Jak wybrać odpowiednie przewody głośnikowe?

image

Wybór kabli głośnikowych to temat, na który warto będzie zwrócić uwagę. Jest to temat, który faktycznie budzi spore zainteresowanie a jednocześnie przy nim narosło wiele mitów i wiele osób kompletnie nie wie na jakie kable się zdecydować. W teorii zadanie takich kabli jest oczywiście bardzo proste, mają one odpowiadać za przesyłanie dźwięku a najważniejsze jest to jak będzie wyglądać jakość użytych materiałów do przygotowania kabli. W ten sposób będzie można faktycznie oczekiwać, że te kable będą gwarantowały to co najważniejsze a więc będą w stanie idealnie przesyłać dźwięk. Takie kable mają zagwarantować stabilną pracę całego systemu audio, Problem jednak będzie taki, że kable głośników są dostępne w sprzedaży w różnej firmie i wiele osób nie wie jak je wybrać. Dlatego mamy kilka porad dla tych, którzy będą chcieli się zdecydować na zakup kabli. Zapraszamy do zapoznania sie z tymi informacjami. Jak powinno się wybierać kabel głośnikowy? Na początek trzeba odnieść się oczywiście do parametrów technicznych. Kable występują w wielu różnych odmianach, dlatego dokładna analiza budowy kabla będzie miała istotne znaczenie i ułatwi podjęcie decyzji. Podstawowa sprawa to jakość miedzianego drutu. Jeśli do produkcji będzie wykorzystywany kabel miedziany dobrej jakości to można oczekiwać, że zapewni on lepszą rezystownosć. Co to jednak dokładnie oznacza? Chodzi tutaj o należytą czystość miedzi. Im wyższy będzie parametr podawany w procentach tym lepsza miedź będzie do dyspozycji a to wpływać będzie na jakość wybieranego kabla głośnikowego. Taka miedź, która będzie czysta lepiej przewodzi prąd i dzięki temu dostajemy szansę na uzyskanie dźwięku wysokiej jakości.

Odpowiednia jakość wykonania kabla

Jeśli chodzi o kable, które mają dobrze spełniać swoje zadania to najlepszym wyborem jest tak zwana srebrzanka. Powinno się raczej unikać tych propozycji, które pokryte zostają cyną. Czasami sprzedawcy proponują nam również złote przewody, ale jakość takich przewodów będzie znacznie gorsza niż jakość przewodów, które są miedziane albo srebrzone. Jeśli chodzi o złoto to jest tym surowcem, który powszechnie wykorzystuje się na złączach i w tym zakresie się dobrze się sprawdza. Kable, które mają złote końcówki będą droższe, ale jednocześnie jest to faktycznie taka propozycja, która będzie jakościowo na wyższym poziomie.

Przy tym jednocześnie powinno być bardzo dobrze wykonane to w jaki sposób dokonana będzie izolacja takiego kabla. Ten element nie powinien być również lekceważony przy wyborze. Jaka powinna być grubość kabla? Powyższe kwestie mają oczywiście spore znaczenie, ale poza tym również kupując kable trzeba będzie także zwrócić uwagę na to jaka będzie grubość takiego kabla. Jeśli chodzi o wrażenia dźwiękowe to będą one najlepsze w momencie, gdy średnica przewodów nie będzie większa niż 1 mm. Jeśli chodzi o ten wybór nie ma znaczenia jak kabel jest wykonany, natomiast jeśli chodzi o średnice trzeba będzie kierować się zaleceniami, które odnoszą się do mocy kolumn. W przypadku kolumn do 70W będzie to 1,5 mm2 w przypadku 70-120 W będzie to 2,5 mm2 a przy mocy do 200W będzie to 4 mm2. Jaka powinna być długość kabla Ostatnia istotna kwestia to oczywiście długość kabla. I mimo, że wiele osób uważa inaczej to w praktyce długość również ma wpływ na jakość przesyłu. Najlepiej jeśli będzie się wybierało możliwie najkrótszy kabel, który będzie spełniał oczekiwania. Im krótszą drogę dźwięk będzie musiał pokonać tym lepiej, ponieważ wtedy na jakości będzie można stracić możliwie najmniej.