Wskazówki, jak powstrzymać zakłócenia w pracy głośników

image

Jest to zdecydowanie mniejsze, gdy nasze głośniki cierpią na zakłócenia lub zniekształcenia. Ale co właściwie powoduje ten irytujący problem? Często sądzimy, że to wina głośników, bo to one produkują dźwięk, ale rzadko tak jest. Rozwiązywanie tej zagadki może być trochę trudne, ale czytaj dalej, próbując pokazać ci, jak znaleźć przyczynę zakłóceń w twoich głośnikach.

Często słyszymy, gdy nasi mówcy brzęczą lub syczą, ale co się tak naprawdę dzieje? Te irytujące dźwięki są powodowane przez jednoczesne powstawanie fal dźwiękowych o zupełnie różnych częstotliwościach i poziomach dźwięku. Jednym z najbardziej znanych jest biały szum. Ważne jest, aby odróżnić syczenie od syczenia, ponieważ mają one różne przyczyny i występują głównie w subwooferze.

Zakłócenia w pracy głośników powodują

Pasywne przetworniki dźwięku, które są zależne od urządzenia wejściowego, nie powodują szumu ani syczenia. Zamiast tego, to właśnie urządzenia wejściowe są miejscem, gdzie można znaleźć przyczynę. Więc najpierw należy sprawdzić albo odbiornik A/V, albo wzmacniacz. Jest to spowodowane tym, że wzmacniacz zawsze emituje podstawowy lub nieodłączny dźwięk. Słyszysz go najlepiej, gdy nie masz nic podłączonego do wzmacniacza lub odbiornika poza głośnikiem i zmniejszasz głośność. Za każdym razem, gdy zbliżasz się do głośników, zawsze słyszysz trochę szumu. Jest to często określane jako stosunek sygnału do szumu (S/N). Jednak to, jak głośny jest ten dźwięk, zależy od jakości systemu dźwiękowego. Nie powinno to jednak pogarszać wrażenia słuchowego.

Głośniki syczą z powodu elektroniki za wzmacniaczamiWyraźnie widać, że to elektronika wzmacniacza jest odpowiedzialna za powodowanie zakłóceń w głośnikach.
Kiedy syczenie jest tak głośne, że wpływa na wrażenia słuchowe, trzeba coś zrobić. Uszkodzone kable lub wtyczki mogą być przyczyną niepożądanych szumów. Zazwyczaj jednak przyczyna jest spowodowana przez wzmacniacz. Na szczęście jest prosty sposób, aby to sprawdzić, wystarczy zmienić ustawienie głośników i sprawdzić, czy położenie niepożądanych szumów się nie zmienia. W przypadku, gdy źródło zakłóceń nie zmienia się, to jest to istotny znak, że problem jest związany ze wzmacniaczem. Jeśli szumy się poruszają, to masz wskazówkę, że problem może być związany z przetwornikami (przetwornikami dźwięku). I tylko po to, żeby to nie było skomplikowane, przyczyna może być zupełnie inna.

Kiedy złe pliki audio psują dźwięk
Wierzcie lub nie, ale głośniki mogą być "zbyt dobre" dla niektórych źródeł dźwięku. Zubożałe pliki MP3 nie dostarczają żadnego zakresu wysokich częstotliwości.  Oznacza to, że wysokiej jakości głośniki nie są w stanie odtwarzać w najlepszy możliwy sposób. Zamiast tego, dźwięk zaczyna syczeć w wysokich tonach.  Ponadto, złej jakości nagrania lub pliki mogą zawierać same zakłócenia. Trzeba więc sprawdzić, czy przyczyna niepożądanych szumów jest stała, czy tylko wtedy, gdy używane są pewne źródła.

Jeśli trzeszczy i wyskakuje - inne przyczyny zakłóceń głośnika
Syczenie i nucenie to nie jedyne oznaki niepożądanego dźwięku. Głośniki mogą również trzeszczeć i trzeszczeć. Często oznacza to, że coś jest nie tak z materiałem, np. słaby kontakt. Aby to sprawdzić, można wykonać następujące czynności:

➨Jeśli trzaski i wyskakiwanie zmieniają się, gdy poruszasz się po przewodach głośnikowych, wtedy oznacza to, że jest luźny kontakt. Należy zwrócić uwagę na końcówki przewodów na wtyku i wejściu głośnika.

➨możesz podłączyć zasilane głośniki do różnych źródeł lub urządzeń odtwarzających, aby sprawdzić, czy w gnieździe jack jest ustawione domyślnie.

➨ głośność wyjściowa urządzenia źródłowego lub oprogramowania do odtwarzania powinna być w pełni włączona. Głośniki powinny być następnie użyte do precyzyjnego ustawienia głośności. Jeśli głośniki zostaną całkowicie włączone, ale urządzenie źródłowe zostanie opuszczone, mogą wystąpić brzęczenia i trzaski.

Wniosek: Głośniki rzadko same się słyszą

Niepożądany hałas występuje wtedy, gdy fale dźwiękowe mają różne poziomy i częstotliwości.
Jeśli twój głośnik syczy, nie pomyl go z nuceniem, ponieważ mają one różne przyczyny
Niepożądane szumy nie są powodowane przez głośniki, ale często przez wzmacniacz lub odbiornik.
Wadliwe wzmacniacze mogą być przyczyną głośnego syczenia
Utrata plików audio może być przyczyną zakłóceń w głośniku.