Jak podłączyć odbiornik AV

image

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś podłączyć amplituner AV, to prawdopodobnie trochę się zgubiłeś. Podczas gdy przód każdego urządzenia może wydawać się dość prosty w nawigacji, tył jest tam, gdzie zaczyna się układanka. Tylko jedno jest jasne, wszystkie kable muszą być podłączone do odbiornika. Następnie odbiornik przetwarza dane audio i wideo i przesyła je do głośnika lub telewizora. Ale teraz pojawia się pytanie, które kable należą do jakich portów? Przeczytaj dalej, jak wyjaśnimy wiele konfiguracji dla różnych urządzeń i portów.

Jeśli chodzi o domową rozrywkę, HDMI (High Definition Multimedia Interface) jest często najlepszym rozwiązaniem. Standard transmisji oferuje niezbędne pasmo dla obrazów o wysokiej rozdzielczości i transmituje dane wideo i audio. Pierwszym pytaniem przy podłączaniu amplitunera AV jest, czy oba urządzenia obsługują HDMI. Jeśli tak, to wyjście monitora amplitunera AC powinno być po prostu podłączone do wejścia TV dla HDMI.

Ważne jest, aby z HDMI wiedzieć, czy ARC jest obsługiwany. W przypadku nowoczesnych telewizorów tak powinno być. Skrót oznacza "Audio Return Channel" - a funkcja ta umożliwia telewizorowi przesyłanie danych audio przez HDMI, a nie tylko ich odbiór.  W różnych scenariuszach podłączenia, na przykład, dodatkowy (wcześniej często optyczny S/PDIF) kabel audio staje się niepotrzebny, na przykład, gdy:

  • sygnał audio ma być przesyłany do amplitunera AV za pośrednictwem wbudowanego w telewizor odbiornika DVB-T, tak aby system dźwiękowy mógł emitować dźwięk.
  • kabel telewizyjny jest podłączony do telewizora, a dane audio dla dźwięku przestrzennego 5.1 są przesyłane do odbiornika.
  • dysk twardy jest podłączony do telewizora przez USB lub zawartość może być odtwarzana przez pamięć USB, ale chcesz cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem systemu dźwięku przestrzennego
  • lubi się odtwarzać dźwięk konsoli do gier podłączonej do telewizora na zewnątrz.

Bez ARC muszą być ułożone dodatkowe kable biegnące pomiędzy odbiornikiem a telewizorem. Zazwyczaj stosuje się kabel koncentryczny lub TOSLINK. Porty HDMI obsługujące ARC są często odpowiednio oznakowane. W przypadku większej liczby portów HDMI telewizora, zwykle tylko jeden obsługuje transmisję wsteczną.

Podłączanie telewizora i odbiornika bez HDMI
Jeśli telewizor lub odbiornik nie obsługuje złącza HDMI, istnieje plan B. Wiele starszych modeli telewizorów nie obsługuje złącza HDMI, ale w większości przypadków mają port analogowy. Wadą jest to, że nie mogą one osiągnąć jakości HD. Są to możliwe porty:

Component-Video: przenosi sygnał przez trzy oddzielne kable cinch. Kolor gniazda to zielony (Y) Niebieski (Pb/Cb) i czerwony (Pr/Cr). Standard obsługuje sygnały analogowe do odtwarzania HD.
S-Video: Wartości kolorów i jasności są transmitowane za pomocą kabla.  Jakość przesyłanych sygnałów jest znacznie niższa niż jakość komponentu wideo.
Composite-Video: Ten sposób transmisji sygnału odbywa się za pomocą kabla SCART, jak również przez port cinch. Sygnały są tylko w jakości PAL.
Analogowy plan B może działać również wtedy, gdy do odbiornika podłączone są starsze urządzenia wejściowe - np. rejestrator wideo. Jeżeli odbiornik nie może przetworzyć analogowych sygnałów wideo na sygnały cyfrowe, muszą one zostać przesłane analogowo do telewizora.

Podłączanie urządzeń odtwarzających do odbiornika

Ta sama zasada dotyczy zazwyczaj odtwarzaczy Blu-ray i DVD, co telewizorów. W idealnej sytuacji można by połączyć się przez HDMI. To samo dotyczy projektorów lub konsol komputerowych. Kto korzysta z odtwarzacza DVD lub odtwarza komputer bez HDMI, musi podłączyć się do odbiornika poprzez analogowy. W przypadku wielu urządzeń odtwarzających może się zdarzyć, że w odbiorniku nie ma wystarczającej liczby portów HDMI. W takim przypadku można podłączyć sygnał wideo bezpośrednio do telewizora i podłączyć do niego tylko sygnał audio za pomocą kabla audio. Wadą tej konfiguracji jest to, że potrzeba więcej kabli. Gdy amplituner posiada port USB, można podłączyć zewnętrzne twarde sterowniki, iPody i odtwarzacze MP3.

Podłączenie głośnika do odbiornika
W przypadku systemów dźwięku przestrzennego do odbiornika musi być podłączonych jednocześnie wiele głośników.  Każdy głośnik zawiera przewód z dwoma żyłami (jedną dla +, drugą dla -), który prowadzi do odbiornika. Małe zaciski mocują przewody do odbiornika. Dzięki temu nowicjusze nie powinni mieć żadnych obaw - konfiguracja nie jest zbyt techniczna.

Ważne jest tylko, aby miedziane kable były czyste, a ich końcówki nie postrzępione. Poza tym należy upewnić się, że plus i minus są prawidłowo podłączone, nic istotnego nie dzieje się, gdy są nieprawidłowo podłączone, ale jakość dźwięku byłaby zagrożona. Etykiety na odbiorniku wyraźnie wskazują, gdzie znajduje się każdy z portów głośnikowych. Obejrzyj film poniżej, aby dowiedzieć się więcej na temat podłączania do amplitunera AV.

✔ Wskazówka: Rzadko można znaleźć port dla subwoofera z tyłu odbiornika. W większości przypadków port ten jest oznaczony jako "subout" i często jest podłączany za pomocą kabla jednocalowego.

Wniosek: HDMI sprawia, że wszystko jest łatwiejsze
Amplituner AV najłatwiej podłączyć do urządzeń telewizyjnych za pomocą złącza HDMI.
Dzięki ARC dodatkowy kabel audio jest pomijany pomiędzy telewizorem a odbiornikiem.
Urządzenia odtwarzające takie jak Blue Ray mogą łączyć się z odbiornikiem przez HDMI.
Analogowe alternatywy dla HDMI to Component-Video, S-Video i Composite-Video.
Głośniki są podłączane do odbiornika za pomocą przewodów miedzianych (2 gwinty).