Optymalna konfiguracja dla Twoich głośników multimedialnych

image

Konfiguracja systemu głośników multimedialnych jest podobna do konfiguracji systemu stereo lub systemu kina domowego. Korzystając z komputera PC, można jednak osiągnąć niesamowite rezultaty, nawet jeśli przestrzeń w pomieszczeniu frontowym jest ograniczona. Poniżej przedstawiamy sposób, w jaki możesz w pełni wykorzystać swój multimedialny system nagłośnienia.

Głośniki przednie są umieszczane obok monitora w równych odległościach w lewo i w prawo lub montowane na ścianie za biurkiem. Należy starać się zachować jak największą odległość pomiędzy miejscem siedzącym a głośnikami. W idealnym przypadku głośniki przednie powinny znajdować się na wysokości głowy. Generalnie jednak, wysokość ustawienia pomiędzy 0,80 a 1,60 m daje dobre rezultaty. Jeśli głośniki znajdują się znacznie poniżej wysokości głowy, należy je lekko unieść z przodu, tak aby promieniowały w kierunku głowy.

Stojaki na głośniki to inna opcja. Mają one tę zaletę, że głośniki nie zajmują miejsca na biurku. Jeśli warunki panujące w pomieszczeniu na to pozwalają, należy umieścić je za biurkiem. Większa odległość od miejsca odsłuchu zbliża się do idealnych wymiarów trójkąta stereo.

Umiejscowienie subwoofera nie wymaga aż tylu refleksji. Upewnij się tylko, że nie umieścisz go w miejscu, które mogłoby wibrować w pobliżu obiektów. Więc zamiast umieszczać go pod czymś, lepiej jest umieścić go z boku. Ale zawsze można go przetestować, a w razie potrzeby przesunąć.

System kina domowego 5.1 wymaga zastosowania głośnika przedniego, ale głośnik centralny również może wykonać to zadanie. Jest on skonfigurowany do odtwarzania głosu. Oznacza to, że głośnik, jeśli to możliwe, powinien być ustawiony bezpośrednio pod telewizorem i na wysokości głowy, tak aby dźwięk i obraz pokrywały się ze sobą.

Głośniki tylne lub głośniki surround zestawu multimedialnego 5.1 są idealnie rozmieszczone za słuchaczem z każdej strony. W przeciwieństwie do głośników przednich, głośniki satelitarne surround nie powinny być umieszczane na poziomie głowy słuchacza. Najlepsze wrażenia słuchowe można osiągnąć przy wysokości od 1,40 do 1,80 metra. Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy ustawianiu systemu, jest to, że głośniki tylne powinny znajdować się w odległości co najmniej jednego metra od pozycji odsłuchowej (często sofy).

Unikalna konfiguracja głośników satelitarnych pozwala na uzyskanie wyjątkowego wrażenia dźwiękowego. Powinny one tworzyć przestrzenne wrażenie dźwiękowe. Takie wrażenie jest bardziej prawdopodobne, jeśli fale dźwiękowe docierają do uszu nie bezpośrednio, lecz pośrednio poprzez odbicia dźwięku od ścian.

Zestaw 7.1 jest najbardziej skomplikowanym z konwencjonalnych formatów dźwięku przestrzennego. W zestawie 7.1 za obszarem odsłuchu potrzebne są dwa dodatkowe głośniki Effekt. Dzięki dodatkowym kanałom dźwięk w pomieszczeniu może być bardziej szczegółowo słyszalny i lepiej zobrazowany. Poszczególne głośniki można skonfigurować w zależności od ich umiejscowienia, dzięki czemu będą one wydawały wciągający dźwięk z tyłu lub z boku. Ta konfiguracja dźwięku może być naprawdę przyjemna dla graczy gier wideo, zwłaszcza w grach typu shooter.

Głośniki typu back-surround powinny być umieszczone na tej samej wysokości co głośniki tylne. Odległość między głośnikami Effekt powinna być taka sama w konfiguracji 7.1. Aby uzyskać naprawdę przestrzenny i wciągający dźwięk, dwa dodatkowe głośniki nie powinny być skierowane bezpośrednio w stronę miejsca odsłuchu.

Wskazówka: Systemy dźwięku przestrzennego muszą być obsługiwane przez kartę dźwiękową. Pozwala to często na skompensowanie niewyważonych ustawień głośników i wynikających z tego różnic w czasie pracy w opcjach ustawień.

Subwoofer des 5.1-Sets Concept E mit jungem Mann mit Smartphone in der Hand.Concept E jest prawdziwym komponentem multimedialnym, który może być obsługiwany bezprzewodowo przez telefon.

▶ Cinebar One+: nasz najbardziej kompaktowy soundbar to najlepsze rozwiązanie, gdy przestrzeń jest na wagę złota. Dzięki szerokości 35 cm i głębokości 11 cm z łatwością mieści się między klawiaturą a monitorem. Cztery głośniki są wbudowane w obudowę soundbara: Dwa z nich są skierowane do przodu i dwa z boku. W połączeniu z technologią Dynamore tworzy to imponujący dźwięk przestrzenny. Zintegrowana karta dźwiękowa USB poleruje również płaskie brzmienie kart pokładowych. Odpowiednie subwoofery mogą być sterowane bezprzewodowo, a na pokładzie znajduje się również Bluetooth aptX.
▶ Concept E 450 Digital: idealny kompletny system do konsoli i komputera PC - zestaw 5.1 składa się z kompaktowych 2-drożnych satelitów i subwoofera, który doskonale spełnia wymagania graczy. Przy częstotliwości granicznej 32 Hz sprawia, że dom drży z basami. Na wyświetlaczu subwoofera można dokonać wszystkich ważnych ustawień: od regulacji poziomu po wybór formatu. Obsługiwane formaty to Dolby Digital, DTS i Dolby Pro Logic II.

 

To, co najważniejsze, podsumowano do głośników multimedialnych:
Dwa głośniki przednie powinny być umieszczone w jednakowej odległości od monitora.
Odległość między głośnikami przednimi a siedzeniem powinna być jak największa. Podstawki pod głośniki mogą zwiększyć odległość od monitora.
Pozycja subwoofera może być dowolnie wybrana; zaleca się umieszczenie go obok biurka.
Głośniki efektowe z zestawu 5.1 są umieszczone z boku obszaru odsłuchu i nie powinny być skierowane bezpośrednio na nie.
Dwa dodatkowe głośniki zestawu 7.1 powinny być umieszczone na tylnej ścianie lub przed nią, za obszarem odsłuchu.