Kabel za krótki? Dowiedz się, jak samemu przedłużyć kabel głośnikowy

image

Nasze życie nigdy nie jest stałe, a przyszłe potrzeby nie zawsze mogą być zaspokojone. Kluczem jest zdolność do przystosowania się do nadchodzących i niekończących się zmian. I aby pomóc Ci lepiej się przygotować, powiemy Ci wszystko, co masz do powiedzenia, a nie kiedy będziesz chciał przedłużyć kabel głośnikowy. To bardzo ważna umiejętność, która pomoże Ci stawić czoła wiatrom czasu.

Jeśli niedawno przebudowałeś swój system audio i szukasz większej przestrzeni pomiędzy wzmacniaczem a głośnikami, możesz połączyć wiele kabli głośnikowych razem. Zaleta: Oszczędzasz pieniądze potrzebne na dłuższe kable. Wada: Nieprawidłowo wykonane kable mogą mieć negatywny wpływ na jakość dźwięku.

Aby przedłużyć kabel głośnikowy, należy wykonać następujące czynności:

Pierwszym krokiem jest odsłonięcie końcówek kabli w powłoce o ok. 1 cm, najlepiej za pomocą specjalnego narzędzia do ściągania izolacji - w razie potrzeby nóż tnący może zrobić to samo.
Upewnij się, że kable, które chcesz podłączyć, mają ten sam przekrój (więcej informacji poniżej).
Końce przewodów do ściągania izolacji należy obracać w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Następnie wszystkie gwinty kabli powinny być razem
Teraz połącz oba końce przewodów ze sobą, albo przez lutowanie i obkurczanie rurki, albo za pomocą zacisku połyskowego.

Wielu z nas powinno rozpoznać sposób użycia opaski połyskowej od zamocowania światła na suficie. Potrzebny jest tylko mały śrubokręt. Do lutowania potrzebny jest zestaw lutownicy. Można je łatwo znaleźć w Internecie lub w sklepach z artykułami metalowymi za niewielką sumę pieniędzy. Jeśli nigdy wcześniej nie lutowałeś, być może najlepiej nie eksperymentować z kablami głośnikowymi. Rurka termokurczliwa ma za zadanie chronić kable po ich podłączeniu.

Powiadomienie o ważności: Przy podłączaniu kabla głośnikowego za pomocą zestawu do lutowania należy zwrócić uwagę na prawidłową polaryzację ilościową. Polaryzacja jest oznaczona kolorem obudowy kabla. W przeciwnym razie łatwo jest nieprawidłowo podłączyć kable, a wtedy nie będzie wysyłany żaden sygnał przez kable.

Rozwiązanie na zakupy: kupić nowy kabel
Jeśli samemu przedłużanie kabla głośnikowego jest zbyt dużym kłopotem i chcesz zapewnić najlepszą jakość, to może warto się rozejrzeć. Możesz przeczytać nasz artykuł na blogu o podłączaniu głośników, aby dowiedzieć się więcej o kablach.

Oto ważne rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie kabla głośnikowego:

Gwinty kablowe
Kiedy szukasz odpowiedniego kabla, musisz wziąć pod uwagę jego rozmiar. Jest on mierzony w milimetrach kwadratowych (mm²). Typowe rozmiary to 0,75 mm², 1,5 mm², 2,5 mm² lub 6 mm². Wyższy rozmiar przewodu oznacza sposób użycia gwintu. A więcej gwintów oznacza lepszą jakość i mniejsze straty dźwięku. Upewnij się, że podwójnie sprawdzisz przed zakupem, jaki jest maksymalny rozmiar kabla, z którym Twój zestaw może pracować.

Długość kabla głośnikowego 
Z każdym metrem kabla tracisz odrobinę sygnału. Więc upewnij się, że jesteś kablem tylko tak długo, jak to konieczne. Przy długości 20 metrów nie usłyszysz żadnej utraty dźwięku. Ale jeśli chcesz zmienić swoją szopę w kolejną wielką dyskotekę, kabel może być dłuższy, powodując straty dźwięku. Najlepiej w tym przypadku wziąć kabel o większej grubości niż zalecana (np. zamiast 1,5 mm² iść na kabel 2,5 mm²).

Wskazówka dla lepszego brzmienia: Jeśli jesteś perfekcjonistą dźwięku, upewnij się, że długość kabla pomiędzy wzmacniaczem a głośnikami jest dokładnie taka sama dla wszystkich głośników, więc beat jest odtwarzany w tym samym czasie (tak, to jest super wybredne, ale może dla niektórych interesujące).

Wniosek: możliwe jest przedłużenie własnych kabli
Kto nie chce pożegnać się z własnymi kablami, może po prostu podłączyć kilka kabli, aby je wydłużyć.
Lutowanie zapewnia najlepszy dźwięk, ale naprawdę potrzebne jest doświadczenie z tym rzemiosłem.
Niezależnie od tego, czy kupujesz nowe kable, czy wydłużasz stare, zwracaj uwagę na jakość kabla, aby zapewnić najlepszy dźwięk.
Tanie złącza dostępne w sklepach elektronicznych oferują łatwy i bezpieczny sposób przedłużania kabli cinch lub HDMI.