Podłączanie kabli głośnikowych: Przewodnik po konfiguracji systemu audio

image


Teraz podłączmy po prostu kable głośnikowe... kable, czy nam się to podoba czy nie, są istotną częścią doświadczenia odsłuchowego - ale to nie sprawia im żadnej frajdy z pracy. Próba ustalenia, który port jest do czego służy z tyłu odbiornika jest ważna, ale wymagająca. Podczas konfigurowania systemu stereo trzeba trochę wygodnie pracować z przewodami. Jeśli jednak poświęcasz czas na naukę, nie zawsze jest to zadanie niemożliwe.  I odrobina pomocy nie może nie trafić w próżnię przy podłączaniu kabli głośnikowych.

Podstawy kabli głośnikowych
Każdy system hi-fi jest skonfigurowany tak, aby każdy z głośników miał swój własny sygnał elektroniczny. Sygnał ten biegnie od każdego głośnika przez kabel do odbiornika, np. wzmacniacza. W przypadku systemu 5.1, który składa się z 6 kabli, w przypadku systemu 7.1, który składa się z 8 kabli, subwoofer jest często połączony kablem Mono-Cinch. Pozostałe głośniki są natomiast wyposażone w dwużyłowe kable stereo; po dwie żyły miedziane (skrętki) przekazują sygnał audio z odbiornika do skrzynki. Splot wykonany jest z wielu cienkich żyłek miedzianych. Przewód pokryty jest tworzywem sztucznym, tylko końcówki żyły są wolne, zasilanie powinno w końcu wypłynąć.

Jak określić właściwy przekrój kabla

Wybór odpowiedniego przekroju poprzecznego, czy to głośniki stereo czy system kina domowego, jest często niedoceniany. Kable głośnikowe w nowoczesnych salonach muszą spełniać więcej niż tylko funkcję techniczną, a wymagania wobec kabli zmieniają się. Kable często muszą być niewidoczne lub w zasadzie dopasowane do innych urządzeń, a z drugiej strony muszą być w stanie idealnie transmitować sygnał dźwiękowy.

Aby określić odpowiedni przekrój poprzeczny, należy fizycznie przyjąć, że na metr kabla przypada pewna strata sygnału. Z drugiej strony, w przypadku kabli o długości do 10 metrów straty te są w rzeczywistości niesłyszalne, szczególnie w instalacjach kina domowego w salonie o mocy wyjściowej wzmacniacza do 80 watów. Oczywiście kabel powinien również pasować do połączeń satelitów lub głośników. Na stronach produktu można dowiedzieć się, do jakiego przekroju kabla głośnikowego są przeznaczone satelity.

Typowe rozmiary przekrojów to: 0,75 mm², 1,5 mm², 2,5 mm², 4 mm² i 6 mm².

✔ Wskazówka: Im krótsza droga transmisji, tym większa możliwa objętość. Teraz krótkie trasy kablowe nie zawsze są możliwe, zwłaszcza w przypadku systemów kina domowego. Dlatego do transmisji na odległość powyżej 7 m zaleca się stosowanie kabla głośnikowego o przekroju 2,5 mm2 . W przeciwnym razie maksymalna głośność może dosłownie pozostać na wtyku.

Stosowanie wtyków bananowych i końcówek kablowych do łączenia kabli głośnikowych

Czasami poszczególne druty miedzianych splotów są niespokojne. Na przykład, mogą one wystawać i zginać się. Ponadto, wygląd luźno połączonych żyłek nie jest dla każdego filiżanką herbaty. Najczęstszą pomocą są tak zwane końcówki kablowe i wtyki bananowe.

Uchwyty kablowe: Są to uchwyty, w które wkłada się końcówki żył przed ich zamocowaniem za pomocą zacisków śrubowych lub wkrętów gwintujących. Końcówka kablowa jest spłaszczona, jest zaciskana w taki sam sposób jak sploty w zakrętce na wyjściu z puszki odbiornika. Średnice tulei i kabla muszą być zgodne.

✔ Wskazówka: W przypadku końcówek kablowych istnieje duże prawdopodobieństwo, że po pewnym czasie zaślepka zostanie poluzowana. Od czasu do czasu należy sprawdzić, czy końcówki kablowe są jeszcze szczelne.

Wtyczki bananowe są podłączane według nieco innej procedury niż końcówki kablowe i sploty. Nie są one mocowane za pomocą zaślepki, lecz podłączane do odbiornika lub wyjść wzmacniacza. Aby móc podłączyć kabel głośnikowy, z wyjścia nowych odbiorników należy wyjąć rodzaj wtyczki lub zaślepki ochronnej. Sposób mocowania wtyków bananowych na przewodzie głośnikowym zależy od ich konstrukcji. Poniższy film na YouTube pokazuje, jak to działa:

Prowadzenie krok po kroku kabli połączeniowych głośników

Po pierwsze, należy podnieść głośniki i odbiorniki. Łatwiej będzie dodać kable, gdy mają one wyraźny dostęp do wszystkich portów.
Jeśli to możliwe, kable głośnikowe powinny być poprowadzone od głośników do odbiornika w taki sposób, aby nie przeszkadzały i nie stwarzały zagrożenia potknięciem.
Wkręć z powrotem zaślepki na wyjściu odbiornika na tyle, aby powstała szczelina. Odizolowany koniec kabla jest zaciskany w każdym z nich.
Końcówki odizolowanych przewodów należy nawijać tak, aby nie wystawały z nich przewody.
Łatwo jest sprawdzić, do których wyjść należy podłączyć przewody głośnikowe, ponieważ gniazda są bardzo dokładnie oznakowane: Na przykład, głośniki po prawej stronie muszą być podłączone do wyjścia "Speaker right".
Należy uważać, aby nie odwrócić biegunowości kabli głośnikowych. Żyła kabla, która jest podłączona do dodatniego bieguna głośnika, musi również przebiegać do dodatniego bieguna odbiornika. Przewody są oznaczone kolorami w celu ułatwienia orientacji. Jeśli polaryzacja zostanie odwrócona, basy będą wychylać się do wewnątrz, a nie na zewnątrz. Jest to złe dla dźwięku. Nie ma to jednak wpływu na głośniki.
✔ WSKAZÓWKA: Zwykle im krótszy jest dystans podróży, tym głośniejszy jest głośnik. Niestety, krótkie ścieżki kablowe nie zawsze są prawdopodobne, zwłaszcza w przypadku instalacji kina domowego. Gdy odległość podróży przekracza 7 metrów, zaleca się użycie kabla stereo z szybkozłączem 4 mm2 .  W przeciwnym razie może się zdarzyć, że nigdy nie usłyszysz pełnego potencjału swoich ustawień.

W naszym sklepie internetowym oferujemy kable głośnikowe o różnych długościach i rozmiarach. Do naszej wysokiej klasy wtyczki "Referece" dołączone są: kable bananowe, pin i końcówki. Obudowa dodatków jest złocona, dzięki czemu jest zabezpieczona przed korozją.

Wniosek: Praca ręczna, to jest tego warte

Kabel głośnikowy w zakresie Hi-Fi składa się zazwyczaj z dwóch żył (splotów) miedzianych.
Subwoofery podłączane są oddzielnie za pomocą kabla Cinch (mono) (do "Sub out").
Odizolowane przewody głośnikowe podłącza się do wyjść głośnikowych za pomocą zacisków śrubowych. Ważne jest, aby żadne przewody miedziane nie wystawały ani nie wyginały się.
Alternatywnie, kable głośnikowe można podłączyć za pomocą wtyków bananowych lub końcówek kablowych.