Kolumny podłogowe hi-fi

image

System głośników, czy po prostu kolumny podłogowe hi-fi, to ostatnie ogniwo w twoim systemie hi-fi, odpowiedzialny za zamianę sygnału elektrycznego na fale dźwiękowe - muzykę. Nawet jeśli przyjmiemy, że decydującym czynnikiem jest źródło, nie można lekceważyć znaczenia akustyki.

Gdzie wykorzystasz kolumny?

Wielkość pomieszczenia wpływa na wielkość głośnika (systemu głośnikowego), który warto zainstalować. Wybór rodzaju akustyki wiąże się nie tylko z wielkością pomieszczenia, ale także z dostępnością wolnej przestrzeni / możliwością umieszczenia głośników w pomieszczeniu. Zazwyczaj urządzenie wymaga pewnej przestrzeni między ścianą a głośnikami, aby uzyskać optymalną wydajność - model z małą półką może mieć 10 centymetrów długości, podczas gdy duży model podłogowy może wymagać metra (lub więcej). Pamiętaj też, że instalując akustykę na specjalistycznych ciężkich stojakach, uzyskasz lepszy dźwięk niż przez umieszczenie go na półce regału. Ważne jest również zapewnienie wymaganej odległości między głośnikami a miejscem odsłuchu. Ogólnie te trzy punkty powinny tworzyć trójkąt równoramienny.

Aktywny czy pasywny?

Do pracy w akustyce pasywnej wymagany jest wzmacniacz; w przypadku akustyki aktywnej część wzmacniająca jest zintegrowana w obudowie. Większość głośników hi-fi jest pasywnych, co pozwala na eksperymentowanie z doborem wzmacniacza i innych komponentów, a w efekcie otrzymujesz bardziej elastyczny system, którego komponenty można ulepszać niezależnie od siebie. Akustyka aktywna występuje częściej w klasie sprzętu profesjonalnego. Wybierając głośniki Hi-Fi, oprócz akustyki należy wziąć pod uwagę cały tor audio (źródło dźwięku, wzmacniacz itp.), który posiadasz lub zamierzasz kupić. Ogólna zasada jest taka, że urządzenia muszą być odpowiedniej klasy / poziomu. To znaczy, jeśli zamierzasz wydać 90% swojego budżetu na akustykę i weźmiesz wzmacniacz „do dostawy”, to po prostu nie ujawni on pełnego potencjału drogich kolumn. Innymi słowy: jakość ścieżki audio jest określana / ograniczona przez jej najsłabszy punkt.

Jaki rodzaj dźwięku chcesz uzyskać?

Głośniki hi-fi muszą być nie tylko dobrej jakości, ale muszą również odpowiadać twoim preferencjom muzycznym i oczekiwaniom dotyczącym charakteru dźwięku. Wszyscy producenci stosują różne technologie i projekty. Podobnie jak w przypadku słuchawek, nie ma jednej „właściwej” odpowiedzi lub idealnego dźwięku, który będzie odpowiadał każdemu. Jeśli dopiero wchodzisz w świat Hi-Fi lub kupujesz swój pierwszy zestaw - spróbuj posłuchać sprzętu z różnymi dźwiękami i posłuchaj dokładnie tej muzyki, którą lubisz. Zanim zaczniesz myśleć o zakupie głośników, ważne jest, aby przemyśleć budżet, którym dysponujesz. Głośniki, jak każdy aspekt sprzętu HiFi, mogą bardzo różnić się ceną - nawet w asortymencie jednej marki.

Co jeszcze musisz wiedzieć?

Na najbardziej podstawowym poziomie głośniki pobierają sygnał elektryczny wytwarzany przez źródło (odtwarzacz CD, iPhone lub inny) i wzmacniacz i przekształcają go w wibracje przez przetworniki, które są wzmacniane przez stożki i docierają do twoich uszu, tworząc niesamowity dźwięk. Prawie wszystkie głośniki wytwarzają dźwięk w ten sposób, ale poziom dźwięku i pasmo przenoszenia, które będzie w stanie wygenerować głośnik, mogą się znacznie różnić, w zależności od liczby i rozmiaru używanych przez niego przetworników. Nawet najmniejszy głośnik będzie w stanie wytworzyć większość dźwięków słyszalnych dla ludzkiego ucha, ale w przypadku tych urządzeń problemem jest zazwyczaj odpowiedź basów.

Biwire czy nie Biwire?

Obecnie wiele głośników pasywnych ma cztery zaciski z tyłu, do których można podłączyć kable głośnikowe. Służą do „podwójnego okablowania”, czyli procesu podłączania dwóch kabli głośnikowych do tego samego głośnika. Za pomocą jednego kabla głośnikowego wszystkie częstotliwości na wysokim, średnim i niskim końcu są wysyłane do głośnika jednocześnie. Jeśli jednak używasz dwóch zestawów kabli głośnikowych do podłączenia głośników, wzmacniacz może osobno napędzać sygnały górnej i średniej / niskiej częstotliwości, teoretycznie dostarczając czystszy dźwięk do głośników. Zdania są podzielone co do tego, czy taka aranżacja jest warta zachodu, ale jeśli interesuje cię takie rozwiązanie, warto sprawdzić, czy twoje kolumny je obsługują.