbać o odpowiednie wejścia we wzmacniaczu. Tutaj podstawą będzie oczywiście wejście HDMI, które powinno się w miarę możliwości pojawić w najnowszym standardzie, by bez problemu odbierać sygnał wideo i audio i podłączać do sprzętu nowoczesne urządzenia. Natomiast jeśli chodzi o inne wejścia zadbać można także o wejście USB dla pamięci przenośnej, wejście gramofonowe czy wejście analogowe.