Głośniki bezprzewodowe

image

Jeśli interesują cię głośniki bezprzewodowe, to przy ich wyborze należy wziąć pod uwagę mnóstwo parametrów.

Wielkość

Na początek oczywiście warto zdecydować się wielkość urządzenia. Czy chcesz zabrać ze sobą głośnik, czy szukasz zamiennika klasycznych głośników przewodowych, których możesz używać w domu? W zależności od tego najpierw wybierz rozmiar urządzenia, który ci odpowiada. Jeśli mówimy o przenośnych, czyli małych głośnikach, które działają na baterie lub akumulatory, to rozmiar i waga urządzenia będą odgrywać fundamentalną rolę. Na pewno będziesz chciał znaleźć urządzenie, które jest łatwe do zabrania ze sobą i zmieści się w torbie, plecaku, a nawet kieszeni. Istnieją również specjalne kolumny, które można przymocować do odzieży lub sprzętu sportowego.

Gdzie chcesz używać głośnika

Ważne jest nie tylko zrozumienie, do czego potrzebujesz przenośnego głośnika, ale także, gdzie planujesz go najczęściej używać. Niezależnie od tego, czy jest to salon, sypialnia czy ulica. Zasadniczo wpłynie to na takie parametry jak konstrukcja, objętość i ochrona przed wilgocią i kurzem. Na ulicę warto mieć urządzenie z zabezpieczoną obudową, bo równie dobrze może się okazać, że złapie cię deszcz, śnieg czy pluskająca woda. I oczywiście warto wziąć pod uwagę miejski i wiejski kurz. Ważna jest również temperatura pracy urządzenia, ponieważ często w ekstremalnie niskich lub wysokich temperaturach nasze urządzenia przegrzewają się, lub wychładzają do tego stopnia, że bateria przestaje działać. Jeśli chodzi o etui, warto zdecydować się na jego ochronę przed wstrząsami. Jeśli podejrzewasz, że głośnik może spaść lub zostać uderzony, przyjrzyj się bardziej wytrzymałym modelom ze zderzakami lub gumowanymi powierzchniami.

Typy ochrony

Głośniki mają zwykle stopień ochrony IPX. IPX 1-3 to przeciętna ochrona przed upadkami. IPX4 zapewnia ochronę przed deszczem i zachlapaniem. Więc kolumna z tą klasą może być używana na zewnątrz. Głośniki z ochroną IPX5 wytrzymują nie tylko deszcze, ale także kierunkowy strumień wody, jednak wcale nie oznacza to, że taki głośnik można postawić pod kranem. Wymaga to klasy ochrony IPX6. Jednak tylko poziom ochrony 7 pozwala również zanurzyć urządzenie w wodzie. Jeśli więc planujesz zabrać głośnik do relaksu nad wodą, IPX7 to dokładnie taka klasa ochrony, jakiej szukasz.

Ile chcesz wydać

Gdy już jasno zrozumiesz, co dokładnie chcesz uzyskać, warto pomyśleć o tym, ile jesteś skłonny w nią zainwestować. Zwykła zasada jest taka, że za lepszy dźwięk trzeba zapłacić więcej. Chociaż jest to częściowo prawda, nie oznacza to wcale, że nie można znaleźć wysokiej jakości, miniaturowego głośnika z dobrym dźwiękiem w przystępnej cenie. Oczywiście za dużą sumę prawie na pewno dostaniesz urządzenie wysokiej jakości, ale wśród niedrogich głośników są całkiem udane okazy.

Pojemność baterii

Głośniki przenośne, zwłaszcza małe, są bezpośrednio zależne od pojemności baterii. To określi zarówno tryb pracy, jak i możliwość zabrania ze sobą urządzenia na spacer czy wycieczkę. Głośniki mogą pracować od 4 godzin w trybie ciągłego odtwarzania muzyki do 24 godzin lub więcej. Zależy to tylko od konkretnego urządzenia. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na ten parametr, ponieważ ma on podstawowe znaczenie dla urządzenia przenośnego. Jeśli chodzi o głośnik do domu, w tym przypadku zawsze będziesz miał możliwość naładowania go w dowolnym momencie. Niektóre głośniki są również przystosowane do pracy w sieci. Będą też odtwarzać muzykę z urządzenia przez bluetooth, ale nie będą działać na zasilaniu bateryjnym. Jeśli znalazłeś głośnik, który pasuje do Ciebie pod każdym względem, ale ładowanie baterii nie wystarczy na cały dzień, możliwe jest zakupienie zewnętrznej baterii. Będzie mogła dwukrotnie, a nawet trzykrotnie przedłużyć okres pracy.